Coś dla ucha malucha

“Muzyka jest czymś specyficznym dla ludzkości. Tak jak inne sztuki, jest ona podstawą ludzkiego rozwoju i egzystencji w takim samym stopniu co język”. E.E.Gordon
Jeśli macie już dziecko, wiecie jak niewiele potrafi ono w momencie narodzin. Jest zupełnie uzależnione od opiekunów. Z każdym dniem niemowlę nabywa nowe umiejętności: głużenia, siedzenia, stania, raczkowania, trzymania i chwytania, mówienia… Chłonność umysłu dziecka jest ogromna, a umiejętność uczenia się nowych rzeczy często zdumiewa rodziców.
Profesor Edwin Elias Gordon stworzył na podstawie podobnych obserwacji sekwencyjną teorię uczenia się muzyki. Teoria ta mówi, że rozumienie muzyki rozwija się w dziecku już od momentu wykształcenia aparatu słuchu w łonie matki. Na czym polega rozumienie muzyki? Na przechowywaniu w umyśle i układaniu w zrozumiałą całość sekwencji dźwięków i pauz występujących w utworach. Można to porównać do nauki mówienia w obcym języku: najlepiej jest się najpierw “osłuchać”z językiem a dopiero później zacząć się uczyć go w teorii. Dlatego łatwiej jest się nauczyć mówić w obcym języku przebywając w kraju, w którym się go używa.

W wielu miastach organizowane są koncerty dla najmłodszych. Najczęściej podzielone są na grupy wiekowe,np. dla kobiet w ciąży, dla niemowląt i dla dzieci powyżej pierwszego roku życia. Koncerty trwają nie dłużej niż godzinę.

Zastanawiasz się po co to komuś, kto nie zamierza wychować przyszłego wirtuoza? Muzyka jest stale obecna w naszym życiu. Naukowcy udowodnili jej pozytywny wpływ na szybkość uczenia się i zwiększenie koncentracji. Nie potrzebujesz na pewno wyników badań, aby stwierdzić, że ulubiona piosenka albo melodia poprawia nastrój.Ostatnio muzykę wykorzystuje się również w leczeniu zaburzeń słuchu, dysleksji, autyzmu, nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Najważniejsze jest chyba jednak to, że słuchanie muzyki jest przyjemne. Dlaczego więc nie mielibyśmy uczyć naszych dzieci takiego spędzania czasu już od najmłodszych lat?

Informacje o koncertach dla najmłodszych możesz znaleźć m.in. na stronach filharmonii w poszczególnych miastach Polski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *