Botoks, inaczej toksyna botulinowa jest znany w medycynie estetycznej od niemal 30 lat. Coraz więcej kobiet się na niego decyduje, a sam zabieg jest coraz tańszy. Ile kosztuje? Ile trwa i co ile trzeba powtarzać botoks?
Botoks: co to jest i jak działa?
Botoks – podany w bardzo małych ilościach – zmniejsza napięcie mięśni, a tym samym szybko i skutecznie odmładza skórę. Nie tylko u pań w wieku 50+, ale również u tych, które mają dopiero 25 lat i pierwsze zmarszczki mimiczne. Podana niewielką strzykawką w odpowiadający za mimikę mięsień toksyna botulinowa zatrzymuje jego pracę i kurczenie się. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej i zdrowiej.
Mimo ogromnej popularności botoks wciąż bywa mylony z wypełniaczami, które działają niczym proteza w środku zmarszczki. Zasada działania toksyny botulinowej jest zupełnie inna – paraliżuje ona wybrany mięsień zapobiegając pojawianiu się zmarszczek, ale nie wypełnia ich od środka.
Botoks: ile trwa zabieg?
Botoks jest znany medycynie od lat i dzięki temu jest też gruntownie przebadany. Zabiegi z jego wykorzystaniem należą do bardzo bezpiecznych i można je wykonywać o dowolnej porze roku. Sama procedura nie jest ani długa, ani skomplikowana. Umawiamy się na zabieg, przychodzimy na wyznaczoną godzinę i niecałe 60 minut później jest po wszystkim. Czy botoks boli? Cóż nie jest to masaż relaksacyjny, a zabieg nie należy do szczególnie przyjemnych, ale też nie boli. Odczucia podczas wstrzykiwania botoksu są bardzo indywidualne, ale zazwyczaj to jedynie uczucie rozpierania w miejscu wstrzyknięcia, które po chwili znika.
Po zabiegu wstrzyknięcia toksyny botulinowej może się pojawić:
- ból w miejscu wkłucia
- niewielki guzek (do momentu wchłonięcia się botoksu)
- niewielki krwiak
- ból głowy
- obniżenie powieki
- niedowład brwi
- suchość oczu lub nadmierne łzawienie
- osłabienie mięśni twarzy
Zalecenia po zabiegu
Mimo, że zabieg wstrzyknięcia botoksu jest szybki i niezbyt inwazyjny, po jego wykonaniu należy pamiętać o kilku rzeczach:
- Przez 4-6 godzin unikać schylania i leżenia
- Przez 24 godziny nie spożywać alkoholu
- Przez 24 godziny zrezygnować z siłowni i forsownych treningów
- Przez 7 dni nie należy korzystać z sauny, łaźni parowych, kriokomór, solariów oraz unikać przebywania na słońcu.
- Przez 4-5 dni nie należy wykonywać peelingów ani masaży twarzy
Botoks: ile kosztuje?
Koszt zabiegu zależy od liczby wkłuć i ilości zastosowanej toksyny botulinowej. Może się też różnić w zależności od gabinetu medycyny estetycznej.
Sprawdź:
Botoks: jak często robić?
To jak długo działa botoks zależy od wielu czynników. Po pierwsze od indywidualnych predyspozycji, a po drugie od naszego stylu życia. Częste korzystanie z sauny, intensywne treningi mogą skrócić czas działania toksyny. Zazwyczaj efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie należy powtórzyć zabieg.
Zobacz też: Jak zrobić paznokcie ombre?
Źródło:
Materiały informacyjne IDEALE medycyna estetyczna www.ideale.pl