Jak wyrobić kartę ekuz? To proste i szybkie!

jak wyrobić kartę ekuz

Wyjeżdżasz i chcesz wiedzieć, jak wyrobić kartę ekuz i czy jest ona potrzeba? Jej posiadanie nie jest obowiązkowe, ale warto ją mieć, by czuć się bezpieczniej w trakcie podróży. Wyrobienie karty jest bardzo proste i nie trwa długo. Można to zrobić przez internet! Zobacz, więcej przydatnych informacji o karcie ekuz!

Karta ekuz: co to?

Karta ekuz to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest unijnym dokumentem, który upoważnia do bezpłatnego leczenia na terenie UE i EFTA. W ramach karty można się leczyć w następujących przypadkach:

  • leczenia niezbędnego lub nieplanowanego
  • leczenie w ramach systemu opieki zdrowotnej danego państwa
  • leczenie na tych samych zasadach, które dotyczą obywateli danego kraju, w którym obecnie przebywasz.

Kartę ekuz może wyrobić każdy, kto jest ubezpieczony w Polsce oraz osoby nieubezpieczone posiadające prawo do ubezpieczenia z racji szczególnych uprawnień. Takimi osobami są na przykład dzieci oraz osoby poniżej 18 roku życia.

Długość ważności karty ekuz uzależniony jest od kilku kwestii, na przykład od zatrudnienia, emertury, renty czy pełnoletności. Karta jest wydawana na 5 lat, 3 lata, 18 lub 6 miesięcy, 2 miesiące lub na 90 albo 42 dni.

Zobacz, co warto zwiedzić w Austrii! 

Wyrobienie karty ekuz jest całkowicie bezpłatne!

Jak wyrobić kartę ekuz

To bardzo proste. Musisz zacząć od wypełnienia wniosku. Następnie do wyboru masz kilka możliwości złożenia wniosku. Możesz to zrobić osobiście stawiając się w dowolnym oddziale NFZ, za pomocą e-mail, za pośrednictwem skrzynki podawczej e-PUAP, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, pocztą wysyłając na adres wybranego oddziału NFZ.

W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną otrzymasz potwierdzenie złożenia na swój adres mailowy. Karta ekuz zostanie wysłana do ciebie pocztą. O status wniosku możesz się dowiadywać telefonicznie lub mailowo.

Ekuz wniosek

Wniosek o kartę ekuz znajdziesz na stronie nfz.gov.pl z zakładce leczenie poza granicami kraju. Wystarczy go wypełnić i złożyć osobiście lub zeskanować i wysłać mailowo. Samo wypełnienie nie jest skomplikowane i zajmuje tylko kilka chwil!

Zobacz, co zwiedzić w Tajlandii!

Ekuz – gdzie wyrobić

Wnioski o wydanie karty ekuz kieruje się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Sposoby dostarczenia wniosku zostały wymienione wyżej. Znajdziesz je również na stronie NFZ.

Ile trwa wyrobienie karty ekuz

W przypadku złożenia dokumentów osobiście kartę ekuz dostaniesz od ręki. Dostępna jest również wraz z naklejką w alfabecie Braille’a dla niewidomych. Jeśli złożysz wniosek przez internet, jego rozpatrzenie potrwać może do 5 dni roboczych od momentu otrzymania przez urząd wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *