Arbuz właściwości i kalorie. Czemu warto go jeść?

arbuz

Jakie ma arbuz właściwości i czemu warto go jeść? Arbuz kojarzy nam się ze smakiem lata. Soczysty, słodki i potrafi zgasić pragnienie, a to dlatego, że w 90% składa się z wody. Jest również niskokaloryczny, więc stanowi bezpieczne źródło węglowodanów dla osób na diecie. Oto kilka cennych informacji na temat arbuzów!

Arbuz: owoc czy warzywo?

Arbuz powszechnie uważany jest za owoc. Jednak to uprawiany jest jako warzywo i ma o wiele więcej wspólnego z dynią niż z owocami. Jest jednak bardzo soczysty i słodki. Stąd w opinii wielu ludzi nadal pozostaje owocem. Arbuzy wykazują szereg drogocennych dla organizmu właściwości, które warto poznać i wpleść do swojej codziennej diety.

Arbuz właściwości

Oprócz tego, że arbuz zawiera w sobie w większości wodę, 10 % tego warzywa składa się z innych, cennych składników. Przede wszystkim arbuz obniża ciśnienie krwi w żyłach i tętnicach. Dzieje się tak dlatego, że obecny w nim jest pigment o nazwie likopen, który zapobiega utlenianiu się cholesterolu. Likopen chroni też naczynia przed powstaniem w nich wolnych rodników. Zmniejsza również ryzyko pojawienia się raka prostaty oraz innych chorób nowotworowych.

Oprócz tego w skórze oraz miąższu arbuza obecna jest cyrulina. Jest to związek chemiczny, który w organizmie zmienia się w L-argininę. Aminokwas ten podobni poziom tlenku azotu, co w rezultacie rozluźnia naczynia krwionośne. Jest to szczególnie ważna właściwość dla sportowców, gdyż proces ten pomaga w budowaniu tkanki mięśniowej. Arbuz wspiera regenerację mięśni po wzmożonym wysiłku oraz poprawia ich wytrzymałość.

Ponadto arbuz to cenne źródło witaminy A i C. Wpływają one na poprawę kondycji skóry oraz zmniejszają ryzyko udaru mózgu. To soczyste warzywo zawiera w sobie również magnez, który odpowiedzialny jest za poprawę elastyczności naczyń krwionośnych i udrożnienie żył. W arbuzie znajdziemy również potas, który pomaga w ochronie przeciw chorobom miażdżycowym oraz zapobiega wystąpieniu zawału serca. Arbuz oczyszcza także organizm z wszelkich toksyn.

Arbuz działa również moczopędnie, dlatego będzie idealnym posiłkiem dla osób z chorobami nerek i układu pokarmowego. Mało kto wie, że arbuz wspomaga także potencję. Zawarte w nim związki aktywne pobudzają krążenie, co przyczynia się do łatwiejszej erekcji u mężczyzn.

arbuz właściwości
arbuz właściwości / unpslash

Ile kalorii ma arbuz?

Arbuz jest niskokaloryczny. W 100 g tego warzywa obecne jest około 30 kcal. Oprócz tego ma jeszcze takie wartości odżywcze jak:

  • węglowodany – około 8 g
  • białko – 0,6 g
  • tłuszcz – 0,15 g
  • cukier – 6,20 g
  • błonnik – 0,40
  • witamina C – 8,10 mg
  • beta-karoten
  • żelazo, wapń, sód, cynk, fosfor, kwas foliowy

Arbuz przeciwwskazania

Mimo, że arbuz jest niskokaloryczny i bardzo zdrowy, posiada on jest jednak wysoki indeks glikemiczny ze względu na obecność dużej ilości cukru i węglowodanów. Nie będzie on więc dobrym wyborem dla cukrzyków. Właściwości arbuza mogą również zaszkodzić osobom z problemami utrzymania moczu oraz z zaburzeniem prawidłowego funkcjonowania nerek. Niemniej jednak arbuz należy do najbezpieczniejszych warzyw, jakie można włączyć do swojej codziennej diety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *