kobiecy.pl

Jak oszczędzać mając niemowlę?

Pojawienie się w domu niemowlęcia wiąże się z ogromnymi wydatkami. Są jednak rzeczy, na których można zaoszczędzić lub które można kupić taniej.

Ktoś obliczył, że wychowanie dziecka kosztuje tyle, co bardzo drogi luksusowy samochód. Jeśli Twój portfel nie pęka w szwach od nadmiaru gotówki czas zastanowić się, jak zmniejszyć wydatki na dziecko. Jest na to naprawdę wiele sposobów.

Pieluszki i kosmetyki
Od momentu narodzin niemowlaka pieluchy i kosmetyki stanowią poważną pozycję w domowym planie wydatków. Warto więc zastanowić się, jak kupić je taniej. Po pierwsze, jeżeli Twoje dziecko nie ma uczulenia i nie widzisz innych przeciwwskazań wypróbuj kilku producentów. Być może tańsza marka okaże się wystarczająca.
Po drugie rozglądaj się za promocjami w hipermarketach. Zazwyczaj raz w miesiącu w jednym z dużych hipermarketów znajdziesz promocję na pieluchy dla niemowląt. Można oszczędzić nawet do 10 zł na paczce, co w skali miesiąca oznacza jedną paczkę pieluch gratis.
Po trzecie niektóre sklepy oferują swoim klientom programy lojalnościowe. Zbierając punkty albo kupując w konkretne dni tygodnia możesz zapłacić mniej lub np. odebrać część wydanej sumy w bonach.
Kupując kosmetyki dla noworodka warto sięgnąć po specjalistyczne i delikatne specyfiki z apteki. Jeżeli jednak dziecko nie ma uczulenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować tańsze odpowiedniki. Zarówno w przypadku kosmetyków jak i leków można pytać o polskie odpowiedniki. Często niewiele różnią się składem, a są dwukrotnie tańsze.

Żywienie niemowlęcia
Drugim ważnym podpunktem w niemowlęcym budżecie wydatków jest kwestia żywienia dziecka. Nie ulega wątpliwości, że najtaniej jest karmić dziecko piersią. Bywa jednak, że nie ma takiej możliwości. Wówczas trzeba rozejrzeć się za ulubionym mlekiem modyfikowanym w aptekach internetowych i na Allegro. Przykładowo mleko Enfamil w stacjonarnej aptece kosztuje ok 30 zł. Kupując w aptece internetowej zapłacisz za nie około 20 zł. Niektóre apteki zastrzegają sobie, że aby skorzystać ze zniżki musisz kupić np. 6 sztuk. Karmiąc dziecko wyłącznie mlekiem modyfikowanym szybko je jednak zużyjesz, a oszczędność to 10 zł/sztuce w przypadku mleka Enfamil.
Około szóstego miesiąca przychodzi czas na rozszerzenie diety. Jeśli zamierzasz karmić niemowlę jedynie daniami w słoiczkach dla dzieci, musisz przygotować się na bardzo duży wydatek. Kupując jedzenie w sklepach z ekologiczną żywnością i przygotowując je samodzielnie zapłacisz mniej więcej o połowę mniej. Jedzenie można zamrozić, więc możesz jednorazowo przygotować więcej porcji.
Słoiczki tak jak pieluchy również bywają w promocji. Nie kupuj ich raczej w sklepach osiedlowych, ponieważ będą o około 30% droższe. Jeżeli dziecko je dziennie 3 słoiczki po 190 ml, a każdy kosztuje ok 4 zł, to miesięczny koszt samych słoiczków to 360 zł.  30% tej sumy to 108 zł.
Opakowanie kaszki dla niemowląt kosztuje około 7 zł i wystarcza na mniej więcej 4 dni. Najlepiej jest szukać większych opakowań albo kaszek w promocji. Jeżeli mieszkasz w pobliżu Makro i masz do niego kartę, sprawdzaj czy tam nie kupisz taniej.

Zabawki dla dzieci
Chcesz kupić swojemu dziecku drogą zabawkę renomowanej firmy? Obejrzyj ją w sklepie, ale sprawdź również oferty na allegro.pl i innych serwisach. Za zabawkę, która w sklepie kosztuje 170 zł zapłaciłam ostatnio 110 zł. Nowy samochód – jeździk dla niemowlęcia, który kosztował w sklepie 380 zł kupiłam za 200 zł. Różnica jest ogromna.

Ubranka
Wszyscy wiemy, jak szybko niemowlę wyrasta z ubrań. W mgnieniu oka! Po pierwszym szale zakupów, który mija najczęściej niedługo po narodzinach dziecka, przychodzi czas na bardziej racjonalne wydatki. Jeśli chcesz kupić ubranka dla niemowlęcia taniej niż w sieciowych sklepach typu Smyk czy Świat Dziecka, rozejrzyj się po hurtowniach dla dzieci i hipermarketach. Warto też poszukać w Internecie.

Być może perspektywa oszczędzania na wydatkach dla dziecka wydaje Ci się czasochłonna, ale gdy tylko pewne odruchy wejdą w krew zakupy robi się łatwo i sprawnie. Wiadomo, że nie da się znać ofert wszystkich sklepów, dlatego warto poprosić rodzinę czy znajomych, aby robiąc zakupy zwracali uwagę na promocje w dziale dla dzieci i Cię o nich informowali. Dzięki tym działaniom w Twoim portfelu zostanie kilkaset złotych miesięcznie więcej a dziecko będzie miało wszystko czego potrzebuje.

Exit mobile version