Jakie funkcje pełni mikrobiota jelitowa?

mikrobiota-jelitowa

Naukowcy na całym świecie analizują, jak drobnoustroje jelitowe wpływają na nasze zdrowie, zarówno w perspektywie krótkofalowej, jak i długofalowej. Badają również, jak wspomniane drobnoustroje mogą wpływać na reakcję człowieka na leki. Sprawdź, czym jest mikrobiota jelitowa i jakie funkcje pełni w naszym organizmie!

Mikrobiom a mikrobiota

Szukasz odpowiedzi na pytanie: mikrobiom co to? To zbiór genomów wszystkich mikroorganizmów w określonym środowisku. Mają go zarówno ludzie, jak i zwierzęta, czy rośliny. Różnorodność mikrobiomów między osobnikami jest ogromna. W przypadku ludzi występuje wiele specyficznych i oddzielnych mikrobiomów, tworzących jeden unikalny.

Z kolei mikrobiota zwykle odnosi się do określonych mikroorganizmów znajdujących się w danym środowisku. Może obejmować bakterie, wirusy i grzyby. To oznacza, że istnieją różnice w mikrobiocie każdej osoby, w zależności od tego, z którego miejsca została pobrana. Mikroflora jelitowa może się radykalnie różnić od mikrobioty występującej w skórze.

Mikrobiota jelitowa funkcje

Mikrobiom jelitowy jest jak dotąd najlepiej zbadaną grupą drobnoustrojów u zdrowego człowieka, ze względu na jego znane i potencjalne w szerokim zakresie mechanizmów homeostatycznych i chorób zapalnych jelit. Ze względu na dużą biomasę możliwe jest pobranie wiarygodnych próbek. Mikrobiom przewodu pokarmowego to ogół mikroorganizmów, bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów oraz ich zbiorowy materiał genetyczny obecny w układzie trawiennym. W ostatnim dziesięcioleciu badano go pod kątem potencjalnych interakcji drobnoustrojów jelitowych z żywicielem, w tym wpływu na metabolizm, reakcje immunologiczne i neuroendokrynne.

Mikrobiota jelitowa odgrywa ważną rolę we wchłanianiu składników odżywczych i minerałów, syntezie enzymów, witamin i aminokwasów oraz produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Octan, proponian i maślan, wytwarzane w czasie fermentacji, wspierają pracę jelit i dostarczają energii komórkom nabłonkowym. Poprawiają integralność bariery nabłonkowej, zapewniają immunomodulację i chronią przed patogenami. Zdrowy mikrobiom zmniejsza ryzyko chorób autoimmunologicznych.

mikrobiom
Unsplash.com

Mikrobiota jelitowa produkuje witaminy

Mikrobiota jelitowa wytwarza różnorodne składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B (w tym B12, tiaminę i ryboflawinę) i witaminę K potrzebną do krzepnięcia krwi. Uwalnia szereg czynników komórkowych, które wpływają na nasz metabolizm. Zdrowa mikrobiota zmniejsza więc ryzyko zespołu metabolicznego, cukrzycy, niealkoholowego stłuszczenia wątroby i zaburzeń poznawczych.
Dobre bakterie pomagają trawić jedzenie, wzmacniają układ odpornościowy. W ten sposób chronią nas przed infekcjami.

Mikrobiota jelitowa badanie

Obecnie coraz więcej firm farmaceutycznych proponuje zestawy do badania bakterii jelitowych. Niektóre dostarczają naprawdę ważne informacje. Mogą wskazywać dokładne poziomy różnych drobnoustrojów w jelitach. Dzięki temu łatwiej przejdziesz na zdrową i zbilansowaną dietę. Zobaczysz, które produkty należy ująć w swoich jadłospisie, a które z niego wykreślić. Pamiętaj jednak, by wcześniej skonsultować się z lekarzem. Twój mikrobiom jest tak wyjątkowy jak odcisk palca. Warto do niego dostosować swój plan odżywiania.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *