kobiecy.pl

Dieta ketogeniczna: zasady, dla kogo i jadłospis

dieta ketogeniczna

dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych diet. Polecana jest dla tych, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale także przy niektórych chorobach. Zastanawiasz się, czy będzie dla ciebie dobrym wyborem? Poznaj jej zasady i przykładowy jadłospis.

Dieta ketogeniczna: dla kogo i na czym polega?

Dieta keto zakłada zwalczanie zbędnego tłuszczu poprzez jedzenie tak zwanych zdrowych tłuszczy. Podczas takiej diety zwiększamy ilość spożywanych tłuszczy kosztem węglowodanów. W jadłospisie znajdzie się więc aż 90% tłuszczy, a pozostałe 10% to białka i węglowodany. W wyniku tego w organizmie człowieka dochodzi do tak zwanej ketozy. Ketoza to normalne zjawisko polegające na rozpadzie tłuszczów. Organizm pozbawiony węglowodanów musi szukać ich alternatywy, czyli tłuszczy, aby w procesie ich spalenie wytworzyć potrzebną do funkcjonowania energię. Jednak, aby dieta keto byłą bezpieczna musi być skonsultowana z lekarzem. To bardzo ważne, gdyż może ona bardzo obciążyć organizm.

Zobacz też inne diety:

Dla kogo dieta ketogeniczna będzie odpowiednia? Przede wszystkim jej celem jest dynamiczne zrzucenie sporej ilości kilogramów. Jednak nie jest to tylko dieta odchudzająca. Dieta ta będzie również dobrym wyborem dla osób chorujących na takie choroby jak:

Diety tej nie powinny stosować osoby cierpiące na wszelkie choroby nerek, wątroby oraz trzustki.

Dieta ketogeniczna: zasady

Jedną z najważniejszych zasad diety ketogenicznej jest przestrzeganie proporcji spożywanych tłuszczów w stosunku do pozostałych elementów diety. Ważne oczywiście jest też to, co jesz i jakie tłuszcze wybierasz. Oto najważniejsze zasady diety:

dieta ketogeniczna jadłospis / unsplash

Dieta ketogeniczna: jak zacząć?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem diety powinnaś skonsultować się z lekarzem. Jeśli wyrazi zgodę i ustali, że dieta będzie bezpieczna, najpierw musisz przyzwyczaić organizm do zmniejszonej ilość węglowodanów. Ograniczaj je stopniowo, aby nie rzucać się na głęboką wodę. Pamiętaj też, że dieta tego typu ma również kilka wad. Może prowadzić na przykład do zakwaszenia organizmu oraz utraty wody. Poza tym jest dosyć trudna do przestrzegania i może wywołać zmęczenie oraz senność. Jeśli tak się dzieje, musisz z niej zrezygnować.

Jadłospis na 14 dni – dieta keto

1 i 8 dzień

2 i 9 dzień

3 i 10 dzień

4 i 11 dzień

5 i 12 dzień

6 i 13

7 i 14 dzień

Źródła: 
Babicz-Zielińska E. “Konsekwencje stosowania wysokotłuszczowych diet ketogenicznych” 
Wilson Jacob, Ryan Lowery, “Ketogeniczna biblia”

Exit mobile version