Ile kosztuje przedszkole w Polsce? Aktualne ceny 2020

ile kosztuje przedszkole

Jesteś rodzicem dziecka w wieku do 6 lat? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, ile kosztuje przedszkole w Polsce? Jeszcze do niedawna walka o miejsce w przedszkolu przypominała prawdziwą walkę. Obecnie możemy być spokojniejsi, gdyż każde dziecko ma prawo do miejsca w przedszkolu, a mając 6 lat, ma wręcz obowiązek uczęszczania do tej placówki. Jednak ochrona prawna nie wiąże się całkowitą redukcją kosztów. Ile więc musimy zapłacić posyłając dziecko do przedszkola?

Ile kosztuje przedszkole prywatne

Jeśli zdecydujesz się zapisać dziecko do prywatnego przedszkola musisz liczyć się z szeregiem dosyć wysokich opłat. Cena zależeć będzie od standardu przedszkola oraz od jego lokalizacji. Przedszkola zlokalizowane w małych miastach lub terenach wiejskich będą tańsze, a czesne będzie wynosić około 1000 zł. W większych miastach za miejsce dziecka w przedszkolu prywatnym możesz zapłacić nawet około 2000 zł. Do czesnego dochodzą jeszcze inne opłaty takie jak wyżywienie. Za wyżywienie w przedszkolu płaci się średnio 225 zł miesięcznie.

Ponadto wiele prywatnych przedszkoli oferuje również różnego rodzaju zajęcia dodatkowe dla dzieci, za które również należy zapłacić, o ile zdecydujesz się zapisać na nie dziecko. Oferta bywa szeroka i ciekawa, ale koszt takich zajęć to zazwyczaj około 200 zł za miesiąc. 

Ile kosztuje przedszkole publiczne

Inaczej wygląda sprawa w przypadku przedszkola państwowego. Oczywiście należy się tutaj liczyć z niższym standardem, ale wiele państwowych przedszkoli ma naprawdę wiele do zaoferowania naszym maluchom. Warto zaznaczyć tutaj, że przedszkole publiczne w godzinach 8:00 – 13:00 jest bezpłatne. Po 13:00 rodzice płacą złotówkę za każdą dodatkową godzinę. Łatwo można więc policzyć, że zazwyczaj dziecko pozostaje w przedszkolu w trakcie pracy rodziców, czyli około 8-9 godzin, co daje nam około 5-6 złotych dziennie – około 125 zł miesięcznie. Oprócz tego dodatkowe zajęcia są całkowicie bezpłatne.

Do tych kosztów dochodzi jeszcze cena za wyżywienie dziecka. Jeśli przedszkole posiada własną kuchnię i nie korzysta z cateringu, cena za wyżywienie będzie wynosić około 225 zł. Oczywiście może się ona różnić w zależności od lokalizacji przedszkola. Dodatkowo, jeśli dziecko opuści posiłki z racji nieobecności w przedszkolu, środki są przeznaczane na kolejny posiłek w dniu pojawienia się dziecka w przedszkolu. Kwota może również zostać odliczona od całościowego rachunku.

Podsumowując nasze rozważania na temat, ile kosztuje przedszkole w Polsce, musimy zauważyć, że publiczne placówki są oczywiście o wiele tańsze. Wszystko zależy na, ile możesz sobie pozwolić i czego oczekujesz od tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *