Co to jest mikrodermabrazja: efekty i skutki uboczne

mikrodermabrazja

Co to jest mikrodermabrazja? Ten zabieg stał się bardzo popularny wśród fanek medycyny estetycznej. Mikrodermabrazja to minimalnie inwazyjna procedura stosowana w celu odnowienia ogólnego kolorytu i tekstury skóry. Może poprawić wygląd uszkodzonej skóry, której kondycja popsuła się ze względu na słońce, zmarszczki, drobne linie, plamy starcze, blizny potrądzikowe, ostudy i inne problemy oraz stany zapalne.

Mikrodermabrazja to zabieg wykonywany w gabinecie kosmetycznym, który trwa zwykle około godziny. Zwykle jest wykonywany przez licencjonowanego specjalistę od pielęgnacji skóry, który może, ale nie musi, być pod nadzorem lekarza.

Podczas wizyty siedzi się na odchylanym fotelu lub na kozetce. Lekarz używa ręcznego urządzenia przypominającego elektryczną szczoteczkę do zębów, aby delikatnie spryskać cząsteczki lub zeszlifować zewnętrzną warstwę skóry na konkretnych obszarach. Pod koniec zabiegu na skórę nałożony zostanie krem nawilżający i przeciwsłoneczny.

Mikrodermabrazja przed i po

Po zabiegu skóra może być nieco opuchnięta i zaczerwieniona. Jednak wszelkie tego typu skutki znikną po około tygodniu. Efektem mikrodermabrazji jest wyrównany koloryt cery oraz pozbycie się ze skóry wyprysków i drobnych zmarszczek oraz blizn. Skóra staje się gładka, jaśniejsza i wyraźnie oczyszczona. Po zabiegu należy ją specjalnie pielęgnować i chronić przed słońcem. Zaleca się stosowanie kremów nawilżających i odżywczych. Zabrania się peelingów, które mogą podrażnić cerę.

Zobacz, co to jest mezoterpia mikroigłowa!

Mikrodermabrazja: jak często

Zaleca się wykonywanie mikrodermabrazji co osiem tygodni, ale zależy to od rodzaju skóry. Mikrodermabrazja jest leczeniem postępującym, a nie agresywnym. Górne warstwy są delikatnie i bezpiecznie usuwane w trakcie zabiegów. W trakcie zabiegu co 7 do 10 dni. Oznacza to, że warstwa rogowa naskórka, która została usunięta w poprzednim zabiegu, nie miała szans na odbudowę, a także zwiększa się tolerancja klienta na zabieg. Dlatego z każdym kolejnym zabiegiem można zwiększać intensywność zabiegu, aby dotrzeć głębiej w warstwy naskórka, skutecznie usunąć blizny potrądzikowe, znieść pigmentację i wygładzić drobne zmarszczki.

Mikrodermabrazja na rozstępy

Mikrodermabrazja powoduje złuszczanie naskórka, ale w skórze właściwej – warstwie pod naskórkiem powstają rozstępy. Ponieważ zabieg nie ma wpływu na skórę pod naskórkiem, mikrodermabrazja nie może mieć bezpośredniego wpływu na komórki skóry dotknięte bliznami po rozstępach, przez co generalnie nie jest skuteczna w usuwaniu rozstępów.

mikrodermabrazja
mikrodermabrazja czy peeling

Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?

Wszystko zależy, jakich efektów oczekujesz. Peeling kawitacyjny polecany jest dla osób zmagających się z trądzikiem i wypryskami. Nie zwalcza on zmarszczek ani blizn. Mikrodermabrazja jest droższa, ale ma znacznie szersze zastosowanie. 

Peeling migdałowy – sprawdź szczegóły!

Efekty uboczne mikrodermabrazji

Najczęstszymi skutkami ubocznymi mikrodermabrazji są:

  • Zaczerwienienie: większość ludzi po zabiegu mikrodermabrazji stwierdza, że ich skóra jest nieco różowa do czerwonej. Zwykle jest to podobne do bardzo łagodnego oparzenia słonecznego i zanika już po kilku godzinach. Jeśli masz szczególnie wrażliwą skórę lub poddasz się bardziej agresywnemu zabiegowi mikrodermabrazji w celu skorygowania konkretnego problemu ze skórą, będziesz mieć bardziej wyraźne zaczerwienienie, które może zająć dzień lub więcej, aby całkowicie zniknąć. Zapytaj kosmetyczki, czego się spodziewać, jeśli chodzi o zaczerwienienia.
  • Sucha lub łuszcząca się skóra: Suchość lub łuszczenie się w dniach po zabiegu mikrodermabrazji nie jest niczym niezwykłym. Na szczęście zwykle ustępuje to w ciągu tygodnia. Po prostu dodaj trochę kremu nawilżającego do codziennej pielęgnacji skóry. Jeśli jednak masz bardzo tłustą skórę, z przyjemnością zauważysz, że nie jest ona tak tłusta jak zwykle.
  • Zwiększona wrażliwość na słońce: Podobnie jak w przypadku wszystkich zabiegów głębokiego złuszczania, mikrodermabrazja może uczynić twoją skórę bardziej wrażliwą na słońce, więc twoja skóra będzie bardziej podatna na uszkodzenia słoneczne i bardziej podatne na oparzenia słoneczne w dniach bezpośrednio po zabiegu. To nie jest czas na plażę! Zdecydowanie używaj kremu przeciwsłonecznego z filtrem SPF30 każdego dnia. To zdrowy nawyk pielęgnacji skóry niezależnie od zabiegów mikrodermabrazji.
  • Zasinienie: Ponieważ cewnik do mikrodermabrazji wywiera podciśnienie na skórze, istnieje możliwość zasinienia, szczególnie w cienkich obszarach wokół oczu. Chociaż nie można tego uniknąć w 100%, siniaki nie są zbyt powszechne, zwłaszcza jeśli twoja kosmetyczka jest wykwalifikowana. Prawdopodobieństwo wystąpienia siniaków jest większe, jeśli twoja skóra jest szczególnie cienka lub delikatna, lub jeśli przyjmujesz określone leki, a niektórzy ludzie po prostu naturalnie łatwiej siniaczą niż inni. Poinformuj specjalistkę, jeśli którekolwiek z powyższych dotyczą ciebie, aby mogła podjąć środki ostrożności podczas leczenia.
  • Opryszczka: Jeśli masz skłonność do opryszczki, wiesz, że niektóre rzeczy wywołują jej pojawienie się – pikantne potrawy, słońce, stres. Cóż, do listy można też dodać mikrodermabrazję. Dzieje się tak, gdy wykonujesz mikrodermabrazję wokół ust. Jeśli masz skłonność do opryszczki, możesz pominąć leczenie wokół ust. Jednak nie zawsze jest to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz, aby mikrodermabrazja poprawiła drobne linie, które pojawiają się wokół ust. Przed zakończeniem leczenia możesz również porozmawiać ze swoim lekarzem o stosowaniu leków zapobiegających opryszczce.

Mikrodermabrazja w domu krok po kroku

Aby wykonać mikrodermabrazję w domu, należy wykonać następujące kroki:

  • Oczyść swoją skórę – umyj skórę, aby usunąć sebum, olej, makijaż, brud i inne zanieczyszczenia. W ten sposób zabieg wniknie głębiej w cerę, złuszczając ją. Ponadto, jeśli zastosujesz zabieg na brudnej skórze, może to prowadzić do infekcji i innych powikłań.
  • Skonfiguruj urządzenie – podczas zabiegu dermabrazji w domu należy nauczyć się prawidłowego ustawiania własnego urządzenia. Nie ma na to standardowego sposobu. To zależy od rodzaju zakupionego narzędzia. Niektóre zestawy wymagają od użytkownika noszenia okularów i rękawic ochronnych. Jednak większość zestawów jest łatwiejsza w użyciu i nie wymagają skomplikowanego przygotowania. Większość produktów korzysta z baterii. Wszystko, co musisz zrobić, to dostosować wymaganą prędkość. Nie zapomnij przeczytać instrukcji obsługi.
  • Użyj urządzenia i utrzymuj schemat – aby zastosować zabieg, przyłóż narzędzie do skóry i zacznij go używać. Musisz regularnie stosować procedurę i być konsekwentnym. W ten sposób uzyskasz szybsze rezultaty, a efekty utrzymają się dłużej. Po rozpoczęciu leczenia należy przejść minimum 5 sesji. Aby uniknąć wysypki, odczekaj kilka tygodni przed rozpoczęciem nowej sesji.

Przeciwwskazania do zabiegu

Na zabieg mikrodermabrazji nie powinny się decydować osoby o zbyt wrażliwiej i skłonnej do podrażnień cerze. Oprócz tego,  jeśli cierpisz na ciągle powracające zapalenia i infekcje skórne, również nie sięgaj po tę metodę. Twoja skóra musi być pozbawiona poważniejszych dolegliwości i dokładnie oczyszczona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *