kobiecy.pl

Dlaczego chleb się kruszy?

chleb się kruszy

Unsplash.com

Jeśli pierwszy raz upiekłaś chleb, możesz zauważyć, że kruszy się bardziej niż bochenek ze sklepu. Wielu początkujących piekarzy ma z tym problem. Dowiedz się, jak możesz szybko go rozwiązać!

Chleb się kruszy: przyczyny

Dlaczego chleb bezglutenowy się kruszy? W tradycyjnym pieczywie ważną rolę odgrywa gluten, czyli białko występujące w zbożach, takich jak pszenica i żyto. Kiedy białko jest wilgotne, tworzy rozciągliwe cząsteczki, które nadają ciastu na chleb elastyczność. Dodatkowo gluten pomaga zachować bochenkowi odpowiedni kształt.

Wyrabianie ciasta wydaje się czasochłonne. Większość piekarzy zaleca, by trwało 10 minut. Wspomniana czynność ma jednak kluczowe znaczenie. Zagniatając ciasto, mieszasz składniki i nadajesz bochenkowi odpowiednią strukturę. Pamiętaj, by zagnieść chleb po wstępnym wyrastaniu. W ten sposób przerobisz gluten przed formowaniem.
Uważaj, aby nie piec chleba zbyt długo. W przeciwnym razie stanie się suchy, co prowadzi do problemów z okruchami. Upewnij się, że dobrze ustawiłaś termostat. Możesz postawić specjalny termometr w piekarniku lub zawiesić go na ruszcie. Pamiętaj, by wkładać chleb do rozgrzanego piekarnika.

Dlaczego chleb się kruszy?

Przyczyna może tkwić w zbyt dużej ilości mąki. To jeden z podstawowych błędów początkujących piekarzy. Nie martw się! Z czasem znajdziesz równowagę między mąką a płynnymi składnikami. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy garść wskazówek.

Odważ wszystkie składniki, możesz do tego wykorzystać wagę kuchenną. Upewnij się, że dysponujesz dokładnie taką ilością mąki, co w przepisie. Jeśli ciasto staje się lepkie podczas ugniatania, posyp je obficie mąką. Dzięki temu nie będzie przylegać do rąk i deski. Zagnieć, a kiedy poczujesz, że ciasto znów się klei, dodaj więcej mąki. Idealne ciasto nie jest ani suche, ani mokre. W wilgotny dzień używaj więcej mąki, a w suchy dodaj jej mniej.

Jeśli chleb się kruszy, zastanów się, czy nie dodałaś zbyt dużo drożdży. Pamiętaj, że masz do czynienia z żywym organizmem. Jeżeli dodasz ich zbyt dużo, wyrosną zbyt szybko i stracisz nad nimi kontrolę. To z kolei zaburzy proporcję glutenu, pary i dwutlenku węgla. Drożdże żywią się cukrem, natomiast sól i tłuszcz mogą je spowolnić. Sól nie tylko wzbogaca smak pieczywa, lecz także pozwala utrzymać drożdże w ryzach. Jeśli masz problem z ciastem, spróbuj dodać 1-2 łyżeczki masła, smalcu, tłuszczu piekarskiego lub oleju. Uważaj, aby nie przesadzić! Zbyt dużo tłuszczu uniemożliwi wzrost drożdży.

Przepis na chleb, który się nie kruszy

Jeśli chcesz upiec pyszny, pełnoziarnisty, niekruszący się chleb, wypróbuj nasz przepis!

Składniki:

Krok 1:

Krok 2:

Jak piec chleb krok po kroku?

Krok 1

Wieczorem wymieszaj w dużej misce ocet jabłkowy, ciepłą wodę i mąkę pełnoziarnistą. Nie martw się, że ciasto jest sztywne. Wszystkie składniki ładnie się połączą. W razie potrzeby możesz dodać więcej wody. Wlej 2 łyżki na raz, aż uzyskasz gładką kulkę. Przykryj ją folią i pozostaw na blacie na 12-24 godziny.

Krok 2

Następnego dnia wymieszaj sodę oczyszczoną, drożdże, wodę i 1 łyżeczkę melasy w małej misce. Teraz odczekaj 5-10 minut. W dużej miarce kuchennej wymieszaj sól, oliwę z oliwek i pozostałą melasę. Odkryj miskę z mąką i wodą, najprawdopodobniej utleni się, przybierając szarawy kolor, ale to normalne. Wlej ½ mieszanki do miarki solidnej. Wymieszaj wszystkie składniki dużą, drewnianą łyżką. Dodaj 1 szklankę mąki i zagniataj ciasto. Dodaj resztę płynów i ostatnią szklankę mąki. Wyrabiaj ciasto rękami, aż stanie się gładkie i elastyczne. W potrzeby dodaj więcej mąki (po kilka łyżek na raz). Wyrabianie ciasta zajmie Ci około 10 minut. Następnie przełóż ciasto do dużej miski, przykryj ręcznikiem, odstaw w ciepłe miejsce (25-30 stopni Celsjusza) i poczekaj 1 godzinę, aż wyrośnie. Zagnieć ciasto i znów poczekaj 1 godzinę.

Posmaruj 2 patelnie masłem. Podziel ciasto rękami na pół i ostrożnie uformuj w kropelkę. Aby nadać mu kształt bochenka, wsuń końce. Przykryj bochenki i poczekaj 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 175 stopni Celsjusza. Pozwól rosnąc bochenkom jeszcze 30 minut. Zdejmij ręcznik, włóż bochenki do rozgrzanego piekarnika i piecz przez 30-35 minut. Pozwól im ostygnąć przez 10 minut, zanim wyjmiesz chleb z form.

Zobacz też:

Exit mobile version