kobiecy.pl

Jak zmniejszyć plik, by przesłać go bez problemów?

jak zmniejszyć plik

jak zmniejszyć plik / unsplash

Nie wiesz, jak zmniejszyć plik, by móc go przesłać bez problemów? Często stanowi to problem w trakcie pracy albo nauki online. Przykładowo platforma Librus oraz wiele innych służacych uczniom do zdalnej nauki ma pewne ograniczenia, co do wielkości plików. Na szczęście można sobie z tym bardzo łatwo poradzić. Oto nasz mały poradnik!

Jak zmniejszyć plik pdf

Plik pdf można zmniejszyć za pomocą kompresora online albo bezpośrednio w programie  Acrobat DC Pro. Wystarczy przejść do menu Plik > Zmniejsz rozmiar pliku lub Kompresuj plik PDF. Program automatycznie zmniejszy rozmiar i poprosi o zapisanie zmian. Jeśli plik nadal jest za duży, możesz potwórzyć tę operację aż do osiągnięcia odpowiedniego rozmiaru.

Inną opcją jest Optymalizator PDF. W tym menu możemy zmniejszyć plik PDF poprzez zmniejszenie rozdzielczości obrazów. Jest to dobry sposób, jeśli twój plik w większości składa się z obrazów. Możesz go dostosować według swoich potrzeb.

Jak zmniejszyć plik jpg

Zmniejszenia pliku jpg można dokonać na kilka sposobów. Jednym z nich jest posłużenie się MP Paint. Należy odtworzyć w nim obraz, który ma być zmniejszony. Następnie klikamy Narzędzia główne i wybieramy opcję Zmień rozmiar. Obraz możesz zmniejszyć za pomocą pikseli albo procentowo. Możesz również zaznaczyć, że chcesz zachować proporcje obrazu.

Innym programem do zmniejszania obrazów jest IrfanView. Wystarczy otworzyć obraz wejść w Image > Resize/Resample image i przejdziesz do menu, gdzie możesz zmniejszyć obrać w pikselach lub centymetrach. Możesz również zmniejszyć lub powiększyć plik o połowę.

Jeszcze jedną opcją są kompresory online takie jak tinyjpg.com czy iloveimg.com. Szybko zmniejszają rozmiar oraz pozwalają na zmianę rozszerzenia.

Zmniejszanie pliku wideo

Z długim plikiem wideo może być wiele problemów, gdyż zazwyczaj filmiki nagrywane nowoczesnymi smartphonami sporo ważą. Tutaj najprościej będzie skorzystać z dostępnych online kompresorów wideo. Plik możesz zmniejszyć obcinając rozdzielczość albo zmieniając rozszerzenie na typ “lżejszego” wideo, typy wmv czy mpg. Program szybko zmniejszy dla ciebie rozmiar, ale musisz się też liczyć z tym, że czasem filmik będzie tracił na jakości. Dobre kompresory to na przykład videosmaller.com czy convert-video-online.com.

Możesz również ściągnąć program do zmniejszania wideo jak Moavi czy Panda na smartphony. To bardzo proste w użyciu programy, dzięki którym zmniejszysz wideo.

Jak zmniejszyć plik word

Zmniejszenia pliku word możesz dokonać w edycji dokumentu w programie MS Office. Wystarczy postępować według schematu:

W ten sposób zmniejszysz obrazy zawarte w dokumencie word. Jeśli nie masz obrazów wystarczy kliknąć w Plik > Informacje > Konwertuj

Zmniejszanie pliku PNG

Aby zmniejszyć plik PNG możesz się posłużyć konwerterami online albo Paintem lub IfranView, jak opisaliśmy to w przypadku pliku JPG. Szybko i prosto!

Zobacz też:

Exit mobile version