Bezpieczeństwo dziecka w kuchni

Kuchnia stanowi prawdziwe pole minowe dla ciekawskiego maluszka. Warto, żebyś pomyślał o bezpieczeństwie swojego dziecka w tym pomieszczeniu.

Najłatwiej jest stworzyć bezpieczną dla dziecka kuchnię na etapie jej meblowania. Wówczas możemy pomyśleć o doborze wyposażenia, które z założenia będzie bezpieczne dla dziecka.

W kategorii sprzętu służącego do gotowania najbezpieczniejsza dla dziecka będzie kuchenka indukcyjna. Jej powierzchnia nagrzewa się w najmniejszym stopniu w porównaniu z innymi typami kuchenek. Przed zakupem warto sprawdzić, czy kuchenka ma blokadę, która uniemożliwia dzieciom jej włączanie. Jednak nawet jeśli malec w jakiś sposób uruchomi palnik to bez garnka i tak po chwili się on sam wyłączy.

Wąskim gardłem w kuchni jest również piekarnik. Najlepiej, aby był wyposażony w blokadę utrudniającą dziecku otwarcie go. Dodatkowo w niektórych modelach podczas pieczenia praktycznie nie nagrzewa się zewnętrzna szyba. Ma to ogromne znaczenie szczególnie wtedy, gdy dziecko uczy się wspinać po ścianach i stawia pierwsze kroki.

Niestety nawet najbardziej pomysłowe sprzęty nie zastąpią myślenia dorosłych. Staraj się zawsze stawiać garnki z gorącą zawartością jak najdalej od krawędzi blatu i nie zostawiaj w zasięgu dziecka ciężkich lub ostrych przedmiotów. Sztućce i noże do krojenia zdecydowanie powinny leżeć z dala od niemowlęcia.

Czasami wystarczy chwila nieuwagi podczas gotowania, aby doszło do nieszczęścia. Dlatego nigdy nie stawiaj niemowlaka w kojcu albo bujaku blisko kuchenki. Potrawy w garnkach mogą wykipieć, natomiast tłuszcz z patelni potrafi chlapnąć dosyć daleko.

Wystarczy zrobić naprawdę niewiele, aby maluch mógł swobodnie poruszać się razem z nami po kuchni. Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie wymieniać kuchenki lub piekarnika po prostu zachowaj zdrowy rozsądek i pilnuj niemowlęcia, gdy gotujesz w kuchni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *