Chcesz zacząć zdrowo się odżywiać i znalazłeś informację o granacie, jak często jeść owoc granatu, żeby schudnąć? Czy to naprawdę działa?
Granaty to pyszne i zdrowe owoce, które mogą wspomagać odchudzanie, poprawiać trawienie, a nawet zapobiegać rakowi. Ich codzienne spożywanie może szybko poprawić twoje zdrowie. Oto więcej szczegółów na temat owocu granatu. Sprawdź!
Granat: właściwości
Owoc granatu jest pełen ważnych składników odżywczych, takich jak:
-Białko: 3 gramy
-Witamina C: 30% RWS (referencyjna wartość dziennego spożycia)
-Witamina K: 36% RWS
-Kwas foliowy: 16% wskaźnika RWS
-Potas: 12% RWS
-Błonnik: 7 gramów
Granat: kalorie
Zarówno skórka, jak i pestki granatu są również bardzo słodkie, a jedna filiżanka zawiera 24 gramy cukru i 144 kalorie. Jest to więc dosyć sporo jak na zdrowy owoc. Osoby ze skłonnościami cukrzycowymi nie powinny sięgać po owoc grantu.
Jak często jeść owoc granatu
Granat to owoc, który możemy spożywać codziennie, ale w mniejszej ilości. Nie należy z nim przesadzać. Jednak codzienne spożywanie granatu może sprawić, że będziesz zdrowsza i pełna energii. Jest kilka innych korzyści zdrowotnych, takich jak:
- Granaty zawierają dwa związki roślinne o silnych właściwościach leczniczych: punikalaginy, które są niezwykle silnymi przeciwutleniaczami występującymi w soku i skórce z granatów oraz kwas punicynowy, który znajduje się w oleju z nasion granatu. Jest głównym kwasem tłuszczowym w łupinach.
- Granaty mają silne właściwości przeciwzapalne, w dużej mierze zależne od właściwości przeciwutleniających punicalagin.
- Granat może pomóc w walce z rakiem prostaty. Rak prostaty jest częstym typem raka u mężczyzn. Badania laboratoryjne sugerują, że ekstrakt z granatu może spowalniać rozmnażanie się komórek rakowych, a nawet wywoływać apoptozę lub śmierć komórki w komórkach rakowych
Granat może być również przydatny w walce z rakiem piersi. Ekstrakt z granatu może hamować rozmnażanie się komórek raka piersi. Jednak dowody są obecnie ograniczone do badań laboratoryjnych. - Granat może obniżyć ciśnienie krwi. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) jest jednym z głównych czynników powodujących zawały serca i udary. W jednym z badań osoby z nadciśnieniem tętniczym miały znaczące obniżenie ciśnienia krwi po spożyciu 150 ml soku z granatów dziennie przez dwa tygodnie.
- Granat może pomóc w walce z zapaleniem stawów i bólem stawów. Artretyzm jest częstym problemem w krajach europejskich. Co ciekawe, badania laboratoryjne sugerują, że ekstrakt z granatu może blokować enzymy, o których wiadomo, że uszkadzają stawy u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.
- Owoc granatu przyspiesza przemianę materii. Spożywanie codziennie owocu granatu przyspieszy spalanie kalorii i wspomaga trawienie. Warto jeść go na czczo przed śniadaniem albo w trakcie śniadania. Odradza się spożywanie go na kolację z racji tego, że zawiera dużo cukru.
Granat: jak jeść i jak obrać
Jedzenie granatu z nasionami jest lepsze niż wyciąganie z niego soku. Ponieważ bez nasion pozostał sok cukrowy, więc zawsze lepiej jest zacząć jeść z nasionami. Aby obrać granat, postępuj zgodnie z instrukcjami:
- Najpierw obierz granat ze skórki. Odetnij i wyrzuć górną część granatu, upewniając się, że odciąłaś tyle, aby odsłonić jaskrawoczerwone nasiona pod spodem.
- Ostrym nożem przetnij skórkę granatu od łodygi do końca wzdłuż białych skrawków biegnących od środka do skórki między nasionami, między nasionami powinno być sześć sekcji. Zwróć uwagę, że kroisz granat, ale nie przecinasz go.
- Podziel kawałki granatu na nieco mniejsze kawałki, aby ułatwić obsługę. Najlepiej zrobić to na czystej powierzchni roboczej lub misce.
- Pracując nad czystą powierzchnią roboczą lub misą, odwróć każdą sekcję granatu „na zewnątrz”. Chwyć krawędzie sekcji i pociągnij je do siebie, aby wypchnąć nasiona w kierunku miski.
Skoro już wiesz, jak często jeść owoc granatu i znasz wszystkie wartości, spróbuj dołączyć to pyszne jedzenie do swojej codziennej diety.