Decoupage: podstawowe techniki i przykłady

decoupage krok po kroku

Decoupage (dekupaż) to technika zdobienia i rękodzieła, która zachęca swoją prostotą i pięknymi efektami. Zobacz, jakie są podstawowe techniki decoupage’u.

Decoupage: podstawowe techniki

Dekorować techniką decoupage’u możemy praktycznie każdą powierzchnię, lecz zwykle pewne materiały nadają się do tego lepiej niż inne. Możemy dekorować przedmioty codziennego użytku, jak ubrania, instrumenty, czy meble, a także przygotowywać eleganckie dekoracje, biżuterię czy takie pamiątki, jak ramki na zdjęcia lub albumy. Przyjęliśmy dwa podstawowe podziały technik decoupage’u ze względu na typ podłoża jakie wykorzystujemy przy zdobieniu oraz ze względu na typ używanych materiałów dekoacyjnych. Dzięki takiemu podziałowi, powinnyście w prosty sposób znaleźć najlepszą metodę zdobienia dla siebie.

Zobacz, co będzie Ci potrzebne by zrobić swoją pierwszą pracę techniką decoupage’u. >>>

Podział technik decoupage’u ze względu na podłożę

  • Karton, tektura, brystol – materiały na których łatwo nauczymy się techniki decoupage. Są idealną bazą, którą możemy wykorzystać również do bardziej zaawansowanych projektów. Materiały te są lekkie i łatwo dostępne, a co najważniejsze – możemy z nimi eksperymentować, a w razie niepowodzenia nie będziemy mieli żalu pozbycia się ich.
  • Drewno – to podobnie jak powyższe materiały, bardzo wdzięczny surowiec na którym możemy pracować. Surowe drewno idealnie nadaje się do rękodzieła, a w razie pokrycia materiału farbą czy lakierem przed zaczęciem pracy z decoupagem na drewnie należy je wcześniej oczyścić.

 

  • Ceramika – do tej kategorii podłoża możemy zaliczyć materiały takie jak biała ceramika, porcelana i terakora. Praca na szkliwionej białej ceramice i porcelanie powinna być stosunkowo łatwa ze względu na łatwość przyklejania do gładkiej powierzchni dekoracji.
  • Metal – powierzchnia metalu w przypadku nowego przedmiotu wykonanego z metalu, o ile nie jest wcześniej pomalowana, jest łatwa do dekoracji o ile posiadamy do tego celu odpowiednie farby i klej do decoupage. Stare przedmioty wykonane z metalu zwykle będą wymagać odpowiedniego oczyszczenia – niekoniecznie będzie to łatwe, lecz efekt na pewno będzie wart wykonania pracy.
  • Szkło – gładka szklana powierzchnia to bardzo dobry materiał na wykonanie ozdobnego przedmiotu z metodą decoupage’u. Możemy z powodzeniem do ozdobienia wykorzystać butelki, słoiki, wazony, a także karafki. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Pod względem wykorzystywanych motywów ozdobnych

  • Gotowe wzory – zwykle dostępne w sklepach z materiałami do decoupage’u
  • Fotografie – mogą to być nasze zdjęcia lub materiały wycięte z prasy
  • Papier / papier dekoracyjny – możemy wykorzystać resztki papieru pakownego lub kupić nowy, zwykła kolorowa kartka papieru również doskonale się sprawdzi
  • Serwetki – dzięki ich zdolności łatwego rozciągania się, czesto stosowane są w technice decoupage’u. Są łatwiejsze do naklejenia niż papier dekoracyjny, a można z nimi osiągnać znacznie rzyjemniejsze dla oka efekty.

Gdzie szukać inspiracji?

Najlepszym miejscem do szukania inspiracji jest oczywiście internet. Powstało wiele stron i blogów poświęconych tej technice zdobienia, dlatego bez większych problemów powinnaś być w stanie znaleźć to, co najbardziej Cię interesuje. Dobrym pomysłem są także książki dotyczące podstaw, technik i materiałów do decoupage‘u. Autorzy takich publikacji często pokazują również krok po kroku, jak wykonać daną pracę. Możecie również rozejrzeć się po pchlich targach i aukcjach internetowych, gdzie często można kupić tego typu rękodzieło. Prace innych osób mogą być inspiracją dla własnej twórczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *