Co robić z dzieckiem w domu? Nasze pomysły!

co robić z dzieckiem w domu

Nie wiesz, co robić z dzieckiem w domu? Masz wiele możliwości. Telewizor czy tablet to nie jest najlepsze rozwiązanie. Mamy kilka pomysłów na fajne zabawy z dzieckiem, które sprawią, że czas w domu będzie wartościowy i przyjemny!

Co robić z dzieckiem w domu

Dzieci, które z pewnych powodów, muszą siedzieć w domu, zaczynają się szybko nudzić i mogą dokazywać. Wielu zdesperowanych rodziców sięga wtedy po komputer czy telewizor. Jednak nie jest o rozrywka, która dobrze wpływa na dziecko. Przede wszystkim niszczy wzrok oraz uczy dziecko siedzącego, nudnego trybu życia. Czemu więc nie zdecydować się na zabawy, które nie tylko zajmą czas, ale także i rozwiną umiejętności dziecka?

Co robić z rocznym dzieckiem

Już od najwcześniejszych miesięcy warto rozwijać umysł dziecka poprzez różne zabawy. Dzięki temu o wiele szybciej nauczy się mówić i rozpoznawać otoczenie. Oto kilka zabaw z rocznym dzieckiem:

Naśladowanie

Zabawa w naśladowanie głosów zwierząt rozbudzi wyobraźnię dziecka i nauczy go zwierząt. Wydrukuj z Internetu, kup gotowe lub samodzielnie wykonaj karteczki ze zwierzątkami. Usiądź wygodnie z dzieckiem i pokazuj mu karteczki, naśladując głosy zwierząt. Następnie poproś, aby dziecko samo zgadywało.

Zabawa w kucharza

Zabawa w kuchni pomoże dziecku nauczyć się nieco o jedzeniu. Weź garnek i udawaj, że planujesz ugotować zupę. Wkładaj do garnka po kolei warzywa, makaron i inne składniki i nazywaj je razem z dzieckiem. Możesz mu też pokazywać różne akcesoria kuchenne, aby poznało ich nazwę.

Odgadnij przedmiot

Włóż do pudełka lub nieprzezroczystego worka kilka przedmiotów lub zabawek, które dziecko już zna. Powiedz, aby dziecko włożyło rączkę do pudełka lub worka i spróbowało po kształcie odgadnąć, co jest w środku. Dziecko nauczy się nie tylko kształtów, ale rozwinie też motorykę.

Co robić z miesięcznym dzieckiem

Jakie zabawy można wymyślić dla miesięcznego dziecka, które w zasadzie tylko leży? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Oto nasze ulubione!

A kuku

Tę zabawę znają chyba wszyscy. Połóż dziecko na plecach. Lekko się nad nim pochyl i zasłoń twarz. Następnie odsłoń i powiedz “a kuku!”. Możesz przy tym delikatnie połaskotać brzuszek dziecka.

Dźwięki i rymowanki

Niemowlak powinien być często przytulany. Lubi czuć ciepło rodzica. Możesz te chwilę wykorzystać też na zabawę. W trakcie przytulania możesz włączyć delikatną muzykę albo śpiewać dziecku rymowanki i proste wierszyki.

Pszczółka

Palcem lub dwoma palcami udawaj pszczółkę, wydawaj bzyczące dźwięki wokół dziecka. Delikatnie połaskocz niemowlę udając, że pszczółka na nim usiadła.

Latarka

Połóż dziecko koło siebie na łóżku czy kanapie. Przyciemnij światło i świeć latarką na ścianę lub sufit. Dziecko nauczy się obserwować sygnały świetlne.

Co robić z przedszkolakiem

Pomysłów na zabawy z przedszkolakiem z pewnością jest więcej. My również mamy swoje ulubione!

Kuchenne eksperymenty

Zaproś dziecko do wspólnego gotowania. Opowiadaj mu o owocach, warzywach. Pozwól mu spróbować niektórych składników. Nawet kwaśnej cytryny czy pieprzu. Niech eksperymentuje. Możecie też razem przygotować sałatkę albo kanapkę.

Albumy ze zdjęciami

Z pewnością jeszcze jakieś masz. Wyciągnij je i pooglądaj z dzieckiem zdjęcia. Opowiadaj mu o rodzinie, przyjaciołach. Może znasz jakieś ciekawe historie rodzinne.

Tworzenie bajki

Zacznij opowiadać dziecku historię. Nagle zatrzymaj się i każ dziecku wymyślić dalszy ciąg. Wymieniajcie się i mówcie po jednym zdaniu historii. Stworzycie ciekawe opowiadanie!

Kalambury

Kalambury to gra znana od zawsze. Rozwija wyobraźnie i motorykę. Możesz zaprosić całą rodzinę do odgadywania różnych haseł. Doskonała zabawa.

Plastelina

Robienie figurek z plasteliny rozwija motorykę oraz wyobraźnię. Wspólnie ulepcie kilka figurek. Potem możecie się nimi bawić i tworzyć ich przygody.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *