Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Po wnikliwej obserwacji doszliście do wniosku,że już czas? Podjęliście więc decyzję, że dziecko powinno zacząć korzystać z nocnika… Tylko jak ją wprowadzić w życie? Rezygnacja z pieluszek spędza sen z powiek nie tylko dzieciom ale również ich rodzicom i opiekunom…

Niestety każdego to czeka… Trudna i żmudna nauka korzystania z nocnika… Kiedy zacząć?

Chcesz, aby Twoje dziecko wreszcie oduczyło się używania pieluszek i z utęsknieniem czekasz na dzień, kiedy zacznie korzystać z nocnika? Odpowiedź sobie na poniższe pytania:

  • czy Twoje dziecko sygnalizuje, że właśnie się załatwia np. kucając albo chowając się za coś?
  • czy potrafi wykonywać proste polecenia?
  • czy jego pieluszka jest sucha codziennie przez minimum 2 godziny pod rząd?
  • czy  naśladuje zaobserwowane u innych osób zachowania?
  • czy interesuje się tym, że rodzice i rodzeństwo chodzą do toalety?

Jeśli odpowiedź na większość z powyższych pytań brzmi „tak”, wszystko wskazuje na to, że malec jest gotowy na zmiany!

Na początek wybierzcie dzień, w którym przestaniecie korzystać z pieluszek. Nie da się ukryć, że łatwiej jest latem, ponieważ dziecko może biegać bez ubranka. W zimę trzeba zadbać o to, aby można je było jak najszybciej rozebrać.

Gdy tylko masz wrażenie, że maluch chce się załatwić, sadzaj go na nocnik. Jeśli nie potrafisz wyłapać tego momentu, wysadzaj malca regularnie co 2 godziny. Każdą udaną próbę kończ nagrodą i pochwałą. Jeśli się nie uda, nie karz dziecka. Nie przytrzymuj go też na siłę na nocniku ani dłużej niż kilka minut. Generalnie staraj się okazywać jak najmniej negatywnych emocji. W końcu pobrudzone ubranko albo podłoga to jeszcze nie koniec świata…

Traktujcie korzystanie z nocnika jak wielką przygodę. Nastaw się na to, że nauka średnio trwa od 1,5 do 3 miesięcy. A gdy przychodzi zwątpienie w sukces? Cóż, rozejrzyj się! Wszyscy dorośli wokół nauczyli się tej sztuki, więc Twoje dziecko też ją kiedyś posiądzie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *