Dieta redukcyjna – na czym polega i jak stosować

dieta redukcyjna

Dieta redukcyjna należy do najmniej skomplikowanych diet odchudzających. Główną zasadą jest obniżenie kaloryczności posiłków. Jeśli stosuje się ją w przemyślany sposób może dać naprawdę zadowalające efekty. Zobacz na czym polega!

Zdrowa dieta redukcyjna – zasady

Decydując się na dietę redukcyjną tak naprawdę musimy wprowadzić do swojego jadłospisu wszelkie produkty zgodne z ogólnymi zasadami zdrowego odżywiania się. Dieta ta nie wyklucza żadnej kategorii produktów i polega na spożywaniu zbilansowanych, czterech lub pięciu posiłkach w określonych odstępach czasu. Ważne jest jednak, aby w trakcie diety zredukować kaloryczność posiłków o 500-1000 kcal w zależności o całkowitego zapotrzebowania kalorycznego. W jednym z naszych artykułów opisaliśmy, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Posiłki je się w odstępach 3-4 godzinny, a między śniadaniem a obiadem dopuszczalne są niektóre przekąski.

Dieta redukcyjna – efekty

Dieta polegająca na zredukowaniu kaloryczności posiłków może dać oczekiwane efekty, ale dobrze jest ją połączyć z wysiłkiem fizycznym i umiarkowanym treningiem. Polecana jest osobom, które chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Zazwyczaj w jej trakcie chudnie się około 1 kilograma tygodniowo. Należy jednak pamiętać, aby spożywane porcje były małe. Nie wolno też obciążać żołądka na wieczór. Kolację należy jeść najpóźniej na 3 godziny przed porą spania.

Zobacz też: Dieta 1600 kcal (przepisy, jadłospis)

Niedoczynność tarczycy dieta redukcyjna

Jeśli cierpisz na niedoczynność tarczycy, to z pewnością wiesz, że musisz ograniczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Należy też jeść regularnie i mniej, ale częściej. Właśnie dlatego dieta redukcyjna będzie dla ciebie wprost idealna. Może ona więc być także dietą zdrowotną. Dzięki niej będziesz pilnować kalorii produktów, które spożywasz i nauczysz się systematycznego spożywania posiłków. Oprócz tego pamiętaj również o ograniczeniu tłustych i smażonych potraw. Musisz też niestety ograniczyć kofeinę!

Redukcyjne menu wegańskie

Jeśli nie jesz składników pochodzenia zwierzęcego, to musisz wiedzieć, że istnieje również wegańska dieta redukcyjna. Jej jadłospis jest stworzony tak, aby menu dostarczało odpowiednio dużo kalorii, ale bez sięgania po odzwierzęce produkty. Nie ma w niej jajek, mięsa ani niektórych warzyw. Bogata jest za to w warzywa strączkowe, ziemniaki oraz owoce o niskim indeksie glikemicznym. W trakcie takiej diety ważne jest uzupełnienie białka. Warto w tym celu sięgać po fasole i wszelkie warzywa z jej rodziny. Oprócz tego uzupełnij twoją dietę o otręby i ryż. Ważną rolę w twojej diecie odegra również soja oraz pestki i różnego rodzaju nasiona.

dieta redukcyjna co jeść
dieta redukcyjna co jeść / unsplash

Endomorfik dieta redukcyjna

Endomorfik to osoba dobrze zbudowana, która ma problemy z redukcją wagi i tkanki tłuszczowej. Składać się na ten problem może wiele przyczyn, jak na przykład insulinowrażliwość czy zły sposób odżywiania się. Aby endomorfik mógł schudnąć musi przede wszystkim ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Dieta redukcyjna może się więc okazać świetnym wyborem. Jednak należy uważać tutaj na spożywanie odpowiedniego rodzaju węglowodanów. Należy spożywać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym lub średnim, ale pod żadnym względem nie należy ich całkowicie eliminować z jadłospisu. Endomorfik musi jednak ograniczyć lub całkowicie zrezygnować ze zbóż, słodyczy oraz słodkich napojów. Powinien również zwiększyć ilość białka w spożywanych posiłkach.

Co jeść na diecie redukcyjnej?

Dieta redukcyjna będzie się opierać przede wszystkim na rybach, chudym mięsie, półtłustych wyrobach mlecznych oraz na około 300 gramach owoców dziennie. Jakie produkty możesz jeść?

  • produkty mleczne – odtłuszczone mleko, maślanka, jogurt naturalny, chudy ser biały, chudy twarożek
  • jajka jako źródło białka
  • zboża, otręby, niesłodzone płatki
  • chude mięso: drób, wołowina, dziczyzna
  • ryby: łosoś, dorsz, pstrąg i owoce morza
  • makarony i pieczywo pełnoziarniste – razowe
  • produkty sojowe
  • warzywa, szczególnie strączkowe i bulwiaste
  • owoce o niskim indeksie glikemicznym

Czego unikać?

  • słodyczy i napojów słodzonych
  • cukru rafinowanego
  • tłustych mies i wyrobów mlecznych
  • produktów wysokoprzetworzonych
  • fast foodów i dań instant

Przekąski między śniadaniem a obiadem komponuj z owoców, warzyw oraz dietetycznych produktów i niskim IG.

Zobacz też inne diety:


Źródła: 
Siła zdrowych nawyków, Joseph Mercola 
S.O.S dla tarczycy, Kowalczyk Anna , Antoniszyn Tomasz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *