Jak nauczyć dziecko schodzić samodzielnie z łóżka?

Spadanie dzieci z łóżek i innych wyższych mebli jest prawdziwą zmorą rodziców. Jak uchronić maluszki przed bolesnymi upadkami?

Jak każdą inną sztukę, również umiejętność schodzenia z łóżka czy z fotela dziecko musi załapać a potem sobie wyćwiczyć. Nie można więc iść na łatwiznę i za każdym razem ratować brzdąca z opresji podczas schodzenia z mebli. Dziecko należy odwracać na brzuszek, pokazywać że ma się przeczołgac tyłem do krańca łóżka i zsunąć również tyłem. Jest to najbezpieczniejszy na początek sposób schodzenia. Dużo mniej dzieci nauczy się zsuwać przodem. Zdecydowanie trudniej jest wtedy zachować bezpieczeństwo. Oczywiście podczas nauki cały czas asekurujemy dziecko.

Ile czasu potrwa nabywanie tej niezwykle przydatnej umiejętności? Jak zwykle zależy od dziecka. Dobrze jest zacząć ćwiczenia, gdy tylko maluch uczy się stać. Zazwyczaj w pierwszym albo drugim kwartale drugiego roku życia maluszek powinien już sam sobie radzić ze schodzeniem z łóżka. Nie zapominajmy o pochwałach! Nie ma nic cudowniejszego niż dumny z siebie brzdąc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *