Co daje boks? Jak zacząć trenować?

jak zacząć trenować boks

Runmageddon, crossfit, pole dance – powiedzmy sobie szczerze, uwielbiam wyzwania. Jednak po wielu przygodach z różnymi dyscyplinami sportu, boks okazał się jedną z ciekawszych. To, co daje boks trudno znaleźć w innego rodzaju treningach. Chcesz wiedzieć, jak zacząć trenować? I dlaczego warto?

Jak zacząć trenować boks?

Nad żadną inną dyscypliną sportu nie zastanawiałam się tak długo. I nigdy nie zaprzątałam sobie myśli pytaniem o to, jak zacząć trenować. Boks jednak budził we mnie spore obawy:

  • czy dam radę kondycyjnie?
  • czy jako kobieta będę potrafiła bić się z mężczyznami?
  • wreszcie: czy to na pewno bezpieczne?

Ostatecznie do pierwszego treningu przekonał mnie mój trener crossfitu i miał rację: pokochałam ten sport! Jeśli mam być szczera po pierwszym treningu czułam się jak po przebiegnięciu 10 km w runmageddonie. Usiadałam w szatni i zastanawiałam się, jak mam wstać i wrócić do domu. Miałam jednak 100% pewność, że zjawię się na kolejnym treningu.

Zanim udasz się na swój pierwszy trening boksu musisz wiedzieć, że czeka cię około półgodzinna rozgrzewka, do której warto przygotować się kondycyjnie. Odkąd trenuję boks na co dzień dbam o:

  • regularne bieganie – rozgrzewka przed treningiem boksu obejmuje kilkanaście minut biegu, w który wplecione są inne ćwiczenia;
  • trwałość mojej przyjaźni ze skakanką, która dobrze buduje wytrzymałość;
  • regularne robienie pompek. I to niekoniecznie damskich. Pewnie dostaniesz jakąś taryfę ulgową, ale lepiej przygotować się na niezły wycisk 😉 Dlatego wykonuj dziennie po 3 serie 10-15 pompek;
  • ćwiczenia na mięśnie ud, pośladków i brzucha – boks angażuje nie tylko ręce, ale również resztę ciała. To od ogólnej sprawności i szybkości zależy, jak poradzisz sobie na ringu.
elements.envato.com

Jak zacząć trenować boks? Gdy już jesteś przygotowana kondycyjnie znajdź w miarę bliski klub sportowy, w którym treningi prowadzone są pod okiem profesjonalnego trenera. Nie wierz w to, że nauczysz się boksować w domu! Potrzebujesz wielu rad technicznych: od nauki poruszania się na ringu poprzez uniki, a na ciosach kończąc. Przed pierwszym treningiem będziesz potrzebowała też małych zakupów. Potrzebne Ci są:

  • rękawice – dostępne są w różnych rozmiarach i odmianach. Przyda się pomoc fachowca, który pracuje w sklepie sportowym;
  • bandaże na dłonie;
  • ochraniacze na zęby;
  • opcjonalnie worki bokserskie i gruszki do doskonalenia ciosów.

Na zakupy wydasz prawdopodobnie od 150 – 200 zł wzwyż, ale to niewielka kwota biorąc pod uwagę, że nie szybko będziesz musiała coś dokupić.

Co daje boks?

Być może po przeczytaniu o tym, jak przygotować się kondycyjnie do treningów zaczynasz wątpić, czy w ogóle warto? Zapewniam Cię, że tak! Co daje boks? Po pierwsze doskonałą kondycję i równomierny rozwój muskulatury dzięki wszechstronności treningu. Wydawałoby się, że pracują głównie ręce, ale tak naprawdę ogromne znaczenie ma właściwa praca nóg. Podczas uników i ciosów pracują też mięśnie brzucha. Trudno znaleźć ćwiczenia, które w takim stopniu angażowałyby całe ciało!

Podczas treningu bokserskiego spalasz nawet do 800 kcal! Jeśli marzy Ci się zgrabna i szczupła sylwetka, to świetnie wybrałaś. Ten sport jest gwarancją sukcesu. Oczywiście jak zawsze pod warunkiem, że zadbasz o dietę.

Boks to dla wielu kobiet również nauka pewności siebie. Nie należę do osób wycofanych, ale podczas pierwszych treningów czułam się odrobinę zagubiona. Dopiero potem zyskałam pewność, że doskonale dam sobie radę podczas sparingów z kolegami.

W boksie świetnie czują się osoby, które lubią rywalizację i współzawodnictwo. Jeśli masz tę cechę, poczujesz się jak ryba w wodzie. Nie posiadasz jej? Na ringu będziesz ćwiczyć nie tylko technikę, ale też siłę psychiczną. Na początku wiele rzeczy nie będzie Ci wychodzić i każdy będzie Ci się wydawał lepszy od ciebie. Jednak z każdym treningiem będzie lepiej, a Ty będziesz czuła się pewniej.

Trening boksu

Każdy trening rozpoczyna się 20-30 minutową rozgrzewką. Potem przychodzi czas na ćwiczenia techniki i na koniec sparing. Żeby przygotować się do walki, musisz po prostu walczyć. Biegi i ćwiczenia ogólnorozwojowe zbudują Twoją kondycję, ale nie wygrają za ciebie. Dlatego sparingi są nieodłącznym elementem treningów.

Podczas treningu bokserskiego skupiamy się na uderzeniach pięściami, a kopnięcia są zabronione. Podstawowe ciosy to:

  • cios sierpowy,
  • cios prosty,
  • uderzenia z dołu.

Sama walka jest kombinacją ataku oraz obrony. Dzięki właściwej postawie, pracy nóg oraz równowadze będziesz właściwie wyprowadzać ciosy. Nie możesz jednak zapominać o tym, że musisz przewidzieć ciosy przeciwnika i natychmiast reagować. Niesamowicie istotny jest nie tylko czas reakcji, ale też kondycja, która pozwoli Ci wytrwać do końca.

Boks jest wymagającym sportem, który trzeba trenować przez wiele lat, by dojść do perfekcji. I choć pierwsze miesiące treningów mogą wydawać Ci się ciężkie, warto przetrwać trudne chwile. Każdy kolejny trening bokserski będzie dawał Ci coraz więcej satysfakcji.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *