Erytrytol czy ksylitol co lepsze? Sprawdzamy!

erytrytol czy ksylitol co lepsze

Wyeliminowałaś cukier z diety i zadajesz sobie pytanie w stylu – erytrytol czy ksylitol co lepsze? To częsty dylemat ludzi na diecie. Cukier warto zastąpić zamiennikami, ale czy każdy zamiennik cukru jest odpowiedni? Mamy ich przecież tak wiele do wyboru. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej erytrolowi. Zobacz, czy warto się na niego zdecydować!

Erytrytol: co to jest?

Erytrytol lub inaczej erytrol (oznaczany na etykietach jako E968] to rodzaj słodzika należącego do grupy alkoholi polihydroksylowych. Naturalnie występuje w owocach oraz sfermentowanym jedzeniu. Znajduje się także m.in. w sosie sojowym. Charakteryzuje się niską wartością energetyczną oraz nie podnosi poziomu glukozy we krwi. Wygląda tak samo jak biały cukier i jest słodki w smaku, ale pozostawia po sobie uczucie chłodu na języku. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, słabo w alkoholu. Można go stosować do napojów, do wypieków, deserów czy dżemów. Ma także swoje zastosowanie w kosmetologii i pełni funkcję zamiennika gliceryny.

Erytrytol właściwości: kalorie, indeks glikemiczny

Słodzik ten jest bardzo bezpieczny dla naszego organizmu. Wchłanianie erytrytolu odbywa się na zasadzie dyfuzji, a około 10% przedostaje się do jelita grubego. Słodzik jest w prawdzie wchłaniany do różnych tkanek, jednak praktycznie nie jest metabolizowany. Również reabsorpcja przez nerki jest słaba i niemal cały spożyty erytrol wydalany jest wraz z moczem. W związku z powyższym indeks glikemiczny erytrytolu jest zerowy, co oznacza, że słodzik nie zwiększa poziomu glukozy oraz insuliny. Będzie więc doskonałym wyborem dla osób chorych na cukrzycę.

Ponadto erytrytol pomaga również w zmniejszeniu ryzyka na pojawienie się próchnicy. Dzieje się tak, gdy ma on właściwości zatrzymujące proces fermentacji cukrów. Działa również antyoksydacyjne i bakteriobójczo.

Na ten rodzaj słodzika spokojnie mogą się też zdecydować osoby na diecie odchudzającej lub zdrowotnej. Wartość energetyczna erytrytolu to ok. 4 kcal/g, jedak w związku z tym, że związek nie jest metabolizowany w organizmie faktyczna kaloryczność erytrytolu to jedynie 0,2 kcal/g.

Jednak erytrytol ma również swoje wady. Należy do nich między innymi: 

  • pojawienie się wzdęć i gazów
  • wysoka cena
  • niska dostępność tego produktu

View this post on Instagram

ZAMIENNIKI CUKRU Kontynuując wczorajszy temat ze stories na temat CUKRU (jeśli jeszcze nie widzieliście to możecie nadrobić ?). Jakie zamienniki cukru warto stosować? ERYTRYTOL (ERYTROL) ✅bezkaloryczny, ✅ brak węglowodanów, ✅ wysokie bezpieczeństwo stosowania, ✅ wygląd podobny do cukru, ➖niższa słodkość w stosunku do sacharozy KSYLITOL ✅niższa kaloryczność w stosunku do sacharozy – 240 kcal/100 g ✅wygląd i smak podobny do cukru, ✅właściwości przeciwpróchnicze, ✅wysokie bezpieczeństwo stosowania, ✅poziom słodkości zbliżony do sacharozy, ✅ niski indeks gikemiczny, ➖ zbyt duża ilość może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. STEWIA (GLIKOZYDY STEWIOLOWE) ✅ bezkakoryczna ✅ słodkość 300 razy wyższa od sacharozy, ✅ wysoka termostabilność, ✅ właściwości przeciwpróchnicze, ✅ wysokie bezpieczeństwo stosowania, ➖pozostawia gorzki posmak. Co najczęściej używasz do słodzenia? ____ #zamiennikicukru #ksylitol #erytrol #erytrytol #stewia #zamiennikcukru #zamiastcukru #cukier #wiemcojem #wiemcokupuje #świadomezakupy #odżywianie #kalorie #odchudzanie #redukcja #dieta #dietabezdiety #dietetycznie #dietetyk #dietetykonline #zdrowie #dbamosiebie #zdrowejedzenie #zdroweodżywianie #dietetyka

A post shared by mgr dietetyki Alicja Jarosz (@sportnaroslinach) on

Erytrytol czy stewia

Do tej pory używałaś stewii (E960) i zastanawiasz się nad zmianą? Obie substancje mają swoich zwolenników i przeciwników. Miłośnicy stewii uważają, że jest całkowicie naturalna i o wiele lepiej sprawdza się do wypieków i deserów. Nie sprawdza się natomiast do słodzenia kawy czy herbaty, gdyż bywa gorzkawa. Jednak stewię o wiele łatwiej kupić i jest tańsza.

Erytrytol czy ksylitol co lepsze?

Właściwości obu tych słodzików są podobne, ale jednak różnią się od siebie. Rzeczywista kaloryczność ksylitolu (E967) to ok. 3 kcal/g, co plasuje go tuż za tradycyjną sacharozą, ale… ksylitol to najsłodszy związek spośród cukroli. Dzięki temu użyjesz go znacznie mniej niż sacharozy. Indeks glikemiczny ksylitolu wynosi 13, natomiast indeks insulinowy – 11. Podobnie jak erytrytol również ksylitol zaliczany jest do substancji słodzących zapobiegających próchnicy zębów. Badania wskazują na jego udział w zwalczaniu zapaleń ucha środkowego u dzieci oraz hamowanie produkcji toksycznego i rakotwórczego acetaldehydu do poziomu, który nie jest kancerogenny. Poza tym ksylitol smakuje do złudzenia podobnie jak cukier biały. Wpływa również dobrze na układ trawienny.

Erytrytol jest nieco bardziej gorzki, ale jego indeks glikemiczny to zero. Ksylitol jest tańszy i łatwiej dostępny. Wybór zależy od ciebie!

Erytrytol: gdzie kupić, cena?

Erytrytol dosyć trudno zdobyć. Należy go szukać w sklepach ze zdrową żywnością. Jednak mając szczęście można go upolować także w supermarketach typy Carrefour czy Stokrotka. Jeśli chodzi o cenę, to może ona zniechęcać. Zazwyczaj za 1kg tego słodzika zapłacimy od 15 do nawet 40 zł. To jedna z wad erytrolu.

Erytrytol w skrócie – podsumowanie:

  • może być produkowany z glukozy przy użyciu drożdży, jednak sam proces jest mało wydajny, przez co słodzik jest drogi
  • ma słodkość odpowiadającą 60-80% sacharozy
  • właściwie nie jest metabolizowany i większość spożytego erytrytolu wydalana jest wraz z moczem
  • rzeczywista kaloryczność erytrytolu to 0,2 kcal/g.
  • indeks glikemiczny erytrytolu wynosi 0, natomiast indeks insulinowy – 2
  • sprawdza się również jako substancja słodząca stosowana do napojów i produktów z obniżoną wartością energetyczną
  • jest odporny na wysokie temperatury

Źródła:
“Słodziki – aspekty żywieniowe i zdrowotne” dr inż. Elżbieta Wierzbicka, Katedra Żywienia Człowieka SGGW
“Poliole – zamienniki cukru” Anna Długołęcka
“Health potential of polyols as sugar replacers, with emphasis on low glycaemic properties” Livesey, G.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *