Kwas pirogronowy uważany jest za jedno z największych odkryć ostatnich lat w świecie urody. Kobiety na całym świecie oszalały na jego punkcie. Dlaczego? Jak działa? Jest ratunkiem na wiele niedoskonałości cery. Bezbolesny, bezproblemowy i szybki w działaniu. Poznaj go!
Kwas pirogronowy – czym jest?
Kwas ten zaliczany jest do alfa-ketokwasów. Obecny jest w jabłkach i sfermentowanych owocach. Ma przede wszystkim działanie antybakteryjne i złuszczające. Oprócz tego doskonale radzi sobie z nadmiernym sebum oraz działa przeciwzapalnie. Jest dosyć silnym środkiem, ale mimo wszystko nadal delikatnym dla skóry. Zazwyczaj stosowany jest z stężeniu 50%. Wystarczy pozostawić go na skórze maksymalnie przez 2 minuty. W tym czasie kwas penetruje skórę, aby pozbawić ją wszelkich niedoskonałości. Należy go jednak stosować umiejętnie, gdyż zbyt duża dawna może prowadzić do podrażnień, a nawet poparzeń.
Kwas pirogronowy efekty
Jakie efekty dają zabiegi z tym kwasem? Przede wszystkim skóra staje się doskonale oczyszczona, jaśniejsza i świetlista. Pirogronowy kwas pomaga w walce z zaskórnikami. Radzi sobie doskonale nawet z tymi najtrudniejszymi do zniwelowania. Oprócz tego zmniejsza łojotok i usuwa zbędne sebum, co odblokowuje pory. Skóra jest świeża i może “oddychać”. Kwas ten zmniejsza również stany zapalne i delikatnie złuszcza martwy naskórek. Łagodzi i przyspiesza gojenie się blizn oraz drobnych ran.
Oprócz działania antybakteryjnego i przeciwzapalnego, kwas pirogronowy wpływa również na poprawę wyglądu cery oraz ją odmładza. Stymuluje powstawanie kolagenu na poziomie skóry właściwej. Daje o wiele lepsze efekty niż peeling glikolowy. Skóra po zabiegu staje się napięta, bardziej elastyczna i znacznie poprawia się jej gęstość. Zabieg może jednak wywołać delikatny rumień, który po jakimś czasie ustępuje – zwykle po około 2 dniach.
Salony kosmetyczne oferują różnego rodzaju peelingu z wykorzystaniem tego kwasu w zależności od stężenia. Stężenie musi być dobrane do rodzaju skóry oraz do oczekiwanego efektu.
Dla kogo pirogronowy kwas będzie najlepszy? Zalecany jest przede wszystkim dla kobiet, które narzekają na zaskórniki oraz trądzik. Będzie świetnym wyborem dla cery tłustej oraz skłonnej do zapaleń łokotowych. Jeśli narzekasz na przebarwienia również możesz zdecydować się na zabieg z jego wykorzystaniem.
Zabieg kwasem w domu
Kwas pirogronowy możesz kupić także do użytku w domu. Jednak pamiętaj, że musisz bardzo uważać, gdyż ma bardzo silne działanie. Możesz sobie zrobić krzywdę, jeśli nie będziesz postępować zgodnie z zasadami. Oto krok po kroku, jak wykonać zabieg kwasowy w domu:
- oczyszczanie – sięgnij po delikatny płyn do demakijażu. Nie może zawierać alkoholu. Pozbądź się zanieczyszczeń i osusz skórę.
- złuszczenie – teraz pora na kwas. Pirogronowy kwas możesz nałożyć na twarz na maksymalnie 3 minuty. Omijaj okolice oczu! Kwas najlepiej nałożyć na skórę za pomocą pędzelka.
- neutralizator – po 3 minutach zmyj kwas letnią wodą. Następnie sięgnij po neutralizator. Możesz go kupić w niemal każdej drogerii. Zatrzyma on działanie kwasu i ochroni skórę przed podrażnieniem.
- ukojenie – teraz musisz uspokoić skórę. Najlepsza do tego będzie maseczka aloesowa, algowa lub cynkiem. Trzymaj maseczkę na twarzy przez około 20 minut.
- nawilżenie – po zmyciu maseczki użyj toniku, aby wyrównać pH skóry. Następnie sięgnij po ulubiony krem nawilżający albo po olejek do twarzy.
Zobacz też: