Farbowanie ubrań: 3 sprawdzone sposoby

Masz kilka starych ubrań, które lubisz, ale nie wyglądają one już zbyt dobrze? Wcale nie musisz ich wyrzucać. Istnieje jeden ciekawy pomysł – farbowanie ubrań. Dzięki swojej kreatywności możesz stworzyć zupełnie nowe ubranie albo po prostu odświeżyć kolor starego swetra czy sukienki. To wcale nie takie trudne. Wystarczy odrobina zapału, dobrej woli i szczypta wyobraźni oraz oczywiście kilka niezbędnych rzeczy, a jedną z nich jest barwnik do tkanin. Możemy go dostać w najróżniejszych kolorach. Barwników do tkanin najlepiej szukać w sklepach z pasmanterią, sklepach sprzedających tkaniny albo w sklepach z gospodarstwem domowym.

Dla tych z Was, które nie wiedzą, jak zabrać się za farbowanie ubrań, przygotowałyśmy dziś 3 sprawdzone sposoby, które odmienią Wasze ubrania. Oto one:

Jednokolorowe farbowanie tkanin

Potrzebujesz:

 • ocet
 • gumowe rękawiczki
 • barwnik w wybranym kolorze
 • 2 garnki (najlepiej emaliowane)
 • łyżka

Jak farbować:

 1. Do garnka wlej około 2 litrów wrzącej wody. Następnie włóż do garnka ubranie, które chcesz zafarbować. Musi ono poleżeć w wodzie przez około 15 minut.
 2. Do drugiego garnka wlej około 3 litrów wrzącej wody i rozpuść w nim barwnik do tkanin. Mieszaj wodę aż barwnik całkowicie się rozpuści.
 3. Teraz możesz już do garnka z barwnikiem włożyć ubranie i zostawić je w garnku na 30 minut. Zwróć uwagę, czy ubranie jest odpowiednio zanurzone i czy żadna jego część nie wystaje poza taflę wody.
 4. Po 30 minutach wlej do garnka z ubraniem 4 łyżeczki octu. Ocet zawiera w sobie właściwości utrwalające kolor. Teraz znów musisz odczekać 30 minut, aby barwnik mógł się utrwalić.
 5. Po 30 minutach załóż gumowe rękawiczki i  ostrożnie wyjmij ubranie z garnka i przełóż je do miski z wodą. Płucz aż do momentu, gdy woda w misce będzie czysta. Wysusz i gotowe! Oto masz swoje nowe ubranie!

Farbowanie ubrań z efektem ombre

farbowanie gradientowe
Farbowanie gradientowe / fot. Zalando.pl / Mama Licious, Superdry, Expresso

Zapewne widziałaś ubrania, które posiadają ciekawy cieniowany wzór, który nazywamy gradientowym. Wyglądają one bardzo efektownie. Takie ubrania możesz wykonać też sama w domu. Aby uzyskać gradient składający się z dwóch przechodzących kolorów wystarczy, że użyjesz do tego wybielacza. Zanurz ubranie w wybielaczu do momentu, w którym chcesz, aby kolor zaczął przechodzić w jaśniejszy odcień lub całkowicie biały kolor. Trzymaj w wybielaczu na tyle długo, na ile chcesz, aby kolor się rozjaśnił. Jeśli planujesz w ten sposób pofarbować białe ubranie, to zanurz je do połowy w barwniku.

Możesz też uzyskać trzy kolory w zależności od tego jak długo będziesz trzymać dany fragment ubrania w wybielaczu. Na przykład – w miejscu, gdzie chcesz, aby ubranie było najciemniejsze trzymaj je w wybielaczu około 30 sekund, drugi pas około 2 minut, zaś ostatni 4 minuty. Uzyskasz wtedy ciekawy efekt.

Barwnikiem do ubrań możesz też wykonać nieregularne wzory. Zmocz miejsce, w którym chcesz, aby pojawił się kolor i posyp je barwnikiem w proszku. Dokładnie wetrzyj go w tkaninę, a następnie polej octem. Po 30 minutach wypłucz całe ubranie. Gotowe.

Farbowanie tkanin za pomocą kurkumy lub soku z buraka

naturalne farbowanie
Farbowanie ekologiczne / fot. Zalando.pl / Topshop, Boss Orange, Samsøe & Samsøe

Do farbowania możesz też wykorzystać kilka składników, które posiadasz w kuchni. Są nimi na przykład silnie barwiąca na żółto kurkuma albo barwiący na kolor bordo sok z buraka.

Jak ufarbować:

 1. Zamocz ubranie w misce na 15 minut, aby materiał zmiękł.
 2. Do garnka wlej około 2-3 litrów wody i dodaj 4 łyżki kurkumy lub soku z buraka. Zagotuj kurkumę doprowadzając wodę do wrzenia. Następnie podgrzewaj miksturę na wolnym ogniu przez około 30 minut.
 3. Po 30 minutach włóż ubranie do garnka i co 15 minut mieszaj. Jeśli kolor zaczyna już być dla Ciebie satysfakcjonujący, to wyjmij ubranie z wody. Gotowe! Prosto i ekologicznie!

Oto nasze sposoby na farbowanie ubrań. Może masz też swoje własne? Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzysz wiele ciekawych kolorów i wzorów, a Twoje stare ubrania nabiorą innego wyrazu! Do dzieła!

 

Opublikowany w Moda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *