Lago di Como: jezioro z bajecznym widokiem na Alpy

Malowniczo położone jezioro Como uchodzi na najpiękniejsze z europejskich jezior. Nie bez powodu swoje rezydencje mają tu Madonna, George Clooney, Brad Pitt, czy Sylvester Stallone, a twórcy Jamesa Bonda wybrali okolicę Como na scenerię kilku filmów o najsławniejszym agencie świata. Lago di Como urzeka zapierającym dech w piersiach widokiem na Alpy, łagodnym brzegiem, który przechodzi w skaliste fiordy i nieskazitelnym błękitem nieba. Co warto wiedzieć o jednym o tym niezwykle ekskluzywnym rejonie Włoch?

Como: jezioro u podnóża gór

Jezioro Como jest najgłębszym jeziorem w Alpach i trzecim pod względem wielkości jeziorem Włoch (wyprzedają je równie malowniczo położone Lago di Garda i Lago Maggiore). Ciekawostką jest, że dno Lago di Como znajduje się poniżej średniego poziomu morza, zaś powierzchnia nad poziomem morza. Turystów zachwyca nie tylko piękna linia wybrzeża, ale również bujna roślinność, której sprzyja łagodny klimat. Mnie natomiast, tak samo jak to było w przypadku Lago di Garda zachwyca bliskość gór: widok na Alpy z brzegów jeziora zapiera dech w piersiach!

stock.adobe.com

Co warto wiedzieć o Lago di Como zanim wyruszycie w podróż?

  • Jak dojechać do Lago di Como i jak wygląda transport na miejscu?
  • Apartamenty i hotele nad Lago di Como
  • Co zobaczyć nad jeziorem Como: atrakcje i najpiękniejsze miasteczka
  • Ceny i informacje praktyczne

Jak dojechać do jeziora Como samochodem?

Trasa z Polski w okolice jeziora Como liczy sobie ponad 1200 km i wiedzie przez Czechy, Austrię, Niemcy, potem znowu Austrię i na koniec Szwajcarię. Mimo dobrych autostrad nie lubię drogi przez Czechy, za do uwielbiam maleńkie austriackie i niemieckie miasteczka.

Największa niespodzianka czeka na końcu drogi: przepiękna trasa przez Szwajcarię wiedzie przez Alpy. Zaskoczyło nas to, że choć nawigacja wskazywała około 100 km do celu podróży, droga miała nam zająć (jeśli dobrze pamiętam) ponad 3 godziny. Szybko przekonaliśmy się dlaczego.

Choć u podnóża Alp zaczynało się lato, na górze czekała na nas zima. Z kolejnymi przebytymi kilometrami spadała temperatura na zewnątrz samochodu, aż w końcu zobaczyliśmy leżący wokół śnieg. To oczywiste, pomyślicie, ale my nie jesteśmy mistrzami planowania, więc nie sprawdziliśmy trasy do momentu wyjazdu z domu. Po prostu wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pinaaa (@piiinaaaaaa)

Do drogi przez Alpy zdecydowanie trzeba się wcześniej przygotować, bo większości tras daleko jest do serpentyn, jakie znacie z gór. Wiodą niemal pionowo w dół. To była jednocześnie najpiękniejsza i najbardziej przerażająca droga, jaką kiedykolwiek jechaliśmy. Nawet nasze dzieci na tylnych siedzeniach zupełnie zamilkły.

Lago di Como: podróż samolotem

W okolice jeziora Como dostaniecie się również samolotem. Możecie lecieć do oddalonego od pierwszych położonych nad jeziorem miasteczek o 50 km Madiolanu lub do znacznie częściej wybieranego przez Polaków Bergamo. Z lotniska autobusem dostaniecie się do stacji kolejowej, a stamtąd dalej. Do niektórych miasteczek po dotarciu nad jezioro Como najłatwiej będzie dopłynąć promem.

Lago di Como: transport

Lombardzkie koleje regionalne zapewniają połączenie z każdego miejsca w Lombardii do Varenny. Najprostszym sposobem poruszania się pomiędzy miasteczkami położonymi nad jeziorem Como są kursujące codziennie promy.

Sprawdź rozkład oraz ceny promów nad Lago di Como>>>

W okolicach Lago di Como można oczywiście poruszać się również samochodem. O ile nie przerażają was wąskie dróżki nad przepaściami. Barierą są też nieliczne, poukrywane parkingi z wąskimi miejscami. Jeśli jednak zdecydujecie się na tą formę transportu, wynagrodzą Wam ją piękne widoki, które można podziwiać przemieszczając się pomiędzy miasteczkami.

Apartamenty i hotele nad jeziorem Como

W okolicach Lago di Como bez problemu znajdziecie miejsce do spania. Bogata oferta hoteli i apartamentów sprawia, że każdy z was znajdzie coś w odpowiedniej cenie. Warunek? O rezerwacji noclegu trzeba pomyśleć kilka miesięcy wcześniej. Przed samym wyjazdem możecie mieć problem ze znalezieniem noclegu w tej obleganej przez turystów części Lombardii.

Planując podróż do położonego nad jeziorem Colico zdecydowaliśmy się na apartament. Zadecydowała możliwość korzystania z kuchni i z pralki. Podczas wyjazdu z dziećmi kuchnia jest absolutnie bezcenna. Szczególnie jeśli Wasze dzieci, podobnie jak moje, łatwiej ubrać niż wyżywić. Czasami się zastanawiam: gdzie te chudzielce mieszczą takie ilości jedzenia?! Pralka przydaje się wtedy, gdy planujecie dłuższą podróż. Nie ma sensu brać ubrań na 2 czy 3 tygodnie. Zdecydowanie łatwiej jest je po prostu wyprać!

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pinaaa (@piiinaaaaaa)

Rainbow Holiday Apartments nie są położone w samym centrum miasteczka, ale tuż obok. Od promu i najbliższych restauracji dzieci Was kilkanaście minut spaceru. Naprawdę nie opłaca się brać samochodu! Same apartamenty są niesamowicie zadbane, a ich młoda właścicielka wyjątkowo rozmowna. Jeszcze nigdy, w żadnym miejscu nie zastaliśmy tak kompletnie wyposażonej kuchni. Niesamowicie cierpiałam podczas dalszej części naszej podróży gotując w kolejnych kuchenkach. Ta z Rainbow Holiday Apartments nie miała sobie równych! Z basenu znajdującego się przy budynku rozpościera się piękny widok na Alpy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Pinaaa (@piiinaaaaaa)

Jezioro Como: atrakcje

Największą atrakcją tych okolic są położone wokół jeziora miasteczka oraz przepiękne widoki.

Varenna

Miasto, w którym teraźniejszość spotyka się z przeszłością. Wąziutkie ulice i przepiękna nadmorska promenada wybudowana na stromym zboczu. Znajdziecie tam mnóstwo położonych na brzegu jeziora restauracji, a nieco dalej port i – jeśli jedziecie z dziećmi – plac zabaw.

Colico

Miasteczko, w którym mieszkaliśmy. Spokojne, ciche, ale na głównym placu, na którym odbywa się targ i znajdują restauracje tętniące życiem. Tuż przy brzegu możecie przejść się promenadą, zwieńczeniem której jest cukierenka z pysznymi, ręcznie robionymi lodami. Smaków jest tyle, że ciężko zdecydować się tylko na jeden z nich!

Bellagio

Podobno najpiękniejsze miasteczko nazywane perłą jeziora Como. Ekskluzywny kurort wyróżnia się położeniem na wysuniętym w głąb jeziora cyplu. Tuż nad brzegiem Lago di Como znajdziecie eleganckie hotele, a nieco w głębi starego miasta butiki i dobre restauracje. W Bellagio kręcono m.in. “Casino Royale” i drugą część “Gwiezdnych wojen”. Te okolice cieszą się sławą wśród celebrytów nie tylko w dzisiejszych czasach. Podobno wypoczywał tu także Juliusz Cezas i Napoleon!

Como

Najważniejsze i największe miasteczko nad Lago di Como. Przewodniki zachęcają do spaceru miejską promenadą. Nam miasteczko w ogóle nie przypadło do gustu i spędziliśmy tak zaledwie chwilę. Como nie ma nic z uroku pełnych niekończących się schodów i wąskich alejek pobliskich miasteczek położonych nad jeziorem Como.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *