Fleksitarianizm inaczej nazywany jest półwegetarianizmem. Terminem tym oznacza się dietę, w trakcie której niektórzy ludzie jedzą głównie potrawy wegetariańskie, ale czasami jedzą również mięso, aby zrównoważyć kalorie i białko w organizmie.
Co to jest fleksitarianizm
Wegetarianie nie jedzą mięsa. Flexitarian czy semi-wegetarianin nie jest wegetarianinem. Wielu wegetarian jest przeciwnych używaniu terminu fleksitarian. Dieta ta polega zwiększeniu spożycia posiłków roślinnych bez całkowitej eliminacji mięsa. Chodzi o dodawanie nowych pokarmów do diety, a nie wykluczanie jakichkolwiek, co może być niezwykle korzystne dla zdrowia. Te produkty roślinne obejmują soczewicę, fasolę, groszek, orzechy i nasiona, wszystkie doskonałe źródła białka. Nie można więc mylić pojęcia fleksiterianizm z wegetarianizmem.
Sprawdź, co to jest dieta witariańska!
Fleksitarianizm jadłospis
Co powinien jeść flesitarianin? Jeśli chodzi o mięso musi wybierać tylko to najbardziej wartościowe dla organizmu. Najlepiej wybrać dobrej jakości chude mięso, takie jak kurczak lub indyk. Od czasu do czasu można spożywać przetworzone mięso, takie jak bekon, kiełbaski, salami, szynka i pasztety, ponieważ są one bogate zarówno w tłuszcze nasycone, jak i sól i dostarczają bardzo mało witamin i minerałów. Jednak trzeba ograniczyć ten rodzaj mięsa do minimum, gdyż jego duża ilość powoduje pojawienie się wielu chorób i zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Oprócz tego do każdego posiłku warto wprowadzić pokarmy roślinne, co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie oraz produkty pełnoziarniste. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie alternatywnych źródeł żelaza, których może brakować ze względu na niskie spożycie czerwonego mięsa. Bogate źródła żelaza to niskocukrowe, wzbogacone żelazem płatki śniadaniowe i ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, kapusta, jarmuż i brokuły. Ponieważ witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, do posiłków zaleca się pić małą szklankę (150 ml) soku owocowego lub sałatek, takich jak słodka papryka, roszponka i pomidory.
Poznaj zasady diety wegetarisńskiej!
Pół-wegetariańskie przepisy
Tego typu żywności są bardzo lekkostrawne i gotować, takie jak sałatka z klopsikami z kurczaka. Oto nasz ulubiony przepis!
Sałatka z klopsikami z kurczaka
Bardzo łatwo ją zrobi! Wystarczy kilka składników i jest gotowa w kilka minut. Jeśli chcesz zrobić sałatkę z klopsikami z kurczaka, postępuj zgodnie z instrukcją:
KLOPSY
500 g mielonego chudego kurczaka
1/4 szklanki bułki tartej
2 łyżki słodkiego sosu chili
2 duże ząbki czosnku
1 szalotka pokrojona w cienkie plasterki
1 łyżka tajskiego sosu rybnego
1 łyżeczka mielonej trawy cytrynowej
1/2 łyżeczki mielonego imbiru
1 sok z limonki
1/4 szklanki posiekanej świeżej kolendry
1 kreska oleju do smażenia
SAŁATKA
4 szklanki mieszanych liści sałaty
200 g pomidorków koktajlowych przekrojonych na pół
1/2 czerwonej cebuli pokrojonej w cienkie plasterki
1 starta marchewka
1 ogórek libański cienko pokrojony
1/4 szklanki liści mięty
1/4 szklanki kolendry
1/4 szklanki pokruszonych orzeszków ziemnych do dekoracji
Dressing
1 sok z limonki
3 łyżki oleju sezamowego
1 łyżka tajskiego sosu rybnego
1 łyżka posiekanej świeżej kolendry
2 łyżeczki sosu sojowego
2 łyżeczki cukru kokosowego
2 łyżeczki słodkiego sosu chilli
2 ząbki czosnku zmiażdżone
Opcjonalnie 1/4 łyżeczki mielonego imbiru
1/4 łyżeczki mielonej trawy cytrynowej opcjonalnie
Przepis
W dużej misce wymieszaj wszystkie składniki na klopsiki, aż dobrze się połączą. Napełnij płytką miskę wodą; zanurz ręce, strząśnij nadmiar wody i mokrymi rękami zwiń 1 łyżkę mieszanki na klopsiki w kulkę. Powtórz z pozostałą mieszanką, aby zrobić 16-20 klopsików. Rozgrzej niewielką ilość oleju na dużej patelni z nieprzywierającą powłoką na średnim ogniu. Dodawaj klopsiki partiami, nie napychając patelni, i zarumieniaj ze wszystkich stron, aż uzyskają złoty kolor i będą ugotowane. Odłóż na bok.
Połącz składniki sałatki w dużej misce. W osobnym dzbanku wymieszaj wszystkie składniki dressingu i wymieszaj z liśćmi sałaty. Podawać z klopsikami z kurczaka i udekorować pokruszonymi orzeszkami ziemnymi.
Fleksitarianizm opinie
Fleksitarianizm zyskuje na popularności, zwłaszcza wśród społeczności chińskiej i indyjskiej. Może to być spowodowane przekonaniami religijnymi lub problemami zdrowotnymi. Postęp w technologii żywności umożliwił konsumentom wegetarianom spożywanie produktów białkowych pochodzenia roślinnego poprzez substytuty mięsa. Staje się coraz popularniejszy również w Europie i na innych kontynentach. Dietetycy w większości polecają ten sposób odżywiania się, gdyż jest on bardzo dobrze zbilansowany i mimo ograniczenia mięsa, świetnie wpływa na organizm. Ciało przyswaja odpowiednią ilość witamin i minerałów a staranność przy doborze wysokiej jakości mięsa jest tylko na plus. Duża ilość warzyw i owoców w tej diecie dodaje energii i witalności, a odrobina mięsa dostarcza braki białka i żelaza. Wszelkie deficyty można spokojnie uzupełnić odpowiednimi składankami. Półwegetarianizm pomaga w walce z cukrzycą, zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych oraz miażdżycowych. Jest również prosty i nie wymaga wielu poświęceń.