Decoupage krok po kroku: co będzie potrzebne i jak zacząć?

decoupage krok po kroku

Decoupage to sztuka dekorowania zwykłych przedmiotów za pomocą serwetek, papieru, zdjęć i innych elementów. Nie wymaga ona dużych zdolności plastycznych, dzięki temu każdy bez większego problemu może spróbować swoich sił. Popularne jest dekorowanie na drewnie, szkle oraz ubraniach czy akcesoriach – torebkach lub butach. Przejdziemy przez decoupage krok po kroku, abyście wiedzieli czego będziecie potrzebować oraz jak wykonać swoją pierwszą pracę metodą decoupage.

Decoupage krok po kroku: co kupić?

Technika decoupage nie wymaga wielu narzędzi, a duża część tego, co kupisz starczy Ci na kilka prac. Zobacz, czego będziesz potrzebować w pierwszej kolejności:

 • przedmiot, który chcesz ozdobić (najłatwiej zacząć na niewielkich przedmiotach z surowego drewna, np. ramka do zdjęć)
 • farba akrylowa – najlepiej biała lub w jasnym kolorze do stworzenia podkładu
 • pędzel (lub kilka 2-3 o różnych szerokościach) – do nałożenia farby, kleju oraz lakieru
 • serwetki z motywem, którym chcesz ozdobić przedmiot – mogą to być specjalne serwetki do decoupage lub zwykłe “kuchenne” papierowe serwatki
 • klej do przyklejenia serwetki (niekoniecznie musi to być specjalny klej do decoupage, może być inny dostępny w sklepach dla plastyków)
 • lakier bezbarwny akrylowy – do wykończenia gotowego dzieła
 • ewentualnie nożyczki do wycięcia serwetki i papier ścierny do wyrównania niedoskonałości na drewnie

  Decoupage krok po kroku (fotolia.com)
  Decoupage krok po kroku (fotolia.com)

Decoupage krok po kroku: pierwsza praca

Technika decoupage nie wymaga dużych zdolności plastycznych, dlatego dostępna jest dla każdego. Jest również stosunkowo niedrogą metodą dekorowania, co zachęca wiele osób do jej wypróbowania. Jedyne czego tak na prawdę potrzebujesz (poza odpowiednimi narzędziami) to dużo cierpliwości oraz nieco zmysłu artystycznego, aby Twoje rękodzieło było przyjemne dla oka. Zastanawiasz się teraz jak zrobić decopuge?

Powyższy filmik świetnie ilustruje, jak zrobić decoupage krok po kroku. Pokazuje też na ile starczają zakupione początkowo produkty, co jest ważne jeżeli chcemy dopiero spróbować naszych sił w tej technice, a nie jesteśmy do końca pewni, czy przypadnie nam ona do gustu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *