Olejki naturalne są od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne. Jak stosować olejek arganowy, kokosowy, rycynowy oraz z awokado?
Olejki naturalne – rodzaje i zastosowanie
Olejki wykorzystuje się przede wszystkim do pielęgnacji skóry oraz włosów, ale niektóre z nich mają też lecznicze oraz uspokajające działanie. Warto więc też wykorzystywać je podczas masażu oraz chwili relaksu. Z pewnością zauważyłaś, że w sklepach dostępne są najróżniejsze rodzaje olejków. Jakie więc olejki naturalne będą idealnym wyborem dla ciebie? Poniżej przedstawiamy wam kilka najbardziej popularnych olejków wraz z charakterystyką ich drogocennych właściwości.
Olejek rycynowy: właściwości
Olejek rycynowy to kosmetyk znany naszym mamom i babciom. Pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego. Zawiera mnóstwo witaminy A oraz związki aktywne drogocenne dla skóry i włosów. Jeśli więc chcesz, aby twoje włosy stały się gęstsze i zdrowsze, to jest to idealny wybór dla Ciebie! Olejki naturalne wykorzystuje się także na rzęsy! Przykładowo olejek rycynowy na rzęsy sprawi, że będą one mocniejsze, bardziej elastyczne i dłuższe! Olejek ten kupisz w każdej aptece za mniej niż 5 złotych! Matowe, suche i wypadające włosy to problem wielu kobiet. Codziennie zastanawiamy się, co zrobić, aby masze włosy były w lepszej kondycji. Próbujemy drogich kosmetyków, maseczek, szamponów i odżywek, a mimo to efektów nadal brak. Co więc zrobić, aby poprawić kondycję włosów? Świetnym sposobem na poradzenie sobie z takimi problemami są kosmetyki naturalne, a w tym olejki, które mają zbawienny wpływ na nasz wygląd. Dziś pod lupę weźmiemy olejek rycynowy na włosy. Jak działa i jak do prawidłowo stosować?
Olejek rycynowy na włosy – czym jest i jak działa
Cenne właściwości olejku rycynowego znane są już od dawna. Kobiety zazwyczaj kojarzą go jako naturalną odżywkę do rzęs, która je wzmacnia. Rzęsy to przecież także włosy, więc dlaczego nie wypróbować tego olejku także do pielęgnacji naszych włosów? Olejek rycynowy jest oleistą cieczą, którą pozyskuje się z drzewa rycynowego. Nasiona drzewa rycynowego, jeszcze przed obróbką, zawierają silnie toksyczną substancję o nazwie ricin. Po obróbce chemicznej traci on swoje toksyczne właściwości i zawiera tylko glicerydy kwasowe. Tak stworzony olejek wykorzystywany jest w medycynie oraz w kosmetyce jako składnik odżywek do rzęs, szminek, maści oraz różnych kremów. Największym plusem stosowania olejku rycynowego na włosy jest jego natychmiastowe działanie. Efekty zauważymy już po pierwszym zastosowaniu. Włosy nabierają blasku i stają się gładkie oraz sprężyste. Systematyczne stosowanie olejku, czyli przynajmniej dwa razy w tygodniu, może zadziałać jako kuracja przeciw wypadaniu włosów.
Olejek rycynowy na włosy – jak go stosować?
Olejek rycynowy możemy stosować na kilka sposobów. Jedna metoda to olejowanie, a druga to stworzenie maseczki z dodatkiem olejku. Olejek rycynowy jest bardzo tłusty, dlatego wystarczy tylko jedna lub dwie krople wielkości orzecha laskowego (w zależności od długości włosów). Rozetrzyj ją na opuszkach palców i wetrzyj w skórę głowy. Jeśli zostanie ci trochę olejku na palcach to rozprowadź go także na całą długość włosów. Następnie załóż na głowę czepek albo ręcznik i pozostaw olejek na głowie na całą noc. Możemy cię zapewnić, że po takiej kuracji szybko zauważysz, że twoje włosy stały się mocniejsze i lśniące. Olejek działa także łagodząco na skórę głowy i pomaga w walce z łupieżem. W dodatku nie jest drogi, co jest jego kolejną zaletą. Jeśli nie chcesz pozostawiać olejku na głowie przez całą noc, to nałóż go przynajmniej na dwie godziny przed myciem głowy.
Maseczka na włosy z olejku rycynowego i jajka
Kolejnym sposobem na wykorzystanie olejku rycynowego jest maseczka na włosy. Żółtko i olejek rycynowy na włosy to zbawienna kombinacja, która sprawi, że raz na zawsze zapomnisz o matowych, słabych i wypadających włosach.
Maseczka olejek rycynowy na włosy
Składniki:
- 1 żółtko
- 1 łyżkę olejku rycynowego
- 1 łyżka soku z cytryny (opcjonalnie)
Przygotowanie maseczki:
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i nałóż na suche włosy. Następnie nałóż czepek i potrzymaj maseczkę na włosach przez około 30 minut. Po upłynięciu tego czasu spłucz maseczkę letnią wodą i szamponem. Maskę stosuj dwa razy w tygodniu.
Olejek migdałowy: właściwości
Olejki naturalne to także olejek ze słodkich migdałów, który pozyskuje się z nasion drzewa migdałowego. Znany jest przede wszystkim z właściwości przeciwstarzeniowych. Zawiera w sobie szereg witamin A,B,D,E, sole mineralne, magnez oraz proteiny. Dzięki temu doskonale odżywia skórę i sprawia, że staje się ona gładka, wyrównana, elastyczna i odporna na bieg czasu. Obecnie coraz więcej kosmetyków typu anti-age zawiera w sobie właśnie ten olejek. Warto go stosować w naturalnej formie kilka razy w tygodniu na ciało i twarz. Stosowany na włosy pomaga w walce z łupieżem.
Olejek migdałowy: cena, gdzie kupić?
Olejek migdałowy zyskuje na coraz większej popularności w dziedzinie pielęgnacji, dlatego jest dostępność w sklepach również rośnie. Najlepsze, naturalne oleje możemy kupić w specjalistycznych sklepach, ale są też stosunkowo łatwo dostępne w drogeriach i sklepach online. Ekologiczny olejek kupimy za około 35-40 zł za 250 ml. Jest wykorzystywany jako produkt nawilżający i może być stosowany również u niemowląt. Dodatkowo dobre właściwości zmydlające czynią z niego podstawę wielu mydeł. Jakie olejek migdałowy ma właściwości i zastosowanie w pielęgnacji?
Olejek migdałowy do twarzy
Ponieważ olej migdałowy bardzo dobrze nawilża, a przy tym nie zostawia tłustych śladów i łatwo się wchłania, jest często stosowany w pielęgnacji twarzy. Usuwa martwe komórki i głęboko nawilża skórę, przywracając jej blask. Łagodzi podrażnienia i łącząc go np. z miodem i limonką możemy przygotować maskę łagodzącą poparzenia słoneczne. Należy jednak pamiętać o tym, że może uczulać. Jeżeli masz uczulenie na orzechy lub konkretnie, migdały to nie powinnaś stosować olejku z nich przygotowanego.
Olejek migdałowy na włosy
Olejek z migdałów do włosów świetnie sprawdzi się na włosach przesuszonych, kręconych, puszących się czy elektryzujących się. Włosy po jego zastosowaniu będą gładsze i zdrowsze. Olejek zawiera witaminy A, E, D i z grupy B, dzięki którym włosy się regenerują. Możemy go nakładać na całe włosy lub tylko końcówki w zależności od stopnia zniszczenia włosów. Na suche i mocno zniszczone włosy warto, by był stosowany 2-3 razy w tygodniu. Po nałożeniu go na włosy należy odczekać około 2-3 godziny a następnie zmyć szamponem. Czasami może być też stosowany w całonocnej masce na włosy. Latem dobrze jest go również stosować, by zapobiegać niekorzystnemu działaniu promieni słonecznych na włosy. Chroni on też włosy przed słoną czy chlorowaną wodą w morzu lub basenie. Olejek migdałowy może być stosowany w ciąży i u niemowląt, ponieważ jest bardzo delikatny. Dobrze sprawdza się jako pomoc w leczeniu egzemy i łuszczycy. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie, ale warto szukać olejków ekologicznych, które nie zawierają substancji dodatkowych.
Olejek z awokado: właściwości
Nadal nie jest on popularny w urodowym świecie, a szkoda, bo posiada wiele cennych właściwości i zastosowań. Warto mieć go w swojej kolekcji! Owoc i pestki awokado posiadają szereg pielęgnacyjnych cech, które doskonale wpływają na kondycję skóry i włosów. Olejek pozyskany z pestek awokado jest bogaty w witaminy A, C i E, czyli to, co skóra potrzebuje najbardziej. Jest więc witaminową bombą dla naszego ciała. Poza tym dzięki obecności tłuszczy wykazuje silne zdolności nawilżające.
Olejek z awokado: zastosowanie
Olejek z awokado stosuje się przede wszystkim w kosmetyce i polecany jest osobom z wymagającą i suchą skórą. Pomaga leczyć trądzik oraz wszelkie problemy skórne jak podrażnienia i poparzenia. Olej z awokado jest także często składnikiem kosmetyków anti-aging’owych. Stosuje się go także do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Organiczny, czysty olejek awokado kosztuje niewiele, a daje naprawdę wiele możliwości!
Olejek z awokado do twarzy
Jak już wspomnieliśmy olejek z awokado jest bardzo częstym składnikiem kosmetyków zapobiegającym starzeniu się skóry. Olejek z awokado na zmarszczki stosuje się także w czystej postaci, czyli inaczej mówiąc olejuje się twarz. Taki zabieg najlepiej wykonywać raz w tygodniu i pozostawić olejek na całą noc.
Natomiast jeśli masz problemy z suchą i wrażliwą cerą, to koniecznie zainwestuj własnie w olej z awokado albo krem nawilżający, który go zawiera. Olejek doskonale radzi sobie z suchą skórą. Potrafi ją świetnie nawilżyć i odżywić skórę, która po systematycznym stosowaniu staje się miękka, elastyczna i zdrowa. Będziesz zaskoczona otrzymanymi efektami. Wiele kremów przeciwzmarszczkowych zawiera w składzie właśnie ten olejek połączony z innymi nawilżającymi ekstraktami. Warto więc spojrzeć na etykietę i wybrać właściwy produkt.
Olejek z awokado na włosy
Olej z awokado doskonale nadaje się także do pielęgnacji włosów. Stosować go powinny kobiety, których włosy są bardzo suche, łamliwe i matowe. Olejek w czystej postaci możesz nakładać na same końcówki po umyciu włosów. Możesz też olejować całą głowę, wmasowując olejek także w skórę, co sprawi, że skóra głowy będzie także odpowiednio nawilżona, odporniejsza na podrażnienia oraz i znacznie poprawi się jej ogólna kondycja, co wpłynie także na wygląd i zdrowie włosów. Olejowanie stosuj raz w tygodniu. Postaraj się wtedy pozostawić olejek na włosach przez całą noc.
Niektóre marki kosmetyczne oferują także odżywki i szampony na bazie oleju z awokado. Warto się nimi zainteresować i stosować wraz z olejkiem w czystej postaci. Kosmetyki te jednak powinno się używać jako wspomagające, nie zapominając o oleju w czystej postaci.
Olejek arganowy: właściwości
Naturalny olejek arganowy jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Uważany jest za źródło młodości i pięknej cery. Pozyskuje się go z drzewa arganowego, które rośnie w Maroku. Zawiera bogate ilości witaminy E oraz niezbędne kwasy tłuszczowe. Charakteryzuje się właściwościami nawilżającymi oraz poprawiającymi elastyczność skóry. Będzie więc idealny dla kobiet, które posiadają bardzo suchą cerę ze skłonnością do łuszczenia się. Olejek arganowy polecany jest także jako lekarstwo na blizny, rozstępy oraz pomaga w walce ze zmarszczkami. Olejek arganowy do włosów to zaś idealny wybór dla posiadaczek suchych włosów, szczególnie na końcówkach. Możemy go stosować jako maskę na całe pasma albo na same końcówki. Nada im blasku i odpowiednio nawilży. Warto wcierać go w skórę głowy!
Olejek kokosowy: właściwości
Olej kokosowy, który znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w kosmetyce, ale także i w kuchni! Pozyskuje się go oczywiście z kokosów. Zawiera mnóstwo witamin i kwasów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania skóry. Wykazuje on nawilżające i odżywcze właściwości. Powinny więc po niego sięgać posiadaczki skóry suchej, aby uzupełnić skórę o dobrą wodę. Olejek kokosowy jest polecany także do walki z trądzikiem i problemami skórnymi. Jeśli chodzi o włosy, to będzie idealny dla bardzo suchych i puszących się włosów z tendencją do wypadania. Olejek doskonale je wygładzi i poprawi kondycję skóry głowy. Olej kokosowy w wersji spożywczej pomaga w odchudzaniu i zwalcza zły cholesterol!
Olejek różany: właściwości
Olejki naturalne z róży oraz woda różana to coraz częściej wybierane produkty. Olejek różany pozyskiwany z destylacji płatków róży z gorącą wodą. Jego głównym składnikiem są związki alkoholi, które podkreślają jego kojący i uspokajający zapach. Wykorzystywany jest w aromaterapii oraz w walce z problemami skórnymi. Stosować go powinny osoby z delikatną i wrażliwą skórą, gdyż jest on olejkiem pozbawionym alergenów. Działa antyseptycznie i przeciwzapalnie. Oprócz tego nadaje blasku skórze zmęczonej i szarej. Rzadko stosuje się go na włosy. Raczej lepiej nakładać go na skórę głowy, aby ją ukoić i odpowiednio odżywić. Pomaga w walce z łupieżem.
Olejki naturalne do olejowania włosów
Olejowanie włosów zyskuje coraz więcej zwolenniczek, zwłaszcza jeżeli zapuszczasz włosy lub chcesz cieszyć się pięknymi, długimi włosami. Jednak nawet dziewczyny o krótkich fryzurach docenią moc olejków, ponieważ maja one za zadanie wzmacniać włosy i odżywiać skórę głowy. Sama praktyka olejowania włosów znana jest już od tysięcy lat i praktykowana przede wszystkim przez Arabki i Hinduski. Teraz jednak zyskuje na popularności na całym świecie. Nie każdy olej na włosy będzie odpowiedni dla każdej z nas, warto więc poświecić chwilę na dobór odpowiedniego produktu dla swoich włosów oraz skóry głowy. Co powinnaś wiedzieć o olejowaniu?
Czym olejować włosy?
Olej na włosy to nic innego, jak najzwyklejszy olej, podobny do tego, który masz w swojej kuchni. Ważne jest jednak, by produkt pochodził z upraw bio i był tłoczony na zimno. Specjalistyczne olejki do włosów można dostać również w aptekach czy sklepach fryzjerskich. Takie produkty są często wzbogacone o dodatkowe witaminy, jednak nie są o wiele bardziej skuteczne niż produkty spożywcze dostępne w sklepach ze zdrową żywnością czy na stoiskach ekologicznych. Co więcej czysty olej ma także inne zastosowania – nie musi służyć jedynie do olejowania włosów, jak to się ma przy specjalistycznych produktach.
Jak olejować włosy?
Olejowanie włosów to bardzo prosty zabieg, który polega jedynie na wtarciu wybranego olejku we włosy, pozostawienie na kilkanaście minut (od 30 min do godziny) i dokładne zmycie go z włosów. Wystarczy jedna łyżeczka olejku, by pokryć długie włosy. Olej może być nakładany na suche lub wilgotne włosy. W drugim przypadku będą bardziej podatne na jego działanie, ponieważ otworzy się łuska włosa. Olejek można nakładać zarówno na skórę głowy, jak i jedynie na końcówki włosów – w zależności od potrzeby. Możemy również zawinąć włosy w folię lub czepek oraz ręcznik, by olejek mógł w cieple lepiej się wchłonąć we włosy.
Jak często olejować włosy?
Olejować włosy powinno się 1-2 razy w tygodniu, ale jeśli używamy wysokiej klasy bio oleju – możemy to robić nawet codziennie. Warto też pamiętać, że olejek może być ciężej zmyć z włosów niż odżywkę, dlatego po olejowaniu warto umyć włosy dwukrotnie.
Olejki naturalne do włosów:
Jeśli zastanawiasz się, jaki olej do włosów będzie najlepszy dla Ciebie, zobacz nasze krótkie zestawienie najpopularniejszych produktów.
- Olejek rycynowy – olej na włosy suche, łamliwe i ze skłonnością do łupieżu – doskonale wzmacnia, odżywia i nawilża
- Oliwa z oliwek – niezastąpiona dla suchych włosów – doskonale je odżywia
- Olej kokosowy – doskonale regeneruje suche i zniszczone włosy, dlatego sprawdza się np. po ich rozjaśnianiu
- Olej jojoba – działa podobnie jak kokosowy, dodatkowo łagodzi skórę, która boryka się z łupieżem oraz innymi stanami chorobowymi
- Olejek ze słodkich migdałów lub makadamia – nadaje blask matowym włosom, doskonały po farbowaniu
Najlepszą metodą na dobór oleju dla siebie jest po prostu wypróbowaniu różnych i znalezienie takiego, który pasuje Wam i Waszym włosom. Olejowanie włosów może przynieść ogromne korzyści nie tylko włosom, ale też skórze głowy, dlatego warto je wypróbować. Olejki naturalne warto stosować kilka razy w tygodniu. Jeśli zależy ci na szybkich i zadowalających efektach, to pamiętaj o systematyczności. A ty, które naturalne olejki polecasz?
Sprawdź też: