kobiecy.pl

Jakie rośliny w sypialni?

rośliny w sypialni

Unsplash.com

Rośliny w sypialni nie tylko podkreślają charakter wnętrza, lecz także poprawiają nastrój i zwiększają kreatywność. Dodatkowo łagodzą stres, ułatwiają zasypianie i naturalnie filtrują zanieczyszczenia powietrza. Sprawdź, jakie rośliny warto postawić w swojej sypialni!

Rośliny w sypialni

Szukasz roślin oczyszczających powietrze w sypialni? Do wspomnianej grupy możemy zaliczyć: skrzydłokwiat, aloes zwyczajny, bluszcz pospolity, zielistkę Sterberga i Sansewierię gwinejską. Nie tylko oczyszczają powietrze z toksycznych związków, lecz także ułatwiają zasypianie.

Zwróć też uwagę na rośliny do sypialni, produkujące w nocy tlen. Większość gatunków uwalnia tlen w ciągu dnia w procesie fotosyntezy, a w nocy pobiera tlen i uwalnia dwutlenek węgla. Niektóre rośliny biorą jednak udział w kwasowym metabolizmie gruboszowatych (CAM), podczas którego pobierają dwutlenek węgla również w nocy. Nie tylko poprawiają jakość powietrza, lecz także pomagają lepiej spać.

Zaliczamy do nich: aloes, Palmę Areka, bazylię azjatycką skrzydłokwiat, grudnik (znany również jako zygokaktus, czy kaktus Bożego Narodzenia) i drzewko szczęścia. Takie właściwości ma też sansewieria, lilia doniczkowa i zielistkę Sternberga. Jeśli cierpisz na bezsenność, możesz postawić w sypialni lawendę, jaśmin, rozmaryn, walerianę lub gardenię. Zawierają olejki eteryczne, które rozluźniają i ułatwiają zasypianie.

Unsplash.com

Jakie rośliny postawić w sypialni?

Zastanawiasz się, jakie rośliny warto mieć w sypialni? W takim razie skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Coraz większą popularnością cieszy się palma Areka, która pochodzi z gęstych lasów tropikalnych. Dobrze rośnie w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu. Pochłania szkodliwe gazy, takie jak formaldehyd i benzyn, jednocześnie utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza. W sypialni możesz też postawić wężownicę (sansewierię), emitującą tlen w nocy. Skutecznie usuwa formaldehyd z powietrza, dzięki czemu ułatwia oddychanie. Sansewieria jest łatwa w pielęgnacji, dlatego spodoba się początkującym ogrodnikom. Świetnie rośnie w miejscu, do którego dociera pośrednie światło. Nie musisz jej regularnie podlewać, ponieważ dobrze rośnie w suchej glebie.

Jeżeli lubisz oryginalne rośliny, zwróć uwagę na bazylię azjatycką, zwaną również Tulsi lub indyjskim dobrym zielem. Jej liście wydzielają charakterystyczny zapach, który zmniejsza niepokój i koi nerwy. Możesz ją postawić w domu lub na balkonie. Zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że listki bazylii azjatyckiej obniżają gorączkę, leczą przeziębienie i poprawiają pamięć.

Aloes to popularny sukulent o leczniczych właściwościach. Rośnie wolno i przykuwa uwagę błyszczącymi, przypominającymi włócznię listkami. Możesz go stosować na różne problemy skórne. Roślina uwalnia w nocy mnóstwo tlenu, oczyszczając powietrze i ułatwiając zasypianie. Dodatkowo usuwa z powietrza formaldehyd i benzyn, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród alergików i astmatyków. Nie musisz jej często podlewać, ponieważ dobrze rośnie w suchej ziemi. Zanim podlejesz aloes, upewnij się, że gleba całkowicie wyschła.
W sypialni świetnie sprawdzi się lilia doniczkowa, która nocą uwalnia tlen. Dodatkowo usuwa z powietrza tlenek węgla, ksylen, toluen, formaldehyd i benzen. Badania wykazały, że lilie w doniczkach zwiększają wilgotność w pomieszczeniach nawet o 5%. Do dobrego wzrostu wymagają średniego, pośredniego światła. Podlewaj je tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Zielistka Sternberga ma listki przypominające nogi pająka. Emituje tlen, jednocześnie odfiltrowuje szkodliwe związki lotne. Najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie. Upewnij się, że dociera do niej jasne, pośrednie światło. Pamiętaj, by nie podlewać jej zbyt często. Dzięki temu unikniesz gnicia korzeni.
Niesłabnącą popularnością cieszy się też bluszcz, który wymaga regularnego podlewania i umiarkowanego światła. Nie tylko pomaga pozbyć się toksyn z powietrza, lecz także usuwa pleśń i złuszczony naskórek zwierząt domowych. W ten sposób łagodzi objawy alergii.

Rośliny, które nie powinny być w sypialni

Unikaj roślin, które mają rozłożyste lub duże liście. W przeciwnym razie mogą konkurować z Tobą o tlen. Zrezygnuj też z kwiatów o intensywnym zapachu, ponieważ utrudnią zasypianie. Duszący aromat może Cię przyprawić o bezsenność. Takie kwiaty lepiej postawić w salonie lub gabinecie, by poprawiły Ci humor. Eksperci sugerują, by w sypialni nie stawiać róż, oleandrów, hiacyntów i hortensji, by nie rozpraszały Twojej uwagi.

Rośliny szkodliwe w sypialni

Jeśli jesteś alergikiem, zrezygnuj z pylących roślin, o mocnym zapachu. Do tej grupy możemy zaliczyć hiacynta, begonię pachnącą, lilię. Zrezygnuj też z oleandra i hortensji. Floryści odradzają również hoję. Chociaż zalicza się ją do roślin oczyszczających powietrze, jej intensywny zapach może przyprawiać o zawroty głowy, problemy z oddychaniem i duszności.

Filodendron skutecznie pochłania formaldehyd. Dodatkowo jest łatwy w pielęgnacji. Pamiętaj jednak, by trzymać go z dala od dzieci i zwierząt domowych. Zawiera silnie uczulające związki, dlatego nie można go jeść.

Zobacz też:

Exit mobile version