kobiecy.pl

Kasza gryczana [kalorie i właściwości]

kasza gryczana

kasza gryczana / pixabay

Zastanawiasz się, ile kalorii ma kasza gryczana i czy warto ją wpleść do swojej codziennej diety? Wiele osób decyduje się na jej częste spożywanie z godnych uwagi względów. Jest przede wszystkim pomysłem na zdrowy obiad dla dorosłych i dzieci. Ale dlaczego warto jej zaufać?

Kasza gryczana: właściwości

Kasza gryczana jest nie tylko smaczna, ale także i wykazuje wiele cennych dla naszego organizmu właściwości. Zawiera w sobie aminokwasy, których nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Oprócz tego jest bogatym źródłem błonnika, który wspomaga pracę jelit, pomaga w trawieniu i zapobiega zaparciom. Błonnik tłumi również uczucie głodu, ale nie zawiera tak zwanych pustych kalorii.

Ponadto kasza gryczana zmniejsza kwasowość organizmu i pomaga w pozbywaniu się toksyn. Zawiera w sobie dużo cennych minerałów, jak potas, który również wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Jest również bogata w cynk, żelazo oraz wapń. Jej spożywanie może przyczynić się także do zmniejszenia cholesterolu, z racji dużej obecności błonnika.

Kasza gryczana polecana jest osobom na diecie redukcyjnej, która polega na spożywaniu posiłków niskokalorycznych. Oprócz tego będzie też dobrym wyborem dla osób zmagających się z problemami z jelitem, trawieniem oraz nadciśnieniem. Z racji tego, że znajdziemy w niej też spore pokłady kwasu foliowego powinna być spożywana przez anemików oraz kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączki.

Kasza gryczana: kalorie i wartości odżywcze

100 g gotowanej kaszy gryczanej zawiera około 92 kalorii. To niewiele, gdy porównamy ją chociażby do makaronów, ryżu czy ziemniaków.

Surowa kasza gryczana zawiera aż 12 gramów białka na 100 gramów oraz aż 6 gramów błonnika. Kasza wykazuje się bardzo niską zawartością tłuszczy, dlatego spokojnie można ja wdrożyć do diety redukcyjnej lub odchudzającej. Węglowodany w kaszy gryczanej znajdziemy w postaci skrobi i jest to około 70 gramów. Zawiera również szereg witamin jak A, E, witaminy z grupy B oraz aż 8 gramów wody. Jest więc bardzo łatwa do strawienia i przyswojenia.

Kasza gryczana – makroskładniki:

Kasza gryczana – witaminy:

Kasza gryczana – składniki mineralne:

Czy kasza gryczana ma gluten?

Świetną wiadomością dla osób na diecie bezglutenowej może być to, że kasza gryczana go nie zawiera. Może być więc spokojnie spożywana przez osoby cierpiące na tak zwaną celiakię. Będzie zdrowym i smacznym dodatkiem do wielu bezglutenowych potraw.

ile kalorii ma kasza gryczana ? / unsplash

Kasza gryczana indeks glikemiczny

Kolejnym plusem kaszy gryczanej jest jej niski stosunkowo niski indeks glikemiczny. Wynosi on 54, więc nie wpływa znacząco na podwyższenie glukozy we krwi. Będzie więc bezpiecznym posiłkiem dla cukrzyków oraz dla osób na diecie niskokalorycznej.

Ile kalorii ma kasza gryczana?

Kasza gryczana jest również niskokaloryczna. Na 100 g gotowanej kaszy przypada 92 kcal. Garść, czyli około 45 g, to 40 kcal. To mniej więcej tyle samo, ile dwie łyżeczki białego cukru czy połówka jabłka. Za kalorie w kaszy gryczanej odpowiada przede wszystkim obecność białka i węglowodany.

Kasza gryczana przepisy

Skoro już wiesz, ile kalorii ma kasza gryczana, to teraz pora na trochę inspiracji. Oto nasze dwa ulubione dania z kaszą gryczaną!

Kasza gryczana z warzywami

Składniki:

Sposób przygotowania

Kaszę ugotuj w garnku. Po ugotowaniu ostudź kaszę. Warzywa pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni. Do smażących się warzyw dodaj ostudzoną kaszę, sos sojowy, słodką lub ostrą paprykę, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj i smaż jeszcze kilka minut.

Kasza gryczana z fetą i suszonymi pomidorami

Składniki

Przygotowanie

Kasze ugotować i uprażyć na patelni. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć. Kiedy się zeszkli dodać do niej przyprawy, czosnek oraz kaszę. Smażyć chwilę, a następnie dodać suszone pomidory. Pod koniec smażenia posypać potrawę kostkami serka feta.


Źródła kaloryczności i właściwości odżywczych kaszy gryczanej:
Kunachowicz H. i in. “Tabele składu i wartości odżywczej żywności”, Warszawa 2017, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

Exit mobile version