kobiecy.pl

Co oznacza płacz niemowlęcia?

Każdy rodzic zanim dobrze pozna swoje dziecko (a czasem i później), zastanawia się, dlaczego ono płacze. Przypuszczam, że gdyby ktoś potrafił wymyślić urządzenie rozpoznające przyczynę płaczu dostałby Nobla, a już na pewno zarobiłby miliony jeśli nie miliardy na jego sprzedaży.
Pocieszające są dwie rzeczy. Po pierwsze z wiekiem niemowlę płacze coraz mniej. Po drugie rodzice uczą się rozpoznawać przyczyny płaczu na podstawie jego głośności oraz rodzaju. Dla niemowlęcia płacz jest bowiem rodzajem komunikatu. Tylko w ten sposób może się porozumieć z otoczeniem. Pomyśl o tym, gdy jesteś bezsilny, wyczerpany albo zaczynasz być zły na dziecko. Co ono może chcieć zakomunikować?
Noworodek najczęściej płacze z powodu głodu. Jest to płacz głośny i wręcz traumatyczny. Należy więc zacząć od próby zaspokojenia tej potrzeby. Następnie sprawdzamy, czy pieluszka i ubranko są suche. Dokładnie układamy odzież dziecka tak, aby pod pleckami nie robiły się niewygodne fałdy. Maluch musi na nich leżeć i nie bardzo ma możliwość zmiany pozycji…
Dziecko płaczem komunikuje zmęczenie albo nadmierne pobudzenie. Jeżeli zaczyna uciekać wzrokiem od grzechotek czy karuzeli, nadszedł czas na zakończenie zabawy. Dla takiego malucha patrzenie na karuzelę jest jak dla Ciebie wizyta w Disneylandzie! Troszkę starszy niemowlak może się jednak karuzelą czy inną zabawką znudzić i potrzebuje nowych wrażeń. Niekoniecznie musi to być nowa zabawka. Wystarczy położyć go w innym miejscu.
Obserwuj dziecko i gdy zauważysz pierwsze oznaki senności (odwracanie wzroku, pocieranie uszek, brak koordynacji ruchowej u niemowląt raczkujących i chodzących) czas jak najszybciej położyć malca do łóżka lub w inne miejsce, w którym będzie mu wygodnie. Przegapienie momentu, w którym niemowlę zaczyna być zmęczone może oznaczać ogromne trudności w zaśnięciu godzinę później. Wtedy prawdopodobnie trzeba będzie poradzić sobie z płaczem zmęczonego maluszka, który pomimo zmęczenia nie będzie mógł się ułożyć do snu.
Płacz i jednoczesne napinanie nóżek są często sygnałem, że dziecko boli brzuszek. Można spróbować podać mu herbatkę ziołową i otulić czymś ciepłym. Sprawdzonym środkiem na kolkę jest niemiecka wersja (tylko niemiecka) Sab Simplexu.
Dziecko płacze również wtedy,kiedy chce się przytulic do rodziców i kiedy potrzebuje pogłaskania lub delikatnego poklepania. Bliskość rodziców jest dla noworodka wyjątkowo ważna. Z każdym kolejnym miesiącem maluszek będzie się robił coraz bardziej niezależną istotką, ale wciąż chętnie przytuli się np. przed snem.
Pamiętajmy, że płacz jest jedynym sposobem, w jaki niemowlę może się z nami kontaktować. Jeżeli zazwyczaj spokojne dziecko płacze dłużej niż dwie godziny albo jeżeli płaczowi towarzyszą wymioty, gorączka, biegunka, drgawki, zwiotczałość, zmiana odcienia skóry na blady lub siny albo występują zmiany na skórze (np. wysypka, ropnie) należy skontaktować się z lekarzem. Powodem do niepokoju może też być bardzo cichy, tak jakby bezsilny płacz. Skontaktuj się z lekarzem również wtedy, kiedy nie potrafisz odgadnąć przyczyny płaczu i masz przeczucie, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Często intuicja rodzicielska jest w tej kwestii nieomylna. Lepiej wszcząć fałszywy alarm niż zareagować zbyt późno!

Exit mobile version