Jak wyrobić paszport dla dziecka? Poznaj procedurę!

jak wyrobić paszport dla dziecka

Wyjeżdżasz za granicę z dzieckiem? Musisz liczyć się z tym, że twoja pociecha będzie potrzebować odpowiednich dokumentów. Jak wyrobić paszport dla dziecka? To nie jest trudne, ale wymaga kilku ważnych dokumentów. Bez paszportu lub dowodu osobistego dziecka, maluch nie będzie mógł podróżować ani na terenie UE ani poza nią. Jak więc się do tego zabrać?

Jak wyrobić paszport dla dziecka – wniosek i inne dokumenty

Jak podczas każdej procedury wyrabiania nowych dokumentów, musisz wypełnić odpowiedni formularz. Wniosek o paszport dla dziecka znajdziesz tylko w urzędzie paszportowym. Nie warto drukować formularzy z internetu. Wniosku nie należy podpisywać zaraz po wypełnieniu. Oboje rodziców musi to zrobić w obecności urzędnika. Jeżeli składasz wniosek jako jeden rodzic, musisz mieć ze sobą pisemne upoważnienie od drugiego rodzica oraz jego podpis. Upoważnienie musi być potwierdzone notarialnie. Innym wymaganym dokumentem może być orzeczenie sądu o ograniczeniu praw do dziecka albo akt zgonu rodzica.

Oprócz tego musisz mieć ze sobą:

  •  aktualne zdjęcie dziecka
  • dowód opłaty za paszport
  • ważny paszport dziecka, jeśli już taki posiadało

Wniosek wraz z dokumentami musisz złożyć w biurze paszportowych na terenie swojego województwa. Na wydanie paszportu czeka się do 30 dni. W przypadku paszportu tymczasowego czas oczekiwania jest krótszy.

Zobacz, jak wyrobić kartę ekuz!

Paszport dla dziecka: ważność

Ile jest ważny paszport dla dziecka? Ważność paszportu dla dziecka zależy od jego wieku. Jeśli dziecko jest w wieku do 5 lat można starać się i paszport tymczasowy, który jest ważny rok. Dziecko w wieku 5-13 lat otrzymuje paszport na 5 lat, zaś nastolatek w wieku 13 -17 lat na 10 lat.

Ile kosztuje paszport dla dziecka

Cena wyrobienia paszportu dla dziecka również zależy od jego wieku:

  • do 5 lat – 30 zł
  • 5 – 13 lat – 60 zł (30 zł jeśli przysługuje ci prawo do ulgi na podstawie legitymacji szkolnej)
  • 13 – 17 lat –  140 zł (70 zł jeśli przysługuje ci prawo do ulgi na podstawie legitymacji szkolnej)

Zobacz, co zwiedzić z dzieckiem w Austrii! 

Paszport czy dowód dla dziecka

Bardzo dobrą i niedocenianą opcją jest również dowód osobisty dla dziecka. Będzie on odpowiednim dokumentem, jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej. Dowód jest bezpłatny i nie wymaga podpisu obojga rodziców. Dowód w przypadku dzieci do 5 lat ważny jest przez 5 lat, zaś powyżej tego wieku przez 10 lat. Dziecko powyżej 5. roku życia musi być obecne w urzędzie podczas składnia wniosku i odbierania dokumentu. Wniosek o dowód można złożyć w urzędzie albo przez profil zaufany ePUAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *