Hatha joga – idealna dla początkujących i zaawansowanych!

Hatha joga

Hatha joga jest najlepiej znanym na zachodzie nurtem jogi i najbardziej odpowiada potrzebom mieszkańców zachodu.

Hatha joga – co to jest?

Ukierunkowana jest przede wszystkim na pracę nad własnym ciałem i duchem poprzez ćwiczenia fizyczne. Ma za zadanie budować elastyczność stawów, wzmacniać siłę mięśni, poprawić postawę oraz zrównoważyć myśli, dzięki skupianiu się na ćwiczeniom. Joga hatha dzieli się na kilka stylów, wśród których najbardziej znane są:

  • dynamiczna Ashtanga
  • skupiona na powolnym, ale dokładnym wykonywaniu asan – Iyengara
  • łącząca medytację i ćwiczenia Satyananda

Hatha joga jest bardzo różnorodna, dlatego bez trudu można dopasować sekwencje asan (zestawy ćwiczeń) do różnych poziomów zaawansowania. Jednocześnie popularność jogi hatha sprawia, że łatwo jest znaleźć szkołę, w której prowadzone są zajęcia.

hatha joga asany (fot. pixabay)
hatha joga asany (fot. pixabay)

Hatha joga ćwiczenia dla początkujących

Jak pisałyśmy wcześniej, łatwo jest znaleźć zajęcia odpowiadające naszemu poziomowi zaawansowania. Nawet jeśli nie chcesz wychodzić z domu, wciąż możesz otworzyć przeglądarkę i wpisać “hatha joga youtube”, by znaleźć odpowiednie ćwiczenia na swój poziom.Joga hatha w domu ma wiele zalet, które docenią początkujący – przede wszystkim to najtańsze rozwiązanie i możesz wypróbować, czy ten styl ćwiczeń Ci odpowiada zanim wykupisz karnet. Niestety ćwicząc samodzielnie w domu nie będzie nikogo, kto skoryguje Twoje błędy. Jednak i na to jest rada – coraz więcej nauczycieli jogi chętnie organizuje indywidualne lekcje w domach klientów.

Hatha joga a odchudzanie

Jeżeli szukasz sposobu na zdrowe zrzucenie kilogramów, poprawę kondycji, sylwetki i zwiększenie siły mięśni – hatha joga jest dla Ciebie. Ćwiczenia mogą wydawać Ci się spokojne i łatwe, jednak są one takie dopiero, kiedy nabierzesz wprawy. Na początku nawet stanie w pozycji trójkąta może być dużym wyczynem, dzięki czemu wzmacniasz mięśnie. Joga pozytywnie wpływa przede wszystkim na mięśnie głębokie, które podtrzymują nasze kości. Co to oznacza? Że sylwetka jest smukła, ale silna. Na pewno nie musisz się obawiać, że będziesz wyglądała, jak napakowany gość z siłowni 🙂 Jeżeli zależy Ci na większych wyzwaniach i bardziej dynamicznych ćwiczeniach – skieruj swoją uwagę na Ashtangę, o której pisałyśmy na początku. Poniżej znajdziecie filmik, który pomoże Wam rozpocząć swoje odchudzanie z jogą w zdrowy i zrównoważony sposób:

Hot joga – co to jest?

Hot joga to młody, ale bardzo prężnie rozwijający się nurt Hatha-jogi. Opracowany został w latach 70-tych XX wieku za sprawą Bikrama Choundhury. To co przede wszystkim wyróżnia go spośród innych metod ćwiczeń jogi to przede wszystkim bardzo wysoka temperatura pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia – powinna sięgać niemal 40 stopni Celcjusza. Inne nazwy, z którymi możecie się spotkać to Joga Bikram, Hot Yoga i Hot Vinyasa. Stała się popularna także za sprawą gwiazd i celebrytów, którzy chwalą się jej uprawianiem, np. David Beckham czy Lady Gaga. Teoretycznie podczas sesji hot joga można spalić nawet 1200 kcal, jednak nie ma ku temu żadnego potwierdzenia naukowego. Czy hot joga ćwiczenia w takim razie to hit czy raczej kontrowersyjna metoda?

Hot joga asany

Joga Bikram została bardzo dokładnie i skrupulatnie opracowana, a poszczególne sekwencje ćwiczeń zostały opatentowane przez twórcę. Składa się z sekwencji 26 asan wykonywanych w określonym porządku i 2 ćwiczeń oddechowych. Bardzo restrykcyjne ustalenia, co do poszczególnej kolejności wykonywanych asan może nie każdemu odpowiadać, dlatego wiele szkół modyfikuję jogę Bikram, dopasowując ją do możliwości uczestników kursu oraz ich oczekiwań. W takim wypadku jednak, nie mogą korzystać z nazwy joga Bikram. W związku z tym, że nie została zastrzeżona nazwa “hot joga“, to tak na prawdę każde zajęcia jogi prowadzone w rozgrzanym pomieszczeniu można tak nazwać.

Hot joga asany (fot. pixabay)
Hot joga asany (fot. pixabay)

Hot joga w domu

Ponieważ ćwiczenia hot jogi powinny być wykonywane w pomieszczeniu, gdzie panuje prawie 40 stopni Celcjusza, nie jest tak łatwo osiągnąć te same warunki w domu. Nie oznacza to jednak, że nie możecie ćwiczyć tych samych asan w niższej temperaturze w własnym mieszkaniu. W jodze najważniejsza jest regularność i skupienie na sobie, dlatego spokojnie możecie wpisać w wyszukiwarkę hasło: “hot joga youtube” i znaleźć zestaw ćwiczeń, który wypróbujecie w domu. Jeżeli będziecie czuli, że potrzebujecie więcej wyzwań – możecie wtedy poszukać zajęć z jogi w swoim miejscu zamieszkania lub wybrać się na wyjazd z jogą.

Warto zauważyć na koniec, że chociaż w Polsce trend jest dosyć nowy, to hot joga na świecie wzbudza bardzo duże emocje. Wielu joginów uważa, że nie jest ona korzystna dla zdrowia, a tradycyjna nauka jogi zakłada, że ćwiczenia powinny relaksować umysł i ciało – tak wysoka temperatura raczej temu nie sprzyja. Nie jest także potwierdzone, by wyższa temperatura wpływała pozytywnie na utratę wagi ciała, tak więc ćwiczenia te tracą swój główny argument za prowadzeniem ich w tak rozgrzanym pomieszczeniu. A jak Wam podoba się hot joga? Może udało Wam się spróbować jej na własnej skórze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *