Gorączka u niemowlaka

Gorączka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu niemowlęcia. U dzieci występuje dosyć często. Umiarkowana pomaga organizmowi walczyć z infekcją, ale zbyt wysoka jest niebezpieczna.

Jeżeli gorączka u niemowlęcia wzrasta powyżej 38,5 stopnia, czas abyś zaczął ją obniżać. Po pierwsze podaj leki na obniżenie temperatury. Możesz zastosować lek zawierający paracetamol lub ibuprofen. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza. Jeśli jeszcze się z nim nie skontaktowałeś, podawaj lek zgodnie z informacją na ulotce załączonej do niego.
Działanie lekarstw można wspomóc domowymi sposobami. Możesz nalać do wanny wody w temperaturze ciała malucha i włożyć do niej niemowlę. Zaczekaj aż woda będzie się wychładzać do temperatury pokojowej i w takiej potrzymaj dziecko przez dłuższy czas. Do tej pory mówiło się o wkładaniu dziecka do zimnej wody, ale od pewnego czasu lekarze twierdzą, że może to spowodować drgawki. Dlatego zmniejszanie temperatury wody powinno następować stopniowo.
Drugim dosyć skutecznym sposobem jest przykładanie pieluszki namoczonej w chłodnej wodzie do karku niemowlęcia. W tym miejscu znajduje się wiele żył i dlatego kompres szybko przyniesie dziecku ulgę. Gdy gorączka spadnie nie zapomnij zmienić zamoczonego ubranka na suche.
Wielu rodziców martwi się, że chłodne kąpiele mogą spowodować przeziębienie się niemowlęcia. Faktem jednak jest, że gorączka powyżej 39 stopni jest dużo bardziej niebezpieczna niż ewentualne złapanie kataru. W sytuacjach kryzysowych proponuję rozważyć zastosowanie domowych metod walki z wysoką temperaturą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *