Niebieskie światło smartfona i laptopa szkodzi cerze!

W momencie, gdy to czytasz niebieskie światło ekranu Twojego smartfona lub laptopa przenika wgłąb Twojej cery uszkadzając ją bardziej niż promieniowanie UV. Tym bardziej, że przed promieniami UVA i UVB potrafimy się bronić, a przed HEV (High Energy Visible Light) nie! A może jednak są kosmetyki, które uchronią nas przed skutkiem ekspozycji na niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń?

Niebezpieczne niebieskie światło

Niebieskie światło, inaczej światło widzialne o wysokiej energii lub z ang. HEV emitowane jest m.in. przez wszelkiego rodzaju ekrany i wyświetlacze. Zaskakujące jest to, że im bardziej zaawansowany jest wyświetlacz, tym więcej niebieskiego światła emituje. Naukowcy już od pewnego czasu ostrzegają, przed szkodliwym wpływem HEV na nasze samopoczucie i zdrowie.

Światło niebieskie znajduje się blisko spektrum ultrafioletu, który jest szkodliwy dla naszych komórek. Gdy długo przesiadujemy przed monitorem, HEV może prowadzić do zaburzeń wydzielania melatoniny, a tym samym problemów ze snem. Wśród skutków jego oddziaływania wymienia się też uszkodzenia siatkówki oka czy zwyrodnienia plamki żółtej.

Niebieskie światło uszkadza DNA skóry

Światło niebieskie sprzyja powstawaniu dużej ilości wolnych rodników, które niszczą lipidy i uszkadzają DNA skóry. Uszkodzone lipidy nie są w stanie odpowiedni chronić skóry przed utratą wody, a w dalszej kolejności miękkości, elastyczności i ładnego kolorytu. Cera staje się przesuszona i szara. Na domiar złego na twarzy pojawiają się przebarwienia i piegi. Skóra traci też jędrność, ponieważ wolne rodniki rozbijają włókna kolagenowe i elastynowe. Powoli zmienia się owal twarzy.

I o ile większość firm kosmetycznych wzbogaca swoje kremy w filtry UVA i UVB, badania nad kosmetykami chroniącymi skórę przed HEV wciąż trwają. Jeden z pierwszych tego typu produktów wprowadziła marka Make Beauty. Jest nim baza pod podkład Moonlight Primer, która chroni zarówno przed skutkami ekspozycji na niebieskie światło, jak i na promieniowanie podczerwone. Podobne kosmetyki w swojej ofercie mają polskie marki Dermika (seria Age&Spot Intelligence) i Arkana (Mgiełki ochronne na dzień i na noc z serii i-Tech).  W ofercie marki Arkana znalazł się też jedyny na rynku puder chroniący przed szkodliwym promieniowaniam HEV/VIS oraz UV.

Sięgnij po przeciwutleniacze!

Chcąc przeciwdziałać skutkom oddziaływania niebieskiego światła warto też sięgnąć po kosmetyki bogate w naturalne przeciwutleniacze, jak również zadbać o bogatą w nie dietę.

  • Witamina E – jeden z najbardziej znanych przeciwutleniaczy. Chroni przed uszkodzeniami przez rodniki tlenowe.
  • Witamina A – stosowana łącznie z witaminą E zwiększa ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników, które uszkadzają komórki i przyspieszają proces ich starzenia.
  • Witamina C – jedna z “najmodniejszych” witamin stosowanych w kosmetykach w ostatnich latach. Poza właściwościami antyoksydacyjnymi docenisz ją za natychmiastowe rozjaśnienie przebarwień i piękne rozświetlenie skóry. Dzięki niej zawsze będziesz wyglądać świeżo i rześko.

[Zdjęcie główne: stock.adobe.com]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *