kobiecy.pl

Dieta paleo – zasady, efekty i jadłospis

dieta paleo

dieta paleo / unsplash

Dieta paleo, czyli inaczej mówiąc dieta paleolityczna, czerpie przykłady z menu naszych praprzodków, który odżywiali się tym, co upolowali. Może przynieść całkiem dobre efekty, jeśli chodzi o odchudzanie i przy okazji chroni także przed pojawieniem się niektórych chorób. Zobacz, na czym polega i co jeść.

Dieta paleo – zasady

Dieta paleolityczna nawiązuje do życia koczowniczego pradawnych ludzi. Jedli oni wtedy to, co udało się im zdobyć. Brak w niej więc zboża czy roślin strączkowych, które trzeba specjalne zasiewać. Bogata jest zaś w mięso. Założeniem diety jest to, by spożywać nieprzetworzone i jak najbardziej naturalne produkty. Dieta ma uchronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi oraz przyczynić się do spadku wagi.

Dieta paleo – co jeść, a czego nie tykać?

W diecie paleolitycznej należy zwrócić uwagę na takie zasady odżywiania się:

Dieta paleo – efekty odchudzania, zalety i wady

Tego rodzaju dieta nie przynosi dużych efektów w odchudzaniu, ale na pewno pomaga w ograniczeniu tak zwanych pustych kalorii, co może pomóc w zrzuceniu paru kilogramów. Oprócz tego dzięki niej ograniczysz przetworzoną żywność i niezdrowy cukier. Ma ona niski indeks glikemiczny i reguluje gospodarkę insulinową oraz lipidową. Wpływa na zmniejszenie otyłości brzusznej. Polecana jest szczególnie osobom z chorobami autoimmunologicznymi oraz cierpiącym na Hashimoto. Należy jednak pamiętać, że ograniczenie wyrobów mlecznych oraz zboża przed dłuższy czas może doprowadzić do niektórych schorzeń jak osteoporoza czy choroby nerek oraz wątroby. Przed zdecydowaniem się na tą dietę należy skonsultować się ze specjalistą!

Zobacz też inne diety:

dieta paleo jadłospis / unsplash

Dieta paleo jadłospis

Jeśli chcesz się zdecydować na dietę paleo, mamy dla ciebie przykładowy jadłospis na 7 dni: 

dzień 1:

dzień 2:

dzień 3:

dzień 4:

dzień 5

dzień 6

dzień 7


Źródła: 
Dieta paleo dla początkujących, Elisabeth Lange 
Umiarkowana dieta paleo. Jak jeść zdrowo i nie zwariować, Ely Leanne

Exit mobile version