Doula

Coraz częściej słyszymy i czytamy o doulach, które towarzyszom rodzicom zarówno przed, w trakcie jak i po porodzie. Kim jest doula i czy warto skorzystać z jej pomocy?
Zawód douli nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularny ponieważ jego historia u nas liczy sobie niecałe 10 lat. Stąd też niewiele osób wie, że doula to ktoś, kto wspiera rodziców i towarzyszy im na każdym etapie ciąży, porodu oraz po urodzeniu się dziecka. Rola douli polega na udzielaniu wsparcia oraz doradzaniu młodym rodzicom.
Czym więc różni się doula od położnej? Pierwsza z nich nie ma najczęściej wykształcenia medycznego. Tym samym nie może zastąpić personelu medycznego lub wchodzić w jego kompetencje. Jej rola polega na towarzyszeniu mamie, dążeniu m.in. do tego aby podczas porodu personel medyczny znał zdanie kobiety na określone tematy (czasami nie ma się siły bądź możliwości, aby samemu rozmawiać podczas porodu), pomaganiu w uśmierzaniu bólu, itp. Doula spotyka się z rodzicami przed porodem, ale pomoże również w opiece nad noworodkiem.
Czy warto? Badania dowodzą, że obecność douli skraca czas porodu, zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia oraz pomaga kobiecie odnaleźć się w roli matki.Kiedyś podobną rolę pełniły bliskie młodej mamie kobiety. Obecnie minął czas wielopokoleniowych rodzin mieszkających pod jednym dachem i często rodzice mogą liczyć tylko na siebie. Personel w szpitalu czy położna odwiedzająca ich w domu nie może poświęcić wystarczającej ilości czasu każdej rodzinie. Być może więc warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług douli?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *