Kalendarz ciąży

PIERWSZY TRYMESTR

Pierwszy tydzień:

W tym tygodniu występuje ostatnie przed ciążą krwawienie miesięczne. Datę rozpoczęcia miesiączki przyjmuje się za początek ciąży, ponieważ jest ona łatwiejsza do ustalenia niż data poczęcia.

Drugi tydzień:

Twój organizm oczekuje na zapłodnienie. Przygotowuje się do niego tworząc w macicy silnie ukrwioną tkankę. W pęcherzykach znajdujących się w jajnikach dojrzewają komórki jajowe

Trzeci tydzień:

Około 14 dni przed kolejną miesiączką jedna komórka jajowa trafia do jajowodu, czyli występuje owulacja. Jeśli w jej czasie jeden plemnik pokona drogę przez pochwę i macicę i zdoła się przewiercić przez błonę zewnętrzną komórki jajowej, dojdzie do zapłodnienia. Powstaje zygota, która natychmiast zamyka błonę uniemożliwiając przebicie się przez nią kolejnym plemnikom. Zygota zaczyna dzielić się na identyczne komórki podróżując jednocześnie jajowodem.

Czwarty tydzień

Pod koniec tego tygodnia kobieta oczekuje na pojawienie się krwawienia miesięcznego, którego tym razem nie będzie. Może się pojawić jedynie niewielkie plamienie na skutek zagnieżdżania się blastocysty (przekształciła się w nią zygota) w macicy. Część blastocysty przekształci się w łożysko, a druga część utworzy płód.

Piaty tydzień

Jeśli kobieta już zaczęła podejrzewać, że jest w ciąży, dobrze żeby zaczęła stosować kwas foliowy, jeśli nie robiła tego wcześniej. Tymczasem zarodek osiąga wielkość pestki jabłka.

Szósty tydzień

W tym tygodniu serce zaczyna pompować krew. Jest nie większe niż ziarno maku. Pojawiają się zalążki takich organów jak nerki i wątroba, a cewa nerwowa zamyka się. Sam zarodek wyglądem przypomina kijankę: ma ogonek który w kolejnych tygodniach zaniknie.

Siódmy tydzień

Zarodek można porównać do niewielkiej maliny – ma około 10 mm. Zaczynają się formować oczy, nozdrza i uszy. Widać też wgłębienie, które będzie buzią. Tworzą się zawiązki rączek i nóg. Kobieta w pełni odczuwa już dolegliwości ciążowe, takie jak uczucie zmęczenia czy mdłości.

Ósmy tydzień

Macica kobiety osiąga wielkość brzoskwini, a zarodek ma 15-20 mm długości. W tym tygodniu rozpoczyna się proces kostnienia, który będzie trwał jeszcze po narodzinach. Skóra dziecka jest cienka jak pergamin.

Dziewiąty tydzień

Zarodek przekształca się w płód. Powoli dobiega końca formowanie się najważniejszych narządów. Maluch nieustannie jest w ruchu, chociaż przyszła mama jeszcze tego nie czuje. Rośnie w tempie ekspresowym: w ciągu tygodnia podwoił długość i ma już około 40 mm.

Dziesiąty tydzień

Zaczęły się formować narządy płciowe płodu, chociaż nie da się ich jeszcze zobaczyć podczas badania usg. Od tego tygodnia “fasolka” jest znacznie mniej narażona na działanie niekorzystnych czynników, jak infekcje, środki chemiczne czy leki. Niemniej do końca ciąży należy na siebie uważać.

Jedenasty tydzień

Codziennie pojawiają się nowe elementy wyglądu i budowy płodu, np. paznokcie i włosy. “Fasolka” połyka i kopie. Praktycznie całą jamę brzuszną wypełnia wątroba, której funkcja w życiu płodowym polega na wytwarzaniu krwi. Głowa przestaje być przyklejona do mostka, a szyja wysmukla się. Płód ma już 50-60 mm, a macica jest wielkości grejpfruta.

Dwunasty tydzień

Macica zmienia swoje położenie: przesuwa się do góry i do przodu, zajmując tym samym środek jamy brzusznej. Dzięki temu zmniejszy się parcie na pęcherz. Płód ma za sobą krytyczne tygodnie, po upływie których ryzyko poronienia znacznie maleje.


 

DRUGI TRYMESTR

Trzynasty tydzień

W dole brzucha zaczynasz wyraźnie odczuwać powiększającą się macicę. “Maluch” ma pomiędzy 5,5 a 7 cm i jest już w pełni uformowany. Jego głowa pozostaje wciąż większa od reszty ciała. Przy naciśnięciu na brzuch poruszy się. Ukształtowały się już jego struny głosowe, chociaż przez brak powietrza w macicy nie może jeszcze wydawać dźwięków.

Czternasty tydzień

Ukształtowały się rysy twarzy i odciski palców a dziecko osiągnęło długość rybki w akwarium. Osoby szczupłe oraz kobiety, które już raz rodziły być może na tym etapie będą mogły wyczuć pierwsze ruchy dziecka. Nie przejmuj się jednak, jeśli jeszcze nic nie czujesz. Możesz na nie czekać nawet kilka następnych tygodni. Pierwsze ruchy płodu można porównać do bąbelkowania albo ruchów małej rybki.

Piętnasty tydzień

Dziecko jest zanurzone w płynie owodniowym, który amortyzuje wstrząsy. Ma jednak jeszcze jedną funkcję: maluch pije około 1 litra płynu owodniowego dziennie, dzięki czemu ćwiczy mięśnie potrzebne do oddychania i jedzenia po narodzinach. Na twarzy płodu pojawiają się włosy i brwi. Całe jego ciało pokrywa meszek, który zniknie przed porodem.

Szesnasty tydzień

W okolicach szesnastego tygodnia dziecko zaczyna słyszeć. Badania dowodzą, że noworodek rozpoznaje głos matki i melodie często słyszane podczas życia płodowego. Płód waży około 100 gram, ale w najbliższym czasie czeka go ogromny skok wagi i zwiększenie “wysokości”. Na pewno to zauważysz, ponieważ razem z nim Twój brzuch będzie rósł w niesamowitym tempie. Jeśli jeszcze nie kupiłaś ubrań ciążowych, czas wybrać się na zakupy.

Siedemnasty tydzień

Maluszek wciąż rośnie. Mógł już osiągnąć długość 12 cm! Jego płuca wydalają płyn owodniowy. Pracuje już również układ krążenia i moczowy. Dziecko nabiera też “kształtów” – pod jego skórą zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa. Pępowina stała się grubsza. Zwiększone zapotrzebowanie na energię może sprawić, że będziesz miała napady wilczego głodu. Uwaga! Potrzebujesz zaledwie 300 kcal więcej niż przed ciążą.

Osiemnasty tydzień

W tym tygodniu podczas usg będziesz już mogła zobaczyć narządy płciowe swojego dziecka. Chyba, że nie zechce współpracować i odwróci się w drugą stronę… Niestety możesz już na dobre czuć bóle pleców. Pomogą na nie odpowiednio dobrane ćwiczenia. Inną nieprzyjemną dolegliwością są krwawienia dziąseł i zatkany nos.Niestety niewiele można na te przypadłości poradzić

.

Dziewiętnasty tydzień

Kończyny dziecka mają już właściwe proporcje. Na jego skórze pojawia się tłusta maź, która ma chronić ją przed skutkami unoszenia się w płynie owodniowym. Jeśli dziecko urodzi się przedwcześnie, maź będzie widoczna po porodzie. Pamiętaj o spaniu na lewym boku! Dzięki temu zwiększające swoją masę dziecko nie będzie blokowało krążenia krwi w Twoim organizmie poprzez ucisk na aortę i żyłę główną dolną.

Dwudziesty tydzień

Gratulacje! Jesteś na półmetku ciąży. Dziecko ma już około 22 cm i waży około 250 gram. Na jego główce powoli rosną pierwsze włoski, które wypadną w kilka tygodni po urodzeniu. Te które odrosną nie zawsze są takiego samego koloru. Możesz odczuwać rytmiczne uderzenia w brzuchu, które wraz ze wzrostem dziecka będą coraz wyraźniejsze. Maluch prawdopodobnie ma czkawkę. Miewa ją większość dzieci. Przypuszcza się, że czkawka jest związana z nie do końca rozwiniętą przeponą lub z ćwiczeniem jej mięśni.

Dwudziesty pierwszy tydzień

Twoje dziecko jest prawdziwym smakoszem, ponieważ jego kubki smakowe zajmują wewnętrzną stronę polików, język, gardło i podniebienie. Czuje smak wód płodowych i podczas usg można zaobserwować, że wtedy gdy mu smakują łapczywie je połyka. Po urodzeniu będzie chętniej jadło potrawy o smakach znanych mu z życia płodowego.

Dwudziesty drugi tydzień

Swoją działalność od pewnego czasu uskutecznia hormon zwany relaksyną. Przygotowuje on Twoje ciało do porodu rozluźniając wiązadła w miednicy. Niestety nie tylko w miednicy. Od tej pory fakt, że wszystko leci Ci z rąk możesz zwalać na ten hormon. Niestety również Twoje stopy mogą przestać mieścić się w butach… Pozostaje kupić większe albo bardziej rozciągliwe obuwie i spokojnie przeczekać.

Dwudziesty trzeci tydzień

Płód waży już około 420 g. Możesz sobie wyobrazić, jak szybko rośnie, jeśli pomyślisz, że po urodzeniu będzie ważył około 3,5 kg. Zwiększa się ilość “tłuszczyku” pod skórą. Na swoim brzuchu możesz zaobserwować przebarwienie w postaci podłużnej ciemnej linii nazywanej linea nigra. Jest ona wynikiem działania hormonów. Uważaj na słońce i zawsze stosuj odpowiednie kosmetyki, ponieważ przebarwienia mogą pojawić się również na twarzy.

Dwudziesty czwarty tydzień

Już od dłuższego czasu słuch dziecka jest rozwinięty. Może reagować kopnięciami na donośne dźwięki z zewnątrz. Cały czas też słyszy bicie Twojego serca i odgłosy z głębi ciała. Po urodzeniu prawdopodobnie będzie się uspokajać, jeśli położysz je sobie na klatce piersiowej tak, aby słyszało uderzenia serca. Rysy twarzy płodu są już w pełni ukształtowane chociaż brakuje jeszcze dużo podściółki tłuszczowej. Dopiero po jej pełnym pojawieniu się, skóra malca przestanie być przezroczysta.

Dwudziesty piąty tydzień

Od tego tygodnia powinnaś zacząć liczyć ruchy płodu. Jedna z metod polega na liczeniu ile razy dziecko poruszyło się w przeciągu godziny. Drugi sposób liczenia zakłada, że liczymy do 10 ruchów płodu i sprawdzamy, w jakim czasie one wystąpiły. Jeśli nie zrobiłaś jeszcze testu przesiewowego obciążenia glukozą to pamiętaj, że masz czas do 28 tygodnia ciąży.

Dwudziesty szósty tydzień

Dziecko mierzy około 22 cm i waży trochę ponad pół kg. Pod jego skórą pojawiają się drobniutkie naczynia krwionośne, dzięki czemu staje się coraz bardziej różowiutkie. W płucach płodu zaczyna wytwarzać się substancja niezbędna do oddychania: surfaktant. Od tego czasu szanse przeżycia przy porodzie przedwczesnym z każdym dniem rosną.

Dwudziesty siódmy tydzień

Malec otwiera już oczka, które na razie są koloru niebieskiego. Z takimi się również prawdopodobnie urodzi. Właściwy kolor pojawi się dopiero po pewnym czasie po porodzie. Dziecko śpi teraz około 15 godzin na dobę, a naukowcy twierdzą, że miewa marzenia senne.

 

TRZECI TRYMESTR

Dwudziesty ósmy tydzień

Po dosyć szybkim przyroście wagi z ostatnich tygodni coraz bardziej zaczynasz odczuwać mniej radosne strony ciąży, jak zadyszka, żylaki czy bóle kręgosłupa. Skóra na brzuchu rozciąga się coraz bardziej i mogą pojawić się na niej rozstępy. Pamiętaj o nawilżaniu i stosowaniu kremów przeciw rozstępom.

Obecnie następuje szybki rozwój mózgu dziecka. Jego waga dochodzi do 900 g. Jeśli poród odbędzie się teraz, dziecko ma coraz większe szanse na przeżycie. Ważne jest jednak, aby pozostało w brzuchu jak najdłużej. Dlatego też unikaj nadmiernego wysiłku, stresu i dźwigania ciężarów.

 

Dwudziesty dziewiąty tydzień

Dziecko mierzy niecałe 30 cm a jego waga może dochodzić do 1200 g. Przez najbliższe 2,5 miesiąca czeka go więc podwojenie albo potrojenie wagi.

Jednym z problemów nękających ciężarne pod koniec ciąży są zaparcia. Jeśli dotyczą one również Ciebie wzbogać swoją dietę w pokarmy bogate w błonnik. Jedź jak najwięcej owoców i warzyw. Pomocny może okazać się również kompot z suszonych owoców, czy zjedzenie suszonych śliwek. Jeżeli zaparcia bardzo Ci dokuczają, poinformuj o nich lekarza prowadzącego ciążę. Prawdopodobnie zaleci stosowanie czopków glicerynowych.

 

Trzydziesty tydzień

Dziecko ma już rzęsy. Rozróżnia też światło i ciemność. Reaguje stresem na zmiany temperatury. U chłopców jądra zstępują do moszny.

Ilość miejsca w Twoim brzuchu zmniejsza się i malec nie może już tak swobodnie fikać koziołków. Niemniej wciąż będziesz wyraźnie czuła ruchy dziecka. Wraz z jego wzrostem będą one coraz bardziej precyzyjne i być może nawet będziesz w stanie rozpoznać, że maluch właśnie wbija Ci się stópką w brzuch albo rozpycha łokciem?

Na Twoich nogach pojawiły się nieestetyczne pajączki? Pewnie masz do czynienia z żylakami. W najbliższej aptece kup pończochy przeciwżylakowe. Dostępne są również kremy do smarowania nóg, ale ich skuteczność nie zawsze jest satysfakcjonująca.

 

Trzydziesty pierwszy tydzień

Na opuchnięte i zmęczone stopy pomoże moczenie ich w chłodnej wodzie i stosowanie kremów chłodzących przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Może Ci również towarzyszyć huśtawka nastrojów. Pamiętaj, że to tylko zmiany hormonalne i staraj się nie przykładać do niej zbyt wielkiej wagi.

Płód wciąż rośnie. Osiągnął już długość około 40 cm, a jego waga zbliża się do 1,5 kg. Z życia płodowego zapamięta nie tylko Twój głos i jego intonację, ale również zapach i smak wód płodowych. Dzięki temu po urodzeniu będzie przyzwyczajony do smaku np. czosnku, jeśli go jadłaś w ciąży.

 

Trzydziesty drugi tydzień

Mimo że jesteś coraz cięższa a Twój brzuszek staje się coraz większy, nie rezygnuj z ruchu. Dla kobiet w ciąży bezpieczne są spacery i pływanie. Na bolący kręgosłup pomogą specjalnie dobrane ćwiczenia. Pamiętaj też o ćwiczeniu oddychania przeponą!

Płód nadal intensywnie się rozwija. Wciąż doskonalą się płuca i twardnieje szkielet.

 

Trzydziesty trzeci tydzień

Po wejściu po schodach albo szybkim marszu ciężko Ci złapać oddech? Masz do czynienia z zadyszką ciężarnych. Minie po porodzie…

Kolejnym trapiącym Cię problemem może być zgaga. Jednym z wypróbowanych sposobów na nią jest picie mleka.

Co tydzień jesteś cięższa o około 400 gram, z czego około połowy stanowi wzrost wagi płodu.

 

Trzydziesty czwarty tydzień

Na skutek nagromadzenia się w organizmie wody, pojawiają się obrzęki. Gdy puchną ręce i nogi być może pomoże krótki spacer? Postaraj się zawsze siadać tak, aby trzymać stopy wyżej od reszty ciała.

Jeśli jeszcze nie spakowałaś walizki do szpitala, najwyższy czas! Dziecko też już powoli szykuje się do porodu. Obraca się główką w dół. Jego pozycja w następnych tygodniach może jednak ulec zmianie. Ponadto malec zaczął gromadzić w swojej wątrobie żelazo, które wystarczy mu na kilka miesięcy po porodzie. Po jego wyczerpaniu będziesz musiała rozszerzyć dietę niemowlęcia o nowe pokarmy.

 

Trzydziesty piąty tydzień

Powoli zaczynasz być już pewnie zmęczona ciążą? Cały czas zastanawiasz się jak będzie wyglądało Twoje dziecko i nie możesz się doczekać aż je zobaczyć. Postaraj się myśleć o najbliższym miesiącu jak o ostatnim czasie bez dziecka, który możesz poświęcić członkom swojej rodziny. W nawale nowych obowiązków po porodzie możesz nie mieć zbyt wiele czasu.

Dziecko słyszy dźwięki z Twojego otoczenia. Może być szczególnie wrażliwe na określony rodzaj odgłosów i reagować kopaniem na np. bardzo wysokie dźwięki. Ruchy dziecka są coraz mniej energiczne, ponieważ ma już naprawdę mało miejsca.

 

Trzydziesty szósty tydzień

Zwracaj uwagę na pojawiające się skurcze przepowiadające. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do porodu. Często są też mylone z samym porodem. Skurcze przepowiadające od porodowych różnią się tym, że z czasem słabną, są nieregularne i po ciepłej kąpieli powinny ustąpić. Jeśli natomiast odczuwać coraz dłuższe i boleśniejsze skurcze występujące w stałych odstępach czasu może to być znak, że właśnie zaczyna się poród.

Po urodzeniu z życia płodowego malec zapamięta m.in. pozycję, w jakiej było ułożone. Prawdopodobnie będzie najchętniej ją przybierać. Na pewno zauważysz, że dużo chętniej śpi z główką odwróconą na prawą albo lewą stronę. Jeżeli dziecko urodzi się w tym tygodniu, prawdopodobnie będzie potrafiło już samo oddychać.

 

Trzydziesty siódmy tydzień

Jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś, ustal najkrótszą drogę do szpitala i sposób kontaktowania się z partnerem na wypadek, gdyby nie odbierał komórki.

Na dwa-trzy tygodnie przed porodem macica obniża się. Dzięki temu będzie Ci trochę łatwiej oddychać. Wzrost dziecka wyhamowuje, co częściowo wiąże się ze zmianami wstecznymi w łożysku. Na około dwa tygodnie przed porodem stracisz też trochę na wadze.

 

Trzydziesty ósmy tydzień

Duży brzuch bardzo utrudnia Ci spanie. Możesz też budzić się wiele razy w ciągu nocy. Przed snem przewietrz sypialnię. Układaj się zawsze na lewym boku, a między nogi wkładaj poduszkę.

Dziecko osiągnęło już około 50 cm długości przy wyprostowanych nóżkach, a jego waga dochodzi do 3 kg. Jego rozwój wewnątrz macicy jest już praktycznie zakończony. Do czasu porodu będzie już głównie rosnąć.

Trzydziesty dziewiąty tydzień

Meszek i maź pokrywające skórę dziecka już znikły. Zostały przez nie połknięte i zostaną wydalone w postaci smółki, tj. pierwszej kupy noworodka.

Możliwe, że odczuwasz symptomy zbliżającego się porodu. Być może zauważyłeś odejście czopa śluzowego, który wygląda jak zbita masa śluzu (czasami podbarwiona krwią)? Możliwe też, że coraz częściej czujesz skurcze przepowiadające…

 

Czterdziesty tydzień

W przewidzianym terminie rodzi się niewielki odsetek dzieci, ale już od dawna powinnaś być gotowa na to wielkie wydarzenie. Twoje dziecko jest już w pełni uformowane i niecierpliwie przebiera nóżkami, żeby przyjrzeć się światu na zewnątrz. Zdrowy noworodek waży pomiędzy 2,5 a 4 kg, a jego długość waha się od 50 do 55 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *