Ciąża po poronieniu

Poprzednią ciążę poroniłaś, a teraz znowu spodziewasz się dziecka? Na pewno nie jest Ci łatwo i zamartwiasz się tym, co się może stać… Podpowiadamy jak przetrwać ten trudny czas.

Ciąża po poronieniu jest najczęściej powodem wielkiej radości, ale również wielkiego stresu. Wciąż zastanawiasz się, dlaczego wtedy poroniłaś i myślisz czy teraz jest wszystko w porządku. Przeglądasz strony internetowe z informacjami o objawach ciąży i zastanawiasz się, czy u Ciebie one wciąż występują i czy przypadkiem nie słabną. Każda kolejna wizyta u lekarza jest dla Ciebie stresem. Jeśli chociaż jedno z powyższych zdań dotyczy Ciebie, przeczytaj kilka rad poniżej. Może choć trochę ułatwią Ci życie?

 • Pamiętaj, że poronienie w jednej ciąży tylko w niewielkim stopniu wpływa na wzrost prawdopodobieństwa poronienia w kolejnej.
 • Wypisz sobie na kartce wszystkie osoby, które poroniły a teraz mają zdrowe dzieci.
 • Najlepiej wybierz lekarza, który ma w gabinecie usg. Podczas wizyt proś o krótkie usg mające na celu potwierdzenie, że wszystko jest w porządku. Usg nie jest badaniem inwazyjnym, nie zaszkodzi dziecku a na pewno świetnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Jeśli tego potrzebujesz, umawiaj się na wizyty nawet co 2 tygodnie. Nie przejmuj się tym,co pomyśli lekarz. Liczysz się teraz tylko Ty i dziecko.
 • Stres nie jest niczym dobrym w trakcie ciąży. Staraj się żyć aktywnie, żeby nie myśleć o poprzednim poronieniu.
 • Znajdź osoby, które są w podobnej sytuacji co Ty. Możesz ich poszukać np. na forach internetowych. Zdziwisz się, jak wiele osób jest w takiej sytuacji. Na codzień mało to rozmawia o utracie dziecka.
 • Pamiętaj, że nic nie musisz. Jeśli nie masz ochoty iść do kina, tylko wolisz poleżeć w łóżku, rób to na co masz ochotę.
 • Dużo odpoczywaj. W pierwszych miesiącach ciąży organizm dopiero przyzwyczaja się do nowego stanu i potrzebujesz więcej snu niż do tej pory.
 • Staraj się żyć zdrowo, żebyś nie mogła sobie nic zarzucić: odpoczywaj, dobrze się odżywiaj, nie pij alkoholu i nie pal papierosów.
 • Nawet jeśli bardzo Ci się nie chce, wyjdź codziennie chociaż na krótki spacer. Ta forma aktywności jest dozwolona w przypadku prawie każdej ciężarnej. Świeże powietrze i  ruch powinny choć trochę poprawić Ci humor.
 • Powtarzaj sobie: wyczerpałam już limit nieszczęść, teraz nic złego już się nie stanie.

A może Wy drodzy czytelnicy macie swoje sposoby na radzenie sobie ze stresem podczas ciąży? Jeśli tak, czekamy na Wasze komentarze.

3 replies on “Ciąża po poronieniu

 1. Moja żona przez jakiś czas po poronieniu chodziła do psychologa. Nauczył ją między innymi technik relaksacyjnych, które bardzo pomagały.

 2. My po poronieniu moim pojechaliśmy do Egiptu…mąż nie mógł patrzeć jak płaczę, a taka wycieczka była moim marzeniem od zawsze. Obecnie czuję się już lepiej i niedługo znowu zaczynamy starania. Tym razem nie w ciemno jak to było wcześniej (nie umiałam okreslić owulacji ze względu na nieregularne cykle) Mąż kupił mi na urodziny taki testerek na ślinę Afrodyta. Mam nadzieję że się sprawdzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *