Przyzwyczailiśmy się do twierdzenia, że niepożądane reakcje na niektóre produkty są wynikiem alergii. Tymczasem mogą być one wynikiem nietolerancji pokarmowej. Jaka jest różnica pomiędzy tymi pojęciami?
Czym jest alergia?
O alergii możemy mówić wówczas, kiedy układ immunologiczny człowieka reaguje na dany składnik, w wyniku czego organizm wytwarza przeciwciała. To one wyzwalają substancje chemiczne (m.in. histaminę i kininę) odpowiedzialne za objawy alergii: swędzenie skóry, kaszel, duszności,katar itd.
Czym jest nietolerancja pokarmowa?
Nietolerancja pokarmowa różni się od alergii tym, że nie uruchamia wytwarzania przeciwciał. Powoduje jedynie określone reakcje metaboliczne. W wyniku nietolerancji organizm odczuwa podobne objawy jak w przypadku alergii, ale są one wynikiem braku możliwości strawienia bądź wchłonięcia określonego produktu. Może to być spowodowane brakiem odpowiednich enzymów ( np. trawiących gluten lub laktozę) albo niedojrzałością układów enzymatycznych.
Alergia a nietolerancja pokarmowa
Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka alergię lub nietolerancję pokarmową powinieneś skontaktować się z pediatrą, który zapewne da skierowanie do alergologa. Przed wizytą u alergologa dobrze się przygotuj. Najlepiej jeśli przez dwa tygodnie będziesz szczegółowo zapisywać, co dziecko jadło i jakie niepożądane objawy zaobserwowałeś. Ta wiedza powinna pomóc zmniejszyć ilość niezbędnych testów.