Ćwiczenia fizyczne w ciąży

Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo i lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dbała o formę. Wbrew pozorom jest wiele ćwiczeń fizycznych, które możesz uprawiać w ciąży.

Mówi się, że ciąża nie jest chorobą, choć trzeba podczas niej wyjątkowo o siebie dbać. Do kategorii “dbania o siebie” bezwzględnie należy wysiłek fizyczny. Trzeba jednak pamiętać, aby jego forma była dostosowana do wyjątkowego stanu, w jakim się obecnie znajdujesz. Pamiętaj, aby zawsze przed rozpoczęciem określonej aktywności fizycznej porozmawiać o niej ze swoim lekarzem prowadzącym i ustalić, czy nie zaszkodzi ona Tobie lub rozwijającemu się dziecku.

Do najbardziej polecanych przez lekarzy form aktywności fizycznej podczas ciąży należą spacery i pływanie. W przypadku spacerów wystarczy, że w drodze powrotnej z pracy wysiądziesz z autobusu przystanek wcześniej. Pływanie natomiast sprawi, że nawet w zaawansowanej ciąży poczujesz się znowu lekko, a Twój kręgosłup będzie mógł trochę odpocząć.

Coraz bogatszą ofertę dla przyszłych mam znajdziesz w centrach fitness. Najczęściej wśród nich znajdują się zajęcia aerobiku dla ciężarnych oraz joga. Aerobik najczęściej obejmuje ćwiczenia wszystkich partii ciała, ćwiczenia oddechowe i przygotowujące do porodu. Joga doskonale przygotuje Cię do oddychania podczas porodu. Oba rodzaje fitnessu sprawią, że lepiej poznasz swoje ciało i nauczysz się nad nim panować, dzięki czemu być może łatwiej będzie Ci współpracować z położną.

Niezależnie od tego, jaką formę aktywności fizycznej wybierzesz, na pewno dzięki uprawianiu sportu poczujesz się lepiej. Pływanie i ćwiczenia powinny też wspomóc Cię w walce z bolącym kręgosłupem. Tak więc do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *