kobiecy.pl

Kawa w ciąży. Czy jest bezpieczna? Sprawdź!

kawa w ciąży

kawa w ciąży / unsplash

Kawa w ciąży to dosyć skomplikowany temat. Nie jest zakazana przez lekarzy, ale jej picie może okazać się niezdrowe dla dziecka. Jak kofeina wpływa na płód i, ile kawy możesz wypić będąc w ciąży? Zobacz, zanim sięgniesz po filiżankę!

Kawa w ciąży – dlaczego jest niebezpieczna?

Logiczną sprawą jest to, że to co je i pije kobieta w ciąży przenika do płodu. W kawie zawarta jest kofeina, która ma różny wpływ na organizm zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Przede wszystkim w ciąży ciało kobiety znacznie gorzej radzi sobie z usuwaniem kofeiny z organizmu. W efekcie tego płód jest dłużej narażony na działanie tej substancji. Co prawda badania nie wykazały jednoznacznie, że kawa jest powodem narażającym życie płodu.

kawa w ciąży czy można / unsplash

Mimo wszystko jednak obserwuje się, że picie dużej ilości kawy w ciąży może powodować niedowagę u noworodka, poronienia albo przedwczesny poród. Naukowcy nie wiedzą jednak dlaczego tak się dzieje. Istnieje wiele teorii na ten temat. Jedna z nich głosi, że kofeina wypłukuje magnez i wapń z organizmu, co wpływa niekorzystnie na osłabione już i tak ciało kobiety. W ciąży produkcja wapnia znacznie spada. Oprócz tego kawa również zakłóca swobodny przepływ krwi w łożysku, przez co płód otrzymuje mniej substancji odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Poza tym kawa podnosi też ciśnienie, co źle wpływa na układ pokarmowy i nerwowy. Może powodować zgagę i nasilenie się mdłości.

Właśnie dlatego lekarze dopuszczają picie maksymalnie jednej kawy dziennie w ciąży. Świetnym pomysłem może się okazać kawa z mlekiem w ciąży. Mleko osłabi nieco działanie kofeiny. Ważny jest również sposób parzenia kawy. Stanowczo należy zrezygnować z mocnego espresso. Lepiej sięgnąć po słabszą kawę lub jej bezkofeinową wersję.

Kawa zbożowa w ciąży

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnej kawy jest jej zbożowa wersja. Pozyskiwana jest z ziaren jęczmienia, cykorii, żyta lub buraka. Jest o wiele zdrowsza i bogata w szereg cennych składników jak błonnik ułatwiający trawienie i poprawiający pracę układu pokarmowego. Ponadto dzięki zawartości przeciwutleniaczy ogranicza działanie wolnych rodników. Oprócz tego dostarcza fosfor, potas i magnez. Kawa zbożowa typu Inka nie wypłukuje magnezu z organizmu i dodatkowo go uzupełnia. Jest więc wręcz zalecana dla kobiet w ciąży. Nie zawiera kofeiny, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna. Potrafi również pobudzić właśnie dzięki zawartości magnezu. Możesz ją pić czarną albo z mlekiem.

Kawa rozpuszczalna w ciąży

Jeśli jednak jesteś miłośniczką tradycyjnej kawy, ale boi się o zdrowie dziecka, możesz sięgnąć po kawę rozpuszczalną. Zawiera ona mniej kofeiny, bo około 50-80 mg. Kawa ziarnista czy mielona zawiera jej aż do 140 mg w zależności od rodzaju. Możesz jej więc pić około 2 filiżanki dziennie. Jednak nie jest ona zalecana w przypadku, gdy cierpisz na choroby układu moczowego. Kawa rozpuszczalna zawiera więcej kwasu szczawiowego niż kawa tradycyjna. Kwas ten może powodować pojawienie się kamicy nerkowej. Jest ona również wyrabiana z gorszej jakości ziaren, co może powodować problemy z żołądkiem oraz alergie.

bezkofeinowa kawa w ciąży / unsplash

Kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa często bywa uważana za jedną z najbezpieczniejszych dla kobiet w ciąży. Jednak jest to bardzo mylące. Nazwa bezkofeinowa nie oznacza, że w tej kawie nie ma w ogóle kofeiny. Niestety jest ona nadal obecna, ale w niewielkiej ilość – zazwyczaj nie przekracza 5 mg. W praktyce oznacza to, że nie można jej pić zbyt często. Warto również sięgać po kawy naturalne jak zbożowa, a nie wersje, w których kofeinę usunięto za pomocą działań chemicznych. Taką kawę często oczyszcza się, używając do tego chlorku metylenu lub octanu etylu, które mogą być niebezpieczne dla ciężarnych kobiet. Jeśli więc uwielbiasz smak kawy i nie chcesz z niej zrezygnować w ciąży, koniecznie sprawdź rodzaj i skład tego napoju! 

Sprawdź też:

Exit mobile version