kobiecy.pl

Home office i organizacja przestrzeni

home office

Unsplash.com

Utrzymanie porządku i koncentracji podczas pracy zdalnej może być trudne, zwłaszcza podczas pandemii. Ciągłe rozpraszacze, nieodpowiednie miejsce pracy, ogólny stres i niepokój sprawiają, że nauka planowania jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Stworzenie harmonogramu i organizacja domowego biura wpłyną pozytywnie na Twoją efektywność pracy. Pozwolą też zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Home office

Praca zdalna wymaga dobrej organizacji i dyscypliny. Zastanawiasz się, jak zaplanować czas i przestrzeń? Jeśli tak, skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Wybór odpowiednich kolorów farb do domowego biura może wpłynąć na Twoją kreatywność i efektywność. Możesz pomalować cały gabinet na zielono, jeśli jednak takie rozwiązanie niekoniecznie przypadło Ci do gustu, pomaluj takim odcieniem przynajmniej jedną ścianę. Postaw na półkach rośliny doniczkowe i zielone akcesoria, aby wprowadzić do wnętrza przytulną atmosferę.

Urządzając biuro, zwróć uwagę na naturalne i sztuczne oświetlenie. Na przykład przez okna skierowane na południe wpada dużo słońca, co jest szczególnie ważne w miesiącach zimowych. Niewłaściwe oświetlenie może powodować zmęczenie oczu i ospałość, co zmniejsza produktywność. Weź także pod uwagę odcień światła. Ciepła temperatura barwowa działa uspokajająco, a chłodna temperatura dodaje energii. Wybierając oświetlenie zadaniowe LED, możesz zmienić ustawienia temperatury barwowej. Dzięki temu dopasujesz ją do wykonywanego zadania.

Jak zaaranżować domowe biuro?

Na zdalną pracę decyduje się coraz więcej osób, zwłaszcza w czasie pandemii. Sprawdź, jak urządzić domowe biuro.
Posprzątaj swoje miejsce pracy, aby nic Cię nie rozpraszało. W pierwszej kolejności pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów. Te, które zostawisz, możesz pogrupować według określonych kategorii. W ten sposób łatwiej zapamiętasz, gdzie się znajdują. Wykorzystaj szafki na dokumenty, ozdobne kosze, organizery i segregatory. Pamiętaj, że atrakcyjna i uporządkowana przestrzeń poprawi efektywność i samopoczucie.

Jeśli tylko możesz, zaaranżuj domowe biuro w najcichszej części domu, z dala od codziennego zgiełku. Upewnij się, że domownicy nie będą Ci przeszkadzać. Możesz przymocować do drzwi zawieszkę z napisem “Nie przeszkadzać”. Pamiętaj o tym, szczególnie wtedy, gdy zamierzasz uczestniczyć w telekonferencji. W ten sposób unikniesz krępującej sytuacji.

Pozbądź się niepotrzebnych kabli. Jeśli zajrzysz pod biurko, na pewno znajdziesz tam kłębowisko kabli i przewodów. W miarę możliwości zainwestuj w urządzenia bezprzewodowe, takie jak klawiatura, myszka i drukarka, aby zmniejszyć ilość kabli. Pozostałe kabelki trzymaj razem za pomocą opasek lub klipsów. Dzięki temu nie musisz się martwić, że znów się splączą.

Praca zdalna w domu

Jeżeli brakuje Ci motywacji, zachowuj się tak, jakbyś wybierał się do pracy. Ustaw budzik, zjedz śniadanie, zaparz (lub idź po) kawę i załóż ładne ubrania. Popularne przeglądarki, takie jak Google Chrome, pozwalają na konfigurację wielu kont z różnymi paskami narzędziami na górze. Udawaj, że naprawdę idziesz do pracy. W przeciwnym razie możesz wrócić do łóżka i jeszcze trochę pospać.

Pracując w domu, jesteś swoim osobistym project managerem. Przygotuj więc harmonogram, aby nie stracić koncentracji. Zaplanuj, co będziesz robić i kiedy w ciągu dnia. Jeżeli prowadzisz kalendarz online, twórz osobiste wydarzenia i przypomnienia. Dzięki temu masz pewność, że nic Ci nie umknie.

Jak poprawić swoją efektywność?

Jeżeli interesuje Cię praca home office, sprawdź, jak skutecznie zarządzać projektem. Korzystając z naszych wskazówek, możesz mieć pewność, że osiągniesz założone cele. Układając harmonogram, zostaw na rano najbardziej skomplikowane projekty. Umów rozmowy telefoniczne i wirtualne spotkania na popołudnie, dzięki czemu nie będziesz się martwił, jeśli coś się przeciągnie.

Media społecznościowe są zaprojektowane tak, aby ułatwić szybkie otwieranie i przeglądania. Zanim się obejrzysz, minie już godzina lub dwie. Aby tego uniknąć, usuń skróty ze swojej przeglądarki i wyloguj się z każdego konta. Jeżeli dalej nie możesz się oderwać od social media, rozważ pracę w trybie prywatnym lub, jeśli używasz Google Chrome, pozostań w trybie “incognito”.

Najważniejsze wskazówki dotyczące planu pracy

Zastanawiasz się, jak skutecznie przygotować i realizować harmonogram? Jeśli planujesz pracę zdalną w domu, skorzystaj z naszych podpowiedzi! Śledź, ile czasu zajmuje wykonanie powtarzających się zadań. Dzięki temu możesz je łatwiej rozplanować. Oznaczaj poszczególne zadania kolorami. Uporządkuj je według projektu, typu i/lub pilności. Ustaw 30-minutowy licznik bez względu na to, nad czym obecnie pracujesz. Jeśli się rozproszysz, dźwięk stopera sprawi, że ponownie skupisz się na projekcie. Jeżeli którekolwiek z Twoich zadań zależy od innych osób, upewnij się, że wiesz, jak wygląda delegowanie poszczególnych czynności. Zapytaj, kiedy możesz się spodziewać notatek lub materiałów, potrzebnych do wykonania kolejnego kroku. Twórz fazy zadań, takie jak “Praca”, “W trakcie sprawdzania” i “Gotowe”. Dzięki temu będziesz miała wszystko pod kontrolą.

Do kiedy praca zdalna?

Niektórzy eksperci przewidują, że koniec pracy zdalnej nastąpi dopiero w połowie 2021 roku. Powrót do pracy w tradycyjnym trybie uzależniony jest od kilku czynników. Wpływa na to przede wszystkim skala zachorowań na COVID-19. Warto też zwrócić uwagę na podejście pracowników do powrotu do biura, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa i problem z opieką nad dziećmi, uczącymi się zdalnie. Tak naprawdę, należy przygotować się na różne scenariusze.

Zobacz też:

Exit mobile version