Miód

właściwości miodu

Miodu nie można podawać noworodkom ani niemowlętom. Jego właściwości lecznicze możemy wykorzystać dopiero w przypadku ponad rocznego dziecka.

Miód: właściwości

Miód ma wiele właściwości leczniczych. W zależności od rodzaju roślin, z których pochodził nektar są one inne. Wspólną cechą wszystkich miodów są właściwości bakteriobójcze, wzmacniające i regenerujące. Niektórzy zalecają, aby w celu uodpornienia dziecka codziennie podawać mu niewielką ilość miodu. Można nim posłodzić przecier owocowy, posmarować biały ser albo kanapkę. Powszechnie przyjęło się słodzenie modem herbaty. Trzeba jednak pamiętać, że miód zachowuje swoje właściwości jedynie do mniej więcej temperatury 40 stopni. Nie ma więc najmniejszego sensu dodawać go do wrzątku. Działanie miodu jest znacznie silniejsze jeśli rozcieńczy się go z wodą.

Mniej znana właściwość miodu polega na oczyszczaniu i gojeniu ran, które zostały nim posmarowane. Można to wykorzystać smarując maluszkowi spierzchnięte usta. Miód zadziała szybciej niż 99% syntetycznych kremów i balsamów.

Jak kupić dobry miód?

Niesamowite walory zdrowotne i smakowe ma jedynie miód wyprodukowany przez pszczoły z nektaru. Jak kupić dobry miód?

  • miodu należy szukać w dobrych pasiekach i sklepach ze zdrową żywnością. Supermarket raczej nie jest odpowiednim miejscem do zakupu tego produktu;
  • niestety prawdziwy miód różni się od sztucznego ceną: potrafi być nawet około czterech razy droższy;
  • krystalizacja jest zupełnie normalnym procesem charakteryzującym miody. Gęsty i mętny miód nie powinien nas odstraszać,tylko zachęcać do zakupu;
  • na dnie słoika kolor miodu jest trochę inny;
  • można sprawdzić jakość miodu nakładając go np. na kartkę papieru. Miód, który się od razu rozpłynie jest zafałszowany.

Dając dziecku miód trzeba pamiętać, że powinno ono mieć ukończony co najmniej rok życia. Niemowlę i noworodek nie ma jeszcze odpowiednio wykształconej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Podanie miodu może u niego skutkować ostrym zatruciem. Miód jest silnym alergenem. Jeśli brzdąc jest alergikiem należy stosować go bardzo ostrożnie. Przeciwwskazaniem może być również uczulenie na pyłki traw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *