kobiecy.pl

Jak wygląda życie po usunięciu tarczycy?

usunięcie-tarczycy-a-tycie

Większość pacjentów przybiera na wadze po usunięciu tarczycy (tyreoidektomii). Biorąc pod uwagę, że wspomniany gruczoł kontroluje metabolizm całego organizmu, przytycie 9-13 kg po operacji jest normalne. Przejdź na zdrową, zbilansowaną dietę, ale nie ograniczaj kalorii. Zanim zaczniesz ćwiczyć, porozmawiaj o tym z lekarzem lub fizjoterapeutą. Doradzą, jak powinien wyglądać Twój plan treningowy.

Hormony tarczycy

Tarczyca to ważny gruczoł, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie. Pomaga regulować wiele funkcji organizmu poprzez ciągłe uwalnianie krwiobiegu stałej ilości hormonów. Pod względem kształtu narząd przypomina motyla. Dwa płaty przylegają do tchawicy. Połączone są wąskim paskiem tkanki.
Tarczyca produkuje trzy hormony: trijodotyroninę (T3), tetraiodotyroninę (T4) i kalcytoninę. T3 i T4 wytwarzane są w tak zwanych komórkach nabłonka pęcherzykowego tarczycy.

Usunięcie tarczycy a tycie

Przyrost masy ciała nie wiąże się tutaj z dostarczaniem zbyt dużej ilości kalorii lub niewystarczającą aktywnością fizyczną. Przyczyna tkwi w zaburzonej gospodarce hormonalnej. Dieta po usunięciu tarczycy nie ma celu schudnięcia, ale dostarczenie niezbędnych witamin i składników mineralnych.

Na początku możesz mieć problem z przełykaniem, dlatego wybierz dietę płynną lub półpłynną. Pij dużo płynów. Uwzględnij w jadłospisie miękkie potrawy, takie jak budyń, galaretka, tłuczone ziemniaki, jogurt. Z czasem możesz wzbogacić menu o kolejne produkty. Leki przeciwbólowe mogą powodować zaparcia. Pamiętaj więc, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość błonnika.

Usunięcie tarczycy skutki

Po operacji należy regularnie robić badania krwi. Dzięki temu sprawdzisz, czy poziomy TSH i T4 są prawidłowe. Pamiętaj, by obserwować swoje objawy. Jeśli coś Cię niepokoi, koniecznie porozmawiaj o tym z lekarzem. Może to pomóc w szybkim i skutecznym rozwiązaniu problemów. Pamiętaj, że przytycie 10-13 kg po operacji nie powinno stanowić źródła niepokoju. Jeśli jednak borykasz się ze znacznym przyrostem wagi, skonsultuj się z lekarzem.

Tarczyca a tycie

Tyroidektomia polega na chirurgicznym wycięciu całej tarczycy lub jej części. Zazwyczaj operację przeprowadza się po zdiagnozowaniu raka, rzadziej guzków Gravesa. Po usunięciu tarczycy najczęściej musisz przyjmować hormony w formie tabletek, do końca życia. Ustalenie optymalnej dawki hormonalnej terapii zastępczej może zająć kilka tygodni lub miesięcy. Na niedobór wskazują zwykle następujące objawy: zmęczenie, mimowolne zwiększenie masy ciała i trudności z koncentracją. Zbyt duża dawka może prowadzić do przyspieszonego bicia serca, pocenia się, drżenia rąk i mimowolnej utraty masy ciała.

Sprawdź też: Co jeść przy Hashimoto?

Usunięcie tarczycy rekonwalescencja

Po operacji daj sobie czas na spokojny powrót do zdrowia. Zastanawiasz się, jak wygląda życie bez tarczycy? Przez pierwszych kilka tygodni unikaj forsownych ćwiczeń, takich jak podnoszenie ciężarów, bieganie i pływanie. Kiedy poczujesz się silniejszy, możesz powoli wykonywać normalne czynności. Jeśli zażywasz silne leki przeciwbólowe, nie wsiadaj za kierownicę. Przez pierwszy rok po operacji unikaj ekspozycji słonecznej.

Sprawdź, czego nie wolno po operacji tarczycy! Zrezygnuj z treningów przez kilka dni lub tygodni, dopóki lekarz nie uzna, że możesz wrócić do aktywności fizycznej. Nie zaczynaj jednak od forsownych ćwiczeń. Stopniowo wróć do sportu, by uniknąć powikłań.

Zobacz też:

Exit mobile version