kobiecy.pl

Nauka online: jak zorganizować [poradnik rodzica]

nauka online / unsplash

Niestety obecnie żyjemy w czasach, kiedy nauka online stała się codziennością dla naszych pociech. Jak ją odpowiednio zorganizować, aby była owocna i przyjemna? Mamy dla ciebie kilka wskazówek oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania!

Nauka online: jak zorganizować ją w domu?

Szkoły różnie podchodzą do zdalnego sytemu nauczania. Zazwyczaj odbywa się ono za pomocą plaformy Google Classroom, Google Meet czy Librus. Mogą odbywać się codzienne według normalnego planu albo raz lub dwa razy w tygodniu w postaci transmisji na żywo z połączeniem samodzielnej pracy ucznia. Obojętnie, jaki system szkoła wybrała, musisz zapewnić dziecku odpowiednie warunki do nauki oraz zadbać o higienę pracy. Na co zwrócić uwagę:

Czym zastąpić drukarkę i skaner?

Nie masz drukarki oraz brak skanera w domu? Czasami niestety może to być problem, gdyż niektórzy nauczyciele proszą o wydrukowanie testów lub innych materiałów, wypełnienie ich oraz zeskanowanie i przesłanie w celu sprawdzenia. Niestety drukarki nie da się niczym zastąpić, oprócz ręcznego przepisania, co może być długotrwałe. Możesz jedynie udać się do punktu usługowego, gdzie wydrukujesz materiały. O wiele prościej można sobie poradzić bez skanera. Jeśli twoje dziecko wypełni już zadanie, wystarczy zrobić zdjęcie kartki i przesłać nauczycielowi.

Sprawdź też: Jak zabezpieczyć komputer dziecka?

Przesyłanie, przechowywanie i udostępnianie plików

Wszelkie materiały od nauczycieli możesz przechowywać w folderach na komputerze albo w „chmurze” Dropbox czy Google Drive, aby nie zabierać dużo pamięci komputera. To łatwe! Pliki w chmurze można też łatwo udostępniać, wysyłać i ściągać. Być może szkoła ma swój system udostępniania i przesyłania plików, ale zazwyczaj jest to właśnie Google Drive.

Jeśli chodzi o przesyłanie większych plików, najlepiej posłużyć się WeTransfer. Wystarczy załadować plik, a następnie po przesłaniu na serwer, portal wysyła do adresata na maila link, pod którym można ściągnąć plik.

Nauka online: gdy plik jest za duży…

Platforma, którą używa szkoła przyjmuje tylko pliki do określonej wielkości? Nie martw się! W Internecie znajdziesz różnego rodzaju kompresory najróżniejszych plików. Dzięki nim zmniejszysz plik PDF, doc, audio, wideo czy duże zdjęcia. Możesz też zmienić format pliku.

Zmiana formatu plików przesłanych przez nauczyciela

Nauczyciel przesłał plik, który nie jest obsługiwany przez twoje urządzenie? Musisz zmienić jego format albo ściągnąć program, za pomocą, którego nauczyciel wykonał plik. To łatwe! Aby zmienić format wystarczy znaleźć w Internecie specjalny program do zmiany formatu pliku. Jest ich wiele. Wypróbuj któryś. Zwykle zajmuje to kilka chwil.

Jak zapisywać w dokumencie tekstowym ułamki?

Zapisywanie ułamków w dokumencie tekstowym typu Word może sprawiać problemy. Ułamek możesz zapisać w postaci 1/2, 1/3, ale jeśli chcesz, aby wyglądał profesjonalnie postępuj zgodnie z instrukcją:

Nauka czytania online

Twoja pociecha dopiero uczy się czytać? W sieci znajdziesz wiele materiałów edukacyjnych jak ciekawe gry z literkami i prostymi zdaniami, filmiki, bajki czy lekcje dla dzieci. Warto poszperać i wybrać coś, co zainteresuje twoje dziecko, aby nauka była nie tylko praktyczna, ale i przyjemna. Pamiętaj, że nauka poprzez zabawę, to najlepszy sposób!

Zobacz też:

 

Exit mobile version