Jak zacząć odchudzanie?

jak zacząć odchudzanie

Tę drogę przeszło większość kobiet: świadomość tego, że chcę schudnąć to jedno, ale później pojawiają się pytania o to, jak zrobić to skutecznie. Jak zacząć odchudzanie i jak trenować? Co zrobić, by wytrwać w swoich postanowieniach i nie stracić motywacji. A przede wszystkim jak się odchudzać, by uniknąć efektu jo jo. Na te pytania odpowiada trenerka i dietetyczka Anna Wawrocka.

Podjęłam decyzję: czas schudnąć. Dla ładniejszej figury, lepszego samopoczucia, by zmieścić się w ukochaną sukienkę. Mam nadwagę. Moim celem jest zrzucenie 4 kilogramów w miesiąc. Jak zacząć odchudzanie?

Anna Wawrocka: Z doświadczenia wiem, jak to jest być kobietą – jestem nią! Pomimo, iż mam doświadczenie w odchudzaniu, nadal uważam, że sam proces nie jest tak trudny, jak utrzymanie efektów, dlatego podejmując taką decyzję decydujesz się na zmianę na całe życie. Warto zapamiętać aby nie dopuszczać do momentu, kiedy trzeba się odchudzać, trzeba zrobić to raz, a porządnie, a potem trzymać wagę, robić odstępstwa od diety i cieszyć się stałymi efektami.

Po podjęciu decyzji przygotuj się na:

  • spotkanie z dietą i z ćwiczeniami,
  • często niezadowoleniem rodziny – zmiany dotykają także bliskich,
  • dbaniem o siebie nie o innych,
  • planowaniem,
  • konsekwencją,
  • wzlotami i upadkami.

Jeśli nie masz pojęcia, jak się za to zabrać i jak zacząć odchudzanie, skorzystaj z pomocy eksperta. Koszt takiej konsultacji to około 150 złotych. Zanim jednak udasz się do takiej osoby jak trener personalny czy dietetyk – zastanów się, czego od niego oczekujesz i przedstaw mu to. Możesz też zapisywać przez kilka kolejnych dni co jesz, ile pijesz i o jakiej godzinie itd. – to zdecydowanie ułatwi całą rozmowę bowiem stanie się bardziej rzeczowa.

Natomiast jeśli jesteś osobą, która ma już pojęcie o tym, jak zacząć odchudzanie i nie chce chwilowo korzystać z pomocy, powinnaś znać swoje zapotrzebowanie energetyczne na cały dzień, dobrze zbilansować dietę tak aby nie mieć nadwyżki kalorycznej. Zaplanować aktywność fizyczną 3-4 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby było idealnie, bo każda kobieta jest wyjątkowa, toteż sprawę trzeba potraktować bardzo indywidualnie.

Od czego zacząć trening?

Anna Wawrocka: Kilka rad, jak zacząć ćwiczyć:

  • Jeśli jesteś osobą, która kompletnie nie ma pojęcia o trenowaniu, to dynamiczne zajęcia grupowe niekoniecznie muszą być idealnym rozwiązaniem. Co innego w przypadku spokojniejszych zajęć typu joga czy pilates. Podczas tańca też nie powinnaś doznać kontuzji – chociaż różnie to bywa.
  • Spacery z kontrolowaniem ich intensywności są zawsze dobrym pomysłem – 3, 4 razy w tygodniu około 40 minut szybkiego chodu jest tym, za co organizm zawsze będzie wdzięczny, bo nie tylko spalisz tkankę tłuszczową, ale usprawnisz pracę serca.
  • Treningi personalne, to ścieżka dla ambitnych i wymagających, dzięki nim jesteś w stanie poznać swoje ciało, nauczyć się ćwiczyć i korzystać z wiedzy dla przyszłych swoich planów sportowych.
  • Treningi specjalistyczne jak boks czy crossfit to zdecydowanie wersja dla kobiet, które coś o sporcie już wiedzą i nie mają problemów z wydolnością, jeśli masz zadyszkę wchodząc po schodach lub siatka z zakupami jest dla Ciebie ciężka, to wybierz coś lżejszego.
  • Siłownie zazwyczaj oferują wstępną konsultację z instruktorem czy trenerem, to nie jest zły pomysł, natomiast pamiętaj, że nauka ćwiczeń to przede wszystkim czas i wytrwałość. Jest to też doskonały pomysł na spędzanie czasu w okresie zimowym.
  • Bieganie to nie taka łatwa sprawa, bo biegać trzeba umieć. Nie wystarczą dobre buty i chęci, technika joggingu jest niezwykle wymagająca, jednak chcąc spróbować odwiedź sklep, w którym dobiorą Ci pod styl twojego poruszania się specjalistyczne obuwie. Koniecznie rozgrzewaj się i nie tylko biegaj, ale wzmacniaj całe ciało, bo podczas uderzania o podłoże stopy, kolana oraz kręgosłup są silnie obciążane. Toteż zadbaj o siłę mięśni aby uniknąć przeciążeń i kontuzji. Przygodę z bieganiem zaczynaj od małych dystansów – 2,3 kilometrów. Pamiętaj też aby odpoczywać przynajmniej jeden dzień po ukończeniu dystansu.
  • Uważam, że joga to zawsze dobry pomysł, natomiast w sytuacji chęci zrzucenia kilku kilogramów, to może być zbyt mały wydatek energetyczny, warto do tego dorzucić cardio lub interwał 3 razy w tygodniu.
  • Intensywny trening interwałowy nadaje się dla osób z większym stażem treningowym o stabilnej i wysokiej wydolności. Dla osób początkujących nie polecałabym go przez wgląd na brak opanowanej techniki ćwiczeń, stabilizacji i aktywizacji poszczególnych segmentów ciała oraz nieukształtowanej wysokiej pojemności płuc. A nie chodzi przecież o to, żeby się zniechęcić.

Tabletki na odchudzanie – mit czy coś, co faktycznie pomaga?

Anna Wawrocka: Tabletki na odchudzanie to ryzykowna sprawa, do tej pory mam wiele kobiet, które przychodzą z późniejszymi problemami zdrowotnymi wynikającymi ze stosowania takich środków. Droga na skróty w tym wypadku jest drogą donikąd i sygnałem, że nie jesteśmy gotowi na trwałe zmiany tylko szybki efekt.

Czy mogę w jakiś sposób wspomóc odchudzanie?

Anna Wawrocka: Wspomaganie odchudzania to przede wszystkim dobry i długoterminowy plan, pozwalanie sobie na odnoszenie porażek oraz podejście zgodne z naszym systemem potrzeb i wartości. Ale odchodząc od samej psychologii zmian, można oczywiście stosować różnego rodzaju środki ziołowe, dodatkową suplementację, która będzie wspomagała przemianę materii i uzupełniała niedobory witamin i minerałów. Takie rzeczy należy jednak konsultować oczywiście ze specjalistą.


Więcej informacjo o zdrowym i skutecznym odchudzaniu znajdziecie na blogu Anny Wawrockiej poruszajsie.pl

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *