kobiecy.pl

Bajki terapeutyczne dla dzieci czyli “Bajki mają moc”

bajki terapeutyczne

elements.envato.com

Jak rozmawiać z dzieckiem o trudnych uczuciach? Jak wesprzeć, kiedy dziecko się boi? Albo wyjaśnić niezrozumiałe rzeczy? Z pomocą przychodzą bajki terapeutyczne, których sympatyczni bohaterowie pomogą maluchowi uporać się z otaczającym światem i lepiej zrozumieć rzeczywistość. Wśród pozycji na które warto zwrócić uwagę muszę wymienić najnowszą książkę Wydawnictwa WILGA “Bajki mają moc” napisaną przez Małgorzatę Korbiel z ilustracjami Anny Simeone.

Czym są bajki terapeutyczne?

Bajki terapeutyczne to opowiadania skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat, w których opisano świat w taki sposób, w jaki widzi go dziecko. Bohaterowie bajek przeżywają pewne trudności oraz przygody, stanowiące metaforę tego, z czym mierzą się maluchy w wieku wczesnoszkolnym, m.in.: z lękiem przed ciemnością, ze swoim gniewem, z zazdrością, z odrzuceniem i wieloma innymi trudnymi emocjami. Zostają też postawione w nowych sytuacjach, jak przeprowadzka do innego miasta czy pójście do szkoły. Bajka stanowi dla dziecka zaproszenie do wspólnego przeżywania losów bohatera i sprawdzenia, w jaki sposób przezwyciężył trudności, jakie stanęły na jego drodze. Bohaterowie bajek terapeutycznych są mili i przyjaźni tak, by dziecko mogło się z nimi identyfikować.

Celem bajek terapeutycznych jest zobrazowanie trudnych sytuacji czy emocji tak, by móc wraz z dzieckiem “odkryć” konkretny problem i uświadomić sobie, jakie uczucia mu towarzyszą. To swoiste zaproszenie w świat emocji opakowane w przyjazną narrację, która nie burzy poczucia bezpieczeństwa dziecka. Dzięki temu mamy możliwość zmiany wzorców zachowania czy też wypracowania nowych rozwiązań pewnych sytuacji, których wcześniej dziecko być może nie dostrzegało.

“Bajki mają moc” Małgorzaty Korbiel

Nowością na rynku wydawniczym są bajki terapeutyczne Małgorzaty Korbiel pt. “Bajki mają moc”, które będą dla Twojego dziecka przyjaznym przewodnikiem po świecie uczuć, ale też zbudują poczucie własnej wartości. Spotkamy tu m.in królewnę, która tak długo czekała na silnego rycerza, który podniesie kieł smoka i zasłuży na miano jej męża, że z nudów sama podniosła ów kieł. Wówczas jej ojciec uzmysłowił sobie, że księżniczka nie potrzebuje obrony i poradzi sobie w życiu bez rycerza, co oznacza, że może też sama dokonywać wyborów. Zapoznamy się także z uroczym krokodylem szukającym swojego największego talentu i pokonującym swoje słabości w drodze do spełnienia marzeń oraz pomysłowego chłopczyka, który nie potrafił sobie poradzić z zazdrością o kolegę.

Każda z tych opowieści może być cudownym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat zagadnień poruszanych w danej bajce. Podczas takiej rozmowy warto pamiętać o tym, że to maluch musi wypracować własne rozwiązania problemów, a książeczka jest dla niego jedynie inspiracją. Pytajmy więc dziecko, wspierajmy, ale nie narzucajmy swoich rozwiązań. My rodzice często wpadamy w tę pułapkę, podczas gdy dzieci po prostu potrzebują jedynie towarzysza w swojej podróży.

Zobacz też:

Exit mobile version