Chleb na zakwasie: właściwości prozdrowotne i PRZEPIS

przepis na chleb na zakwasie

Po chleb na zakwasie warto sięgać ze względu na jego wyjątkowe właściwości: wysoki indeks sytości, niski indeks glikemiczny oraz właściwości antyoksydacyjne. Przepis na chleb na zakwasie jest banalnie prosty, a jego zrobienie zajmie Ci dosłownie chwilę. Potem już wystarczy zaczekać, aż chleb wyrośnie i się upiecze…

Dlaczego warto jeść chleb na zakwasie?

O tym, że coraz chętniej sięgamy po chleb na zakwasie decydują m.in. jego właściwości zdrowotne. Zacznijmy od tego, że w trakcie fermentacji zboża na zakwas wytwarzają się bioaktywne peptydy, które mają właściwości antyoksydacyjne. Dzięki temu niszczą wolne rodniki, które uszkadzają komórki naszego organizmu nie tylko przyspieszając proces starzenia, ale również prowadząc do stanów zapalnych, a nawet zmian nowotworowych.

W chlebie na zakwasie znajdziemy też foliany, których biodostępność zwiększa się dzięki fermentacji. To o tyle ważne, że większość społeczeństwa ma niedobory kwasu foliowego, a lekarze zalecają jego suplementację. Warto więc dbać o włączenie do diety jak największej liczby produktów, które zawierają ten związek.

Chleb ma zakwasie jest też bardziej przyjazny dla cukrzyków i osób z insulinoopornością niż kupne pieczywo lub pieczywo pszenne drożdżowe. Jego zaletą jest niższy indeks glikemiczny. Ciekawostką jest fakt, że świeżo upieczony chleb na zakwasie ma tez wyższy indeks sytości niż inne rodzaje pieczywa. Oznacza to ni mniej ni więcej, że po zjedzeniu go jesteśmy dłużej syci.

Zobacz też: Jaki chleb na odchudzanie?

Przepis na zakwas na chleb

Zanim zaczniesz robić chleb na zakwasie, musisz przygotować zakwas. Przepis na niego jest banalnie prosty. Potrzebujesz jedynie mąki i wody we właściwych proporcjach. Do przygotowania zakwasu możesz użyć mąki żytniej typu 720 lub 2000. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Dzień – do sporej miski wlej szklankę ciepłej (ale nie gorącej wody) i dodaj szklankę mąki żytniej. Wymieszaj. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce.
  2. Dzień – do wczorajszej mieszanki dodaj szklankę mąki i wody, zamieszaj i odstaw w ciepłe miejsce.
  3. Dzień – ponownie dodaj szklankę mąki i wody, zamieszaj i odstaw w ciepłe miejsce.

Po kilku dniach systematycznego dodawania wody i mąki we właściwych proporcjach zakwas zacznie pracować, o czym świadczy lekko octowy zapach zakwasu. To znak, że może zostać zastosowany do wypieku chleba.

Przepis na chleb na zakwasie

Składniki:

  • 150 g zakwasu
  • 400 ml wody
  • 500 g mąki żytniej typ 2000 lub 520
  • łyżka soli
  • czarnuszka lub inne ziarna do posypania chleba
  • łyżka suszonych drożdży (jeśli chcesz, by chleb szybko wyrósł – bez nich chleb rośnie 4-5 godzin)
  • papier do pieczenia do wyłożenia blachy

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wlej zakwas, wsyp mąkę i sól oraz wlej wodę.
  2. Dokładnie wymieszaj tak, by składniki się połączyły.
  3. Przełóż ciasto na chleb do wyłożonej papierem do pieczenia brytfanki i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  4. Gdy ciasto wyrośnie wstaw je do nagrzanego do 240 st. piekarnika.
  5. Piecz 15 minut w 240 st. Następnie zmniejsz temperaturę do 210 st. i piecz jeszcze godzinę.
  6. Około 15 minut  przed końcem pieczenia wyjmij chleb na zakwasie z brytfanki i włóż z powrotem do piekarnika, żeby chlebek równomiernie się opiekł.
  7. Po wyjęciu z piekarnika i przestygnięciu chleb będzie gotowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *