Niemowlę miewa wiele powodów do płaczu. Są wśród nich kolka, odparzenia czy ząbkowanie… Jak ulżyć w cierpieniu małemu człowieczkowi?
Niestety obok całego mnóstwa radości zdarzają się sytuacje, gdy niemowlaka coś boli. Oczywiście nie wolno niczego podawać dziecku bez konsultacji z lekarzem, ale podzielę się z Wami moimi sposobami na niemowlęce dolegliwości. Zapewniam, że stosowanie wszystkich preparatów uzgadniałam z lekarzem i Wam polecam to samo. Zaczynamy…
Kolka, czyli dziecko boli brzuszek
Jak rozpoznać? Maleństwo płacze zazwyczaj o tych samych porach i napręża nóżki. Mówiono mi również, że brzuszek jest napięty, ale czy ktoś widział nie napięty brzuszek u krzyczącego wniebogłosy niemowlaka? Tak naprawdę to dopóki dziecko nie nauczy się mówić to rozpoznawanie co go boli jest bardzo intuicyjne i wszystkie porady w stylu “jak rozpoznać objawy” są tylko podpowiedziami.
Co robić? Jeśli karmisz dziecko piersią obserwuj czy płacz nie zdarza się często po jakimś produkcie. W moim przypadku było to mleko. Przetwory mleczne jak jogurty czy sery już tak nie działały. Z moich obserwacji wynika, że im młodsze jest dziecko tym bardziej musimy uważać. Na początku nie mogłam jeść też pomidorów i nawet śladowych ilości orzechów. Z czasem problem zniknął i jadłam wszystko.
Wypróbowałam również kilka środków na kolkę. Wszystkie Esputicany, Infacole itp. mają skuteczność porównywalną do czystej wody. Przez pewien czas stosowałam również Biogaię. Są to probiotyczne krople dla dzieci, które zasiedlają jelita tym, co jest potrzebne do dobrego trawienia. Trochę pomagały, a przy okazji dobrze wpływają na odporność. Jedynym w 100% skutecznym środkiem okazał się SabSimplex sprowadzany z Niemiec.
Jeśli Waszemu dziecku nic z powyższych rzeczy nie pomaga, to głowa do góry! Około 3-4 miesiąca samo przejdzie…
A wtedy zacznie się ząbkowanie…
U wielu maluchów ciężki temat. Pediatrzy twierdzą, że dziąsełka bolą jedynie w momencie wyrzynania się ząbków. Jednak moje dziecko płakało już w momencie zawiązywania się zębów. Potem potwierdziłam u dentystów, że dla niektórych jest to równie bolesne jak przebijanie dziąsła przez ząb. Co ciekawe Maleństwo akurat podczas przebijania dziąsła nie płakało.
Jak rozpoznać? Znowu króluje intuicja, ale jesli Twoje dziecko tarmosi ciągle uszka, wkłada łapki do buzi, leje mu się ślina po bródce, marudzi, nie chce jeść, a w szczególności nie chce jeść ciepłego i widzisz, że drapanie dziąsełek sprawia mu wyraźną ulgę to może być ząbkowanie. Warto zaznaczyć, że wszystkie te objawy występują naraz.
Jak dziecku pomóc? Dziąsełka można przemywać gazikiem nasączonym rumiankiem lub szałwią. Na rynku jest dużo maści do dziąseł, ale działają bardzo krótko. Na dłużej ulgę przynosi paracetamol, ale ja go używałam tylko w ostateczności, zgodnie z ulotką i nie dłużej niż 3 dni. W aptece dostaniesz też środki homeopatyczne, ale nie na każdego one działają. Kup dziecku gryzaczki i masuj dziącełka np. gazą nasączoną szałwią.
Odparzenia
Są dzieci, które niezależnie od tego jak bardzo o nie dbasz, często się odparzają. Możesz zmieniać pieluszkę co 1,5 godziny, wietrzyć pupę non stop a dziecko i tak będzie odparzone… W takiej sytuacji możesz kąpać niemowlaka w wodzie z dodatkiem krochmalu (trochę mąki ziemniaczanej mieszasz z zimną wodą i wlewasz do wrzątku, mieszając jeszcze przez chwilę gotujesz. W skrócie: robisz dokładnie tak samo jak budyń, tylko zamiast budyniu dajesz mąkę ziemniaczaną). Pediatra i dermatolog polecili mi też Tormentiol, ale stosowany raczej oszczędnie. W skrajnych przypadkach odparzeń, czyli w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry (na skórze pojawiają się m.in. rany) trzeba udać się jak najszybciej do lekarza, który da pewnie antybiotyk.
Skąd ja to znam 🙂
Najpierw kolki a potem ząbkowanie 🙂