kobiecy.pl

Gry i zabawy z niemowlęciem do 3-go miesiąca życia

Do tej pory Twojemu dziecku wystarczało zaspokajanie podstawowych potrzeb, jak jedzenie i spanie. To jednak już nie wystarcza. Dziecko płacze, a Ty nie wiesz dlaczego? Spróbuj zorganizować mu czas. Być może się nudzi.

Jest taki moment w życiu noworodka i rodzica, kiedy coś się zmienia… Dziecko zaczyna mniej spać, trochę już widzi i zaczynasz mieć nieodparte wrażenie, że oczekuje od Ciebie organizowania wspólnie spędzanego czasu. Krótko mówiąc: wydaje się, że niemowlak się nudzi! Jeśli jesteś równie niewprawionym rodzicem jak ja, pewnie pojawi Ci się w głowie pytanie: jak można się z takim maleństwem bawić?
Z pomocom przychodzi książka Jackie Silberg “Gry i zabawy z niemowlakami” wydana przez Media Rodzina. Po jej przeczytaniu przytoczę kilka sprawdzonych przeze mnie zabaw z maluszkiem.

Zabawa w przewracanie
Wybierz kolorową i wydającą niezbyt głośne dźwięki grzechotkę. Połóż niemowlę na plecach i trzymaj zabawkę nad jego główką. Zaczekaj aż maluszek zwróci uwagę na zabawkę i wtedy powoli przesuwaj zabawkę najpierw w prawo a potem w lewo. Jeżeli dziecko przewróci się na bok daj mu zabawkę do zabawy.
Zabawa jest przeznaczona też dla dzieci, które jeszcze nie chwytają. Już samo wodzenie wzrokiem za kolorowym przedmiotem jest bardzo ciekawe.

Pierwsze “rozmowy”
Chyba dla każdego rodzica bardzo ważny jest moment, w którym dziecko wydaje swoje pierwsze dźwięki. Gdy maluch zacznie gurzyć, odpowiadaj mu takimi samymi dźwiękami. Dla niemowlęcia bedzie to znak, że z nim rozmawiasz i że podoba Ci się jego zachowanie. Wtedy będzie gużył coraz więcej a to sprzyja wczesnemu rozwojowi mowy.

“Cap za nóżki”
Moje dziecko uwielbiało tę zabawę! Podczas zmiany pieluszki albo przebierania malca dotykaj każdej części jego ciała i mów za każdym razem “cap za rączkę, nóżkę” itd.

Masaż
Po kąpieli, smarując dziecko kremem możesz mu zrobić delikatny masaż. Możesz masować całe ciałko niemowlęcia. Masując brzuszek zawsze rób to zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ze strony prawej na lewą bądź z góry w dół. Pamiętaj, żeby nie uciskać nigdy mocno brzuszka.

Exit mobile version