Elementarz dobrych manier dla przedszkolaka

savoir vivre dla dzieci

Czy przy stole można wypluwać jedzenie? Jakie są trzy magiczne słowa? Czy można przerywać komuś gdy mówi? – dla nas odpowiedzi na te pytania są oczywiste. Dla przedszkolaków – niekoniecznie!

Nauka dobrych manier od przedszkolaka

Na naukę dobrych manier nigdy nie jest za wcześnie. Co więcej zdecydowanie lepiej porozmawiać o konkretnych zachowaniach spokojnie w domu, niż wtedy, gdy będziemy w tłumie często obcych nam osób, a dziecko będzie zdekoncentrowane. Dla naszych dzieci kwestia dobrych manier jest bowiem często tworem zupełnie sztucznym – nie przestrzegają określonych zasad, bo nie wiedzą o ich istnieniu dopóty, dopóki nie dowiedzą się o nich od dorosłych. A Ci często nie są w stanie przewidzieć zachowania dziecka w określonych sytuacjach.

Elementarz dobrych manier Pana Szopa

Jakie tematy podjąć i jak rozpocząć rozmowę o tym co wypada, a co nie? Pomocna w tym będzie wyjątkowa książka “Elementarz dobrych manier Pana Szopa” wydawnictwa Wilga.

Elementarz dobrych manier Pana Szopa
“Elementarz dobrych manier Pana Szopa” Wydawnictwo WILGA

Dla każdego przedszkolaka oczywiste jest, że należy używać słów “proszę”, “dziękuję” i “przepraszam”. Maluchy wiedzą też, że wypada mówić “dzień dobry” i “do wiedzenia”. Ale czy wolno odwiedzać kogoś wieczorem lub wcześnie rano? Kiedy i w jaki sposób warto spytać o pozwolenie?  Urocze zwierzątko, Pan Szop przeprowadzi dziecko przez meandry savoir-vivre, a zabawne ilustracje i rymy ułatwią mu zapamiętywanie zasad i reguł. Co ważne zakres poruszonych w książeczce tematów jest tak szeroki, że każda kolejna karta może być inspiracją do rozmowy z dzieckiem, której być może bez tej książki nigdy byśmy nie rozpoczęli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *